Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Leon Madsen wygrywa po raz pierwszy od 2019. Festiwal upadków bez udziału Zmarzlika w Vojens [RELACJA]

Leon Madsen
Fot. Taylor Lanning

Autor: Jakub Bielak

Leon Madsen wygrywa po raz pierwszy od 2019. Festiwal upadków bez udziału Zmarzlika w Vojens [RELACJA]

Pod nieobecność Bartosza Zmarzlika to Leon Madsen okazał się najlepszy w GP Danii w Vojens. Duńczyk wygrał swój pierwszy turniej z cyklu SGP od czterech lat. W finale pokonał Fredrika Lindgrena, Jacka Holdera oraz Roberta Lamberta. Fatalny turniej zaliczył polski rodzynek – Patryk Dudek.

Już przed startem turnieju otrzymaliśmy sensacyjną wiadomość. Zdyskwalifikowany został Bartosz Zmarzlik. Powód był co najmniej kuriozalny – nieprawidłowy kevlar w kwalifikacjach. Polak nie miał kombinezonu dedykowanego zawodom z cyklu SGP, to znaczy z odpowiednimi logotypami. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Jej ofiarą padł lider cyklu, który przez całą sprawę będzie musiał walczyć o złoty medal również w Toruniu. Warto zaznaczyć, że pozostali zawodnicy byli całkowicie przeciwni dyskwalifikacji lidera Platinum Motoru Lublin.

Zmarzlik gp
Fot. Taylor Lanning

Turniej jednak musiał się rozpocząć bez jego głównego faworyta. W pierwszej serii startów najlepiej zaprezentowali się Leon Madsen, Jack Holder, Mikkel Michelsen oraz Robert Lambert. W piątym wyścigu doszło do fatalnego upadku z udziałem Jasona Doyla, Kaia Huckenbecka oraz Fredrika Lindgrena. Sprawca całego zdarzenia – Jason Doyle – był przez dłuższy czas opatrywany. Niestety mistrz świata z 2017 roku opuścił tor w karetce.

Lindgren Doyle
Fot. Taylor Lanning

W kolejnych biegach świetnie spisali się reprezentanci gospodarzy. Swoją drugą „trójkę” w szóstym biegu zdobył zawodzący do tej pory w cyklu Mikkel Michelsen. Wyścig wygrał chwilę później również Mads Hansen, który startował w miejsce zdyskwalifikowanego Zmarzlika. Drugie zwycięstwo dopisał sobie również Jack Holder, co czyniło go drugim obok Michelsena niepokonanym żużlowcem.

Taka sytuacja nie utrzymała się jednak w kolejnej serii. Holder przegrał z Bewleyem i Lambertem, natomiast Michelsen przyjechał do mety ostatni, za Madsenem, Hansenem i Lindgrenem. Wcześniej oglądaliśmy kolejny groźny wypadek. W Benjamina Basso wjechał Andrzej Lebiediew. Obaj zawodnicy groźnie upadli na tor. Na szczęście obaj koniec końców się z niego pozbierali o własnych siłach.

Turniej w Vojens pokazywał nam, jak wyrównana stała się cała czołówka pod nieobecność Zmarzlika. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Ci, którym szło na początku źle, zaczęli świetnie punktować (Max Fricke), a drudzy zaliczyli z kolei drogę w przeciwną stronę (Mikkel Michelsen). Po czterech seriach pierwszych siedmiu zawodników mieściło się w przedziale 10-8 punktów. Prowadzili Madsen i Lambert. Katastrofalny występ zaliczał Dudek, który plasował się na…17 miejscu.

Zawody w Vojens były kuriozalne. Przez trudne warunki torowe upadków było co niemiara. Absurdalny był bieg osiemnasty, w którym niezależnie od siebie na tor upadli Martin Vaculik, a chwilę później Max Fricke. W przypadku Słowaka oznaczało to pożegnanie z półfinałami. Do nich ostatecznie z pierwszej pozycji wszedł Robert Lambert. Drugi był Holder, a trzeci Bewley. Do półfinału wjechało aż trzech przedstawicieli gospodarzy, w tym zastępujący Zmarzlika Mads Hansen. Honor nieco uratował Dudek, który dzięki „dwójce” w ostatnim biegu zakończył zawody na trzynastym miejscu. Trzy punkty zdobyte na torze jednak chluby nie przynoszą.

W pierwszym z półfinałów wygrał Fredrik Lindgren. Początkowo to Mikkel Michelsen jechał na drugiej pozycji, jednak błędy Duńczyka wykorzystał Robert Lambert i to zwycięzca rundy zasadniczej zameldował się razem ze Szwedem w wielkim finale. Z tyłu rywalizację oglądał Mads Hansen, który jednak może być dumny ze swojego sobotniego wyniku.

Do Lindgrena i Lamberta dołączyli po chwili Jack Holder i Leon Madsen. Dan Bewley został zamknięty przez Holdera na pierwszym łuku i nie był w stanie już nawiązać rywalizacji. Defekt na czwartej pozycji zaliczył Max Fricke. W Vojens tuż przed półfinałami zaczął padać deszcz, który na pewno nie pomagał zawodnikom w ewentualnej walce na dystansie.

W finale sensacyjnie zwyciężył Leon Madsen. Niewielu stawiało na Duńczyka, który ruszał do tej rywalizacji z trzeciego pola. Tymczasem lider Tauron Włókniarza Częstochowa wyprzedził na dystansie Fredrika Lindgrena i wygrał turniej GP po raz pierwszy od czterech lat. Drugi był Szwed, a podium zamknął Jack Holder.

Wyniki GP Danii w Vojens

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Leon Madsen323202315
2Fredrik Lindgren221333216
3Jack Holder331233116
4Robert Lambert322332015
5Daniel Bewley23303112
6Mikkel Michelsen33022111
7Mads Hansen13222010
8Max Fricke1033wd7
9Martin Vaculik2031w6
10Kim Nilsson111126
11Rasmus Jensen01w315
12Kai Huckenbeck112015
13Patryk Dudek001023
14Benjamin Basso2013
15Andrzej Lebiediew02w1w3
16Jason Doyle2w2
17Jan Kvechu10102

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *