Historia Motoru Lublin. Od zera do bohatera…

Historia Motoru Lublin. Od zera do bohatera…

Historia Motoru Lublin czyli zacznijmy od (nowego) początku.
W 2016r. stadion w Kozim Grodzie ucichł. Klub z Lublina ogłosił upadłość i zniknął z żużlowej mapy. Na szczęście spragnieni czarnego sportu kibice z Lublina nie musieli czekać zbyt długo na ponowne kibicowanie przy al. Zygmuntowskich.

Już w kolejnym sezonie na nowo powstał lubelski klub. To wszystko dzięki inicjatywie działaczy Klubu Motorowego Cross, którzy postanowili reaktywować żużel w Lublinie. To właśnie w 2017r. zespół pod nazwą Speed Car Motor Lublin wystąpił w zmaganiach 2 ligi żużlowej. W rundzie zasadniczej zajął drugie miejsce i po pokonaniu w półfinale play-off zespołu Ostrovii Ostrów Wielkopolski, uległ w dwumeczowym finale Startowi Gniezno. Pomimo przegranej Motor przystąpił do baraży z przedostatnią drużyną sezonu 2017 Nice 1. Ligi – Stalą Rzeszów. Obydwa mecze wygrali żużlowcy z Lublina i dzięki temu wywalczyli awans do pierwszej ligi.

W pierwszej lidze Lublinianie szli jak burza. Zakończyli rundę zasadniczą na pierwszym miejscu. W półfinale Motor trafił na drużynę z Łotwy, którą pokonał zarówno na wyjeździe jak i na domowym torze. Finał pierwszej ligi 2018r. kibice zapamiętają na długo, a zwłaszcza kibice z Lublina. Po wysokiej porażce w Rybniku (38:52) mało kto wierzył w awans Lublina. Jednak zdeterminowane Koziołki nie zawiodły rzeszy fanów, która wspierała ich z trybun i dokonali wydawać by się mogło niemożliwego. Nadrobili wysoką stratę i pokonali rybnickie Rekiny 53:37 i tym samym awansowali do Ekstraligi.

Po 23 latach Motor Lublin awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Przy okazji zespół z Koziego Grodu dokonał czegoś, czego nie zrobiła wcześniej żadna drużyna. Koziołki awansowały o dwie ligi w dwa lata. Rok po roku w Lublinie była feta z okazji awansu.


W 2019r. Motor Lublin jako beniaminek miał ciężkie zadanie. Od początku był “rzucony na pożarcie” i typowany jako spadkowicz. Jednak już od pierwszego meczu drużyna pokazała, że nie są chłopcami do bicia. Koziołki pokazały rogi i zakończyły swój pierwszy sezon w Ekstralidze na 6 miejscu.

Sezon 2020 był już troszkę inny. Zarówno dziennikarze jak i inne drużyny, zauważyli, że ten Motor jednak umie trochę namieszać. Mimo, że zespół pokazał się z lepszej strony niż rok wcześniej to trochę zabrakło do najlepszej czwórki i play-offów. Ponownie Motor Lublin uplasował się ostatecznie na 6 miejscu w tabeli.

Od początku sezonu 2021 działacze śmiało mówili, że celem tej drużyny na ten rok są play-offy. Już po 13 rundzie możemy śmiało powiedzieć, że Motor Lublin osiągnął swój cel. Koziołki zagwarantowały sobie miejsce w najlepszej czwórce i powalczą o medale.

Kilka lat temu tej drużyny nie było na mapie żużlowej polski, później reaktywacja klubu, dwa awanse pod rząd, utrzymanie w Ekstralidze i w końcu wymarzona walka o medale.
Jak potoczy się dalej historia lubelskiego klubu? Co pokażą jeszcze Koziołki? Czy w tym roku zdobędą medal?

fot. facebook.com/speedcarmotorlublin

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.