Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Pięciu biało-czerwonych powalczy o awans do SGP2. Przed nami trzy turnieje eliminacyjne [ZAPOWIEDŹ]

SGP2
Fot. Łukasz Wilk

Autor: Krzysztof Choroszy

Pięciu biało-czerwonych powalczy o awans do SGP2. Przed nami trzy turnieje eliminacyjne [ZAPOWIEDŹ]

W sobotę prócz pierwszego turnieju Tauron Speedway Euro Championship w Debreczynie poznamy prawie wszystkich uczestników tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Trzy rundy eliminacyjne, które odbędą się w Ludwgslust, Terenzano i Macon, wyłonią dwunastu zawodników otrzymujących prawo jazdy w SGP2. W nich o awans powalczą trzej Polacy.

Tegoroczne zmagania w ramach młodzieżowego cyklu SGP2 rozpoczną się już za niespełna tydzień. Wtedy to w szwedzkiej Malili, dzień przed turniejem Speedway Grand Prix, odbędzie się pierwsza runda tych zmagań. Prócz rywalizacji w Szwecji młodzieżowców czekają jeszcze zawody w Rydze i Toruniu. Runda na Motoarenie zakończy cały cykl, to podczas niej poznamy nowego mistrza świata juniorów.

Dzisiaj z kolei poznamy prawie całą stawkę uczestników młodzieżowych zmagań. W trzech rundach eliminacyjnych czterdziestu ośmiu zawodników powalczy o dwanaście miejsc w cyklu SGP2. Awans do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów otrzyma najlepsza czwórka z trzech dzisiejszych eliminacji. Prócz nich organizatorzy przyznają również trzy stałe dzikie karty, które uzupełnią stawkę rywalizacji o tytuł. Ponadto na każdą z rund przyznawana będzie również jednodniowa nominacja, jak ma to miejsce podczas seniorskiej rywalizacji o tytuł mistrzowski.

Pierwszy turniej eliminacyjny odbędzie się dzisiaj w niemieckim Ludwigslust. Lista uczestników zawodów na miejscowym owalu prezentuje się znakomicie. O awans do młodzieżowych zmagań powalczą znani polskim kibicom: Nazar Parnitskyi, Jesper Knudsen, Philip Hellstroem-Baengs, Adam Bednar, Mathias Pollestad, oraz dwaj reprezentanci Polski Bartosz Bańbor i Kacper Łobodziński. Do walki o czołowe lokaty może włączyć się również Sam Hagon. Ciężko jest więc wytypować pierwszą czwórkę, co sprawia, że pierwsza z dzisiejszych rund eliminacyjnych zapowiada się jako ta najbardziej emocjonująca. Jej początek zaplanowano na godzinę 17:00.

Lista startowa eliminacji do SGP2 w Ludwigslust

NrNazwisko
1Nazar Parnitskyi
2Jonny Wynant
3Jan Jenicek
4Anton Jansson
5Jesper Knudsen
6Bartosz Bańbor
7Philip Hellstroem-Baengs
8Otto Raak
9Artiom Juhno
10Michael West
11Kacper Łobodziński
12Adam Bednar
13Slater Lightcap
14Ben Iken
15Mathias Pollestad
16Sam Hagon
R1Hannah Grunwald
R2Tom Meyer

Dwie godziny później rozpocznie się rywalizacja we Włoszech. Na torze w Terenzano poznamy kolejnych czterech stałych uczestników zmagań w SGP2. W tym przypadku łatwiej jest wytypować faworytów. Na pewno są nimi Francis Gusts, Sebastian Szostak i Jakub Krawczyk. Wydaje się, że o awans powalczą jeszcze Bastian Pedersen, Dan Thompson, Anże Grmek, czy Villads Nagel. Początek rywalizacji we Włoszech zaplanowano na 19:00.

Lista startowa eliminacji do SGP2 w Terenzano

NrNazwisko
1Bastian Pedersen
2Dan Thompson
3Mattia Santinelli
4Milton Besagonil
5Joe Thompson
6Patrick Hyjek
7Richard Fuzesi
8Matteo Boncinelli
9Ludvig Selvin
10Jakub Krawczyk
11Anże Grmek
12Sebastian Szostak
13Villads Nagel
14Jaroslav Vanicek
15Francis Gusts
16Harrison Ryan
R1Julian Kuny

Ostatnia z dzisiejszych rund eliminacyjnych do cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów odbędzie się we francuskim Macon. Po niej będziemy już znali dwunastu stałych uczestników SGP2 i będziemy czekać na nominacje od organizatorów. W zawodach we Francji wystąpi jeden reprezentant Polski, a będzie nim Wiktor Przyjemski. Najlepszy młodzieżowiec PGE Ekstraligi jest murowanym kandydatem do awansu. Prócz niego na liście startowej możemy zobaczyć znanych polskim kibicom zawodników takich jak: William Drejer, Casper Henriksson, Erik Bachhuber, czy Leon Flint. Ponadto w stawce znalazł się również zwycięzca SGP3 z 2022 roku Mikkel Andersen. Początek zawodów zaplanowano na 21:00.

Lista startowa eliminacji do SGP2 w Macon 

NrNazwisko
1Alex Martin
2Magnus Klipper
3Mikkel Andersen
4Erik Bachhuber
5Tino Bouin
6Marlon Hegener
7William Drejer
8Sebastian Koessler
9Tate Zischke
10Casper Henriksson
11Ashton Boughen
12Antoine Desserprix
13Nikita Kaulins
14Leon Flint
15Wiktor Przyjemski
16Matous Kamenik
R1Teo Tauzin
R2Theo Bernard
żużel na żywo
Fot. Emilia Hamerska-Lengas
430797973 1082481056125308 6854835531279521657 n
Fot. Jakub Malec

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *