Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Jak Sparta poradzi sobie bez Woffindena? Apator z wielką szansą na finał?

Tai Woffinden
fot. Michał Szmyd

Autor: Jakub Bielak

Jak Sparta poradzi sobie bez Woffindena? Apator z wielką szansą na finał?

Betard Sparta Wrocław najprawdopodobniej będzie musiała podejść do rewanżowego spotkania półfinałowego przeciwko For Nature Solutions KS Apatorem Toruń bez Taia Woffindena. Choć oficjalna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, to ciężko wyobrazić sobie, by Brytyjczyk po tak krótkim czasie po operacji był w stanie kontrolować motocykl żużlowy.

Wydawało się, że w przypadku nieobecności Woffindena za Brytyjczyka będzie występował Bartłomiej Kowalski, który zostanie ustawiony pod numerem 16. W czwartkowych awizowanych zestawieniach Kowalski został jednak wpisany klasycznie pod jeden z numerów juniorskich, natomiast pod numerem 11 widnieje nazwisko Charlesa Wrighta.

Nikt chyba jednak nie wyobraża sobie, by Brytyjczyk wyjechał na tor. Oczywiście w składach awizowanych można dokonać dwóch zmian, więc bez najmniejszego problemu Kowalski może wylądować pod numerem 16. Jednak w przypadku jazdy z pozycji młodzieżowca, oznaczałoby to, że za Taia Woffindena w dwóch wyścigach (jeśli Sparta nie będzie musiała korzystać z rezerw taktycznych) pojedzie drugi z młodzieżowców – Kevin Małkiewicz. Wpisany pod 11 za Woffindena Wright dostał jednak dosyć łatwe wyścigi – dwa razy bowiem w biegach z jego udziałem będzie jechał junior drużyny Apatora. To pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych strat, a być może nawet na zyskanie przewagi.

W tym momencie Betard Sparta Wrocław nie może sobie jednak pozwolić na słabsze występy pozostałych seniorów. Przez cały sezon z problemami zmaga się Pawlicki, a w kratkę jeździ Janowski. Swoją świetną formę z początku sezonu utracił również Łaguta. Bewley również potrafi zaliczyć słabszy mecz. Wszystko to sprawia, że na Bartłomieju Kowalskim oraz Kevinie Małkiewiczu (jeśli ustawienie ze składów awizowanych zostanie utrzymane) będzie ciążyła spora presja – zwłaszcza, gdy podczas spotkania okaże się, że pozostali seniorzy nie prezentują optymalnej formy.

Kluczem z pewnością będzie postawa Macieja Janowskiego, który w swoich wyścigach będzie mierzył się praktycznie cały czas z liderami drużyny przyjezdnych. Jeśli Sajfutdinow, Lambert i Dudek będą w stanie wygrywać z „Magiciem” może to napędzić resztę drużyny. Oczywiście nadal ciężko wyobrazić sobie scenariusz, że Sparta przegrywa u siebie z nie najlepiej dysponowanym na wyjazdach Apatorem, ale przy absencji Woffindena, szanse torunian wzrastają.

Nie chodzi o sam aspekt sportowy, a bardziej psychologiczny. Juniorzy będą musieli stanąć na wysokości zadania. Być może Kowalski nie zostanie ustawiony pod numerem 16, właśnie po to, by nie nakładać na niego zbyt dużej presji. Jednocześnie wtedy Małkiewicz i Andrzejewski, który wszedłby na drugą pozycję juniorską, mieliby za zadanie zwyciężyć w wyścigu młodzieżowym. Para torunian bynajmniej nie zachwyca w tym sezonie formą, ale jednak byłby to kolejny element dodatkowej presji nakładanej na najmłodszych.

For Nature Solutions KS Apator Toruń ma w niedzielę za zadanie zrobić wszystko, by wrocławianie nie zdążyli poczuć się na własnym terenie pewnie. Jeśli gospodarze od pierwszej serii będą świetnie spasowani, a swoją robotę bezbłędnie wykonają młodzieżowcy, kibicom z Torunia pozostanie już tylko wiara, nieoparta w żaden sposób na logicznym myśleniu. Sygnał do ataku musi dać trójka liderów: Emil Sajfutdinow, Robert Lambert oraz Patryk Dudek. Świetnie byłoby również, gdyby młodzieżowcy nie przegrali drugiego wyścigu, a przy ewentualnej nieobecności w nim Kowalskiego – powalczyli o zwycięstwo.

Choć znamy składy awizowane, nadal nie możemy ze 100% pewnością stwierdzić, jak Betard Sparta Wrocław rozegra niedzielne spotkanie pod względem taktycznym. Dziś nagranie ze Stadionu Olimpijskiego wrzucił Tai Woffinden. Niewykluczone, że na jego jednostkach wystartuje któryś z zawodników wrocławian – być może nawet lekceważony przez wszystkich Charles Wright.

Pytań jest wiele, a odpowiedzi brak. Można jednak z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że takiego testu w tym sezonie Betard Sparta Wrocław jeszcze nie miała. Nie wszystko układało się w ostatnich tygodniach po myśli poszczególnych zawodników tej drużyny, a na domiar złego doszła kontuzja Taia Woffindena. Kiedy jednak mamy poznać prawdziwą siłę tych znakomitych żużlowców, jak nie w niedzielę?

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *