Przejdź do treści
Aktualności

Kobieta w PGE Ekstralidze – czy to jest możliwe?

Celina Liebmann

Autor: Jakub Bielak

Kobieta w PGE Ekstralidze – czy to jest możliwe?

Celina Liebmann podpisała przed paroma dniami kontrakt z Enea Stalą Gorzów na starty w PGE Ekstralidze U24. Dokładnie 8 marca w międzynarodowy Dzień Kobiet tę niespodziewaną informację przekazał prezes klubu z Gorzowa, Waldemar Sadowski. Czy 22-letnia kobieta stanie w sezonie 2023 przed szansą zadebiutowania nie tylko w młodzieżowej wersji Ekstraligi, ale też w najlepszej żużlowej lidze świata?

Matej Zagar powróci do PGE Ekstraligi?

Można śmiało powiedzieć, że Celina Liebmann jest aktualnie najlepiej jeżdżącą na żużlu kobietą. 22-latka startowała w wielu zawodach juniorskich – również tych najwyższej rangi – i udowadniała, że może nawiązywać walkę z męskimi rówieśnikami. Dla przykładu, w 1. finale cyklu SGP 2 w Pradze pod koniec maja 2022 roku Niemka zdobyła cztery punkty w pięciu startach.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że ówczesna 21-latka większość punktów zdobyła na „trupach”, czyli zawodnikach, którzy zaliczyli defekt, bądź zostali wykluczeni z wyścigu. Niemniej jednak Niemka bezpiecznie dojeżdżała do mety i potrafiła wykorzystywać błędy lub nieszczęścia rywali. Mając w pamięci próby wejścia do świata innych kobiet, wynik Celiny Liebmann w młodzieżowych mistrzostwach świata zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie.

Prezes Stal Gorzów Waldemar Sadowski za pośrednictwem oficjalnej strony klubowej w następujący sposób skomentował pozyskanie kobiety do swojego zespołu:

„W tym szczególnym dniu chciałbym poinformować, że Celina zostaje zawodniczką naszej drużyny U24. Żużel to dyscyplina, która kojarzy się głównie jako męski sport, dlatego ogromnie doceniamy fakt, że są kobiety, które ten schemat próbują zmienić. Świat idzie do przodu, coraz więcej pań wykazuje zainteresowanie sportami motorowymi. Nie musimy szukać daleko, siostra Wiktora Jasińskiego – Karolina z powodzeniem uprawia motocross. W Stali każdy ma równe szanse, liczy się tylko forma zawodnika lub zawodniczki”.

Celina Liebmann została zatrudniona jedynie z myślą o startach w Ekstralidze U24, ale nie można całkowicie wykluczyć jej debiutu w najlepszej żużlowej lidze świata. W tej chwili jednak ciężko jest wyobrazić sobie, by kobieta mogła wziąć udział w meczu Ekstraligi. Poziom prezentowany przez 22-latkę pozwala na nawiązywanie walki z młodszymi i przede wszystkim mniej doświadczonymi zawodnikami, ale o rywalizacji na najwyższym ligowym szczeblu na ten moment nie ma mowy.

Warto zaznaczyć, że Celina Liebmann miała już okazję startować w 2. lidze żużlowej w barwach niemieckiego Wolfe Wittstock dwukrotnie w sezonie 2020 oraz trzykrotnie w sezonie 2021. Najlepszy występ Niemka zaliczyła w domowym meczu przeciwko PSŻ Poznań, kiedy w dwóch startach dowiozła do mety dwa punkty z bonusem. W dwóch innych meczach dla odmiany nie przywiozła jednak do mety ani jednego „oczka”. Kobieta w Ekstralidze to więc raczej nadal odległa perspektywa. Dla Celiny głównym celem musi być wywalczenie sobie miejsca w składzie drużyny U24.

MAGAZYN ŻUŻLOWY. Kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *