Przeminęło z wiatrem vol. 9 – Stanisław Chomski

Stanisław Chomski urodził się 13 kwietnia 1957 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Przez całą swoją karierę żużlowca był związany z tamtejszą Stalą. Licencję zdobył w sierpniu 1974 roku i zadebiutował w żółto-niebieskich barwach sezon później w meczu wyjazdowym z Włókniarzem Częstochowa. Kariera Stanisława Chomskiego trwała kilka lat. Pomimo krótkiego okresu zdołał ze Stalą Gorzów Wielkopolski wywalczyć trzy złote medale DMP (1975, 1976, 1977) oraz jeden srebrny krążek (1979). Indywidualnie nie odniósł większych sukcesów. Najlepszą średnią ligową uzyskał w 1976 roku i wynosiła ona 0,500 pkt/bieg. Po zakończeniu kariery został szkoleniowcem. Pracował w klubach z Grudziądza, Gorzowa Wielkopolskiego, Piły, Gdańska, Torunia oraz był także selekcjonerem reprezentacji Polski. Stanisław Chomski aktualnie prowadzi swój macierzysty zespół i jest najstarszym trenerem w PGE Ekstralidze.

1975 rok – Zespół Stali Gorzów przed meczem z Wybrzeżem Gdańsk. Stoją od lewej M. Woźniak, R. Fabiszewski, A. Swadowski, E. Jancarz, S. Chomski, Z. Plech, J. Rembas, B. Nowak i trener R. Nieścieruk.
fot. archiwum echogorzowa.pl

1988 rok – Stanisław Chomski, jako szkoleniowiec obejmuje funkcję pierwszego trenera Stali Gorzów Wielkopolski. Wcześniej pracował u boku Ryszarda Nieścieruka w GKM-ie Grudziądz oraz asystował Edwardowi Jancarzowi w macierzystym klubie.
fot. Tygodnik Żużlowy

1993 rok – 36-latek na zdjęciu z Lechem Kędziorą (po lewej) oraz Jerzym Rembasem (za Stanisławem Chomskim). Szkoleniowiec Stali Gorzów przez trzynaście lat zdobył z tym zespołem dwa srebrne medale i dwa brązowe w DMP.
fot. Jerzy Michalak

1999 rok – Stanisław Chomski na zdjęciu z Rafałem Okoniewskim (po lewej) oraz Krzysztofem Cegielskim (po prawej). W tamtym sezonie był jednak trenerem Polonii Piła i razem z tą drużyną wywalczył tytuł DMP.  
fot. Kazimierz Ligocki

2006 rok – 49-latek na zdjęciu z Romanem Siwakiem. Stanisław Chomski rok wcześniej jako selekcjoner reprezentacji Polski zwyciężył we Wrocławiu w Drużynowym Pucharze Świata. O sile polskiego zespołu stanowili: G. Walasek, R. Holta, P. Protasiewicz, J. Hampel oraz T. Gollob. 
fot. Kazimierz Ligocki

2009 rok – Stanisław Chomski na zdjęciu z (od prawej) Piotrem Świstem oraz Śp. Zenonem Plechem. Po wielu latach spędza ostatni sezon w roli szkoleniowca Stali Gorzów Wielkopolski. 52-latek żegna się zajmując szóste miejsce w rozgrywkach ekstraligowych.
fot. Kazimierz Ligocki

2014 rok – Stanisław Chomski od czterech lat jest trenerem Wybrzeża Gdańsk. Przez te kilka sezonów zdołał z tym zespołem dwukrotnie wywalczyć awans do ekstraligi.
fot. Maciej Czarniak

2016 rok – 59 latek wraca do roli szkoleniowca w macierzystym klubie. Już w pierwszym sezonie zdobywa tytuł DMP. Stanisław Chomski jednak wcześniej zaliczył także roczny epizod w Unibaksie Toruń, z którym zajął 5. miejsce w najlepszej lidze świata.
fot. speedwayekstraliga.pl

2020 rok – 63-latek nieprzerwanie prowadzi zespół z Gorzowa Wielkopolskiego. Przez ostatnie lata z żółto-niebieskimi zdołał wywalczyć dwa srebrne medale oraz jeden brązowy w DMP.
fot. Stal Gorzów

fot. Kazimierz Ligocki

0Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *