Żużel. Grand Prix Szwecji 2026. Thomsen zaskoczył! Zmarzlika w finale
Szósta runda Grand Prix Szwecji 2026 przyniosła ogromne emocje i nieoczekiwane rozstrzygnięcie. Choć po rundzie zasadniczej wszystko wskazywało na triumf Roberta Lamberta, a Bartosz Zmarzlik ponownie zameldował się w finale, to decydujący bieg należał do Andersa Thomsena. Duńczyk wykorzystał prędkość na zewnętrznej i po raz pierwszy od ponad czterech lat wygrał turniej Grand Prix.
Grand Prix Szwecji 2026 – wyniki, finał i świetna walka Zmarzlika z Lambertem
Anders Thomsen został zwycięzcą Grand Prix Szwecji 2026 na torze w Malilli. Rezerwowy uczestnik cyklu wykorzystał swoją szansę w najlepszy możliwy sposób i po znakomitej jeździe w finale sięgnął po pierwsze zwycięstwo w rundzie Speedway Grand Prix od czerwca 2022 roku. Drugie miejsce zajął Robert Lambert, a podium uzupełnił Bartosz Zmarzlik.
Od początku zawodów kapitalną dyspozycję prezentował Lambert. Brytyjczyk wygrał wszystkie pięć wyścigów rundy zasadniczej, kompletując 15 punktów i po raz pierwszy w karierze zakończył tę fazę turnieju z kompletem zwycięstw. Zmarzlik również należał do najszybszych zawodników wieczoru, choć raz musiał uznać wyższość właśnie Lamberta. Polak zakończył część zasadniczą z dorobkiem 13 punktów i bez problemu zameldował się w biegu finałowym.
Dużo emocji dostarczyły również półfinały. Brady Kurtz wygrał pierwszy z nich przed Patrykiem Dudkiem, natomiast w drugim kapitalnie po zewnętrznej napędził się Anders Thomsen, wyprzedzając Andrzeja Lebiediewa. Dla Duńczyka był to pierwszy awans do finału Grand Prix od zawodów w Gorzowie w 2022 roku.
Decydujący wyścig rozpoczął się od świetnego startu Bartosza Zmarzlika, który zamknął Roberta Lamberta przy krawężniku i wydawało się, że kontroluje sytuację. Thomsen obrał jednak szeroką ścieżkę, znakomicie rozpędził motocykl i już pod koniec pierwszego okrążenia objął prowadzenie. Za plecami Duńczyka trwała zacięta walka o drugą pozycję. Lambert dwukrotnie skutecznie zaatakował Zmarzlika i ostatecznie to Brytyjczyk przeciął metę jako drugi. Brady Kurtz nie był w stanie włączyć się do walki o podium.
Dla Bartosza Zmarzlika trzecie miejsce oznacza kolejne cenne punkty do klasyfikacji Grand Prix 2026. Polak po raz czternasty z rzędu awansował do finału turnieju Speedway Grand Prix, potwierdzając niezwykłą regularność w walce o kolejny tytuł mistrza świata. Z kolei bohaterem wieczoru został Anders Thomsen, który wykorzystał szansę otrzymaną jako zawodnik rezerwowy i sprawił największą niespodziankę sobotnich zawodów w Malilli.
15. Anders Thomsen – (3,1,1,3,0) 8+3+3 pkt
8. Robert Lambert – (3,3,3,3,3) 15+2 pkt
5. Bartosz Zmarzlik – (2,3,3,1,3) 12+1 pkt
11. Brady Kurtz – (3,2,3,1,1) 10+3+0 pkt
10. Andzejs Lebedevs – (2,3,2,2,1) 10+2 pkt
13. Patryk Dudek – (2,2,3,2,0) 9+2 pkt
6. Leon Madsen – (0,0,2,2,3) 7+1 pkt
1. Kim Nilsson – (3,1,0,1,2) 7+1 pkt
7. Dominik Kubera – (1,3,0,3,2) 9+0 pkt
2. Jan Kvech – (2,2,0,0,3) 7+0 pkt
12. Kacper Woryna – (1,0,2,2,2) 7 pkt
3. Michael Jepsen Jensen – (1,0,0,3,1) 5 pkt
14. Max Fricke – (0,1,2,0,2) 5 pkt
16. Jason Doyle – (1,2,1,0,w) 4 pkt
4. Nazar Parnicki – (0,1,1,0,0) 2 pkt
9. Kai Huckenbeck – (0,0,1,1,w) 2 pkt
R1. Jonathan Ejnermark
R2. Avon Van Dyck



- Żużel. Derby Lubuskie ostatnią szansą dla Stali? Falubaz może wszystko przekreślić
- Żużel. GKM Grudziądz nie może się potknąć! Włókniarz szykuje niespodziankę?
- Żużel. Cellfast Wilki Krosno sięgają po zawodnika mistrza Polski! Transfer przed decydującymi meczami
- Żużel. Nicolai Klindt przerwał milczenie! Padło pytanie o Włókniarz
- Żużel. IP2E U19 Ostrów dla Kręglickiego! Gospodarze zdominowali podium
