Przejdź do treści
Artykuły/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Ścisk na dole tabeli PGE Ekstraligi. Apator nie jest bezpieczny [ANALIZA]

KS Apator
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Kacper Cichomski

Żużel. Ścisk na dole tabeli PGE Ekstraligi. Apator nie jest bezpieczny [ANALIZA]

Po dziewiątej kolejce PGE Ekstraligi w kontekście walki o utrzymanie nadal wiemy tyle, że nic nie wiemy. W tabeli rozgrywek mamy niesamowity ścisk i wszystko wskazuje na to, że losy walki o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywek polskiego speedwaya będą ważyły się do ostatniej kolejki spotkań. W grze o przedłużenie ekstraligowego bytu mamy teoretycznie trzy drużyny: Fogo Unia Leszno, NovyHotel Falubaz Zielona Góra oraz ZOOleszcz GKM Grudziądz. Teoretycznie, ponieważ patrząc na ostatnie mecze drużyny KS Apatora Toruń, uwzględniając najczarniejszy scenariusz, również mogą się bić o utrzymanie.

W aktualnej kolejce odbyły się dwa ważne spotkania PGE Ekstraligi, które miały nam powiedzieć wiele w kontekście walki o utrzymanie i powiedziały. Mimo że wszyscy skazywali Unię Leszno na pożarcie w pojedynku z KS Apatorem Toruń, to drużyna gospodarzy była kapitalna na własnym obiekcie i urządziła demolkę, zwyciężając 56:34. W drugim spotkaniu na torze w Grudziądzu spotkały się drużyny ZOOleszcz GKM-u oraz NovyHotel Falubaz. Górą wyszli gospodarze, triumfując 47:43, ale bonus trafił do drużyny gości.

Na pięć kolejek do końca najbliżsi sukcesu wydają się być żużlowcy z Zielonej Góry, którzy wyrywając bonus w starciu z GKM-em złapali tlen. W 10 kolejce czeka nas starcie, które może powiedzieć wiele w walce o ekstraligowy byt, przy Wrocławskiej 69 w Zielonej Górze NovyHotel Falubaz Zielona Góra podejmie Fogo Unię Leszno. Do składu gości ma powrócić Janusz Kołodziej, a świetna jazda Bena Cooka i Nazara Parnickiego daje nadzieję kibicom z Leszna, że pokonają Falubaz w tej konfrontacji. Warto podkreślić, że w pierwszej potyczce obu drużyn doszło do remisu 45:45, co oznacza, że niezależnie od rozmiarów zwycięska drużyna zgarnie 3 punkty.

Grudziądzanie podejmą na własnym torze Betard Spartę Wrocław i wcale nie są bez szans w tym pojedynku, ponieważ gospodarze są bardzo mocni i dobrze spasowani z torem przy Hallera 4, a Betard Sparta nie wygrała jeszcze w tym sezonie meczu wyjazdowego. Z kolei KS Apator Toruń podejmie na własnym torze drużynę mistrzów Polski, Orlen Oil Motor Lublin i jeśli nie zdołają pokonać dream teamu z Lublina, to mogą zacząć się niepokoić sytuacją w tabeli.

Terminarze i szansę na punkty poszczególnych drużyn:

FOGO UNIA LESZNO– wydaje się, że to właśnie drużyna z Wielkopolski ma najlepiej ułożony terminarz jeśli chodzi o pozostałe pięć kolejek rozgrywek PGE Ekstraligi. Jeśli utrzymają formę na Smoczyku, a Janusz Kołodziej i Damian Ratajczak wrócą do pełni sił, to mogą wygrać nawet cztery z pięciu pozostałych spotkań, co w ostateczności dałoby im szansę na walkę w play-offach, a nie o utrzymanie.

W 10. kolejce czeka ich starcie z Falubazem, które mogą wygrać i zdobyć trzy punkty. Następnie podejmą u siebie GKM Grudziądz, co prawda o bonus będzie ciężko, ale wygrana powinna przyjść gładko. W kolejnym starciu zmierzą się na Smoku z Betard Spartą Wrocław, która w tym sezonie nie odniosła jeszcze wyjazdowego zwycięstwa. W 13. i 14. kolejce czekają ich starcia w Lublinie oraz u siebie z Gorzowem, wynik meczu w Lublinie możemy przewidzieć, ale przy odrobinie szczęścia Byki są w stanie bez problemu pokonać Stal na własnym obiekcie.

FALUBAZ ZIELONA GÓRAzielonogórzanie zdobyciem bonusu w Grudziądzu znacząco ułatwili sobie sytuację. Ich terminarz również wydaje się umożliwiać zdobycie kilku cennych punktów, w 10 kolejce podejmą na własnym torze Leszno, wygrana da im trzy punkty. Potem Derby ze Stalą w Gorzowie oraz mecz domowy z Motorem, oba wydają się być ciężkie do wygrania. W przedostatniej kolejce pojadą do Częstochowy, a w ostatniej podejmą na własnym torze Toruń. Mecz w Częstochowie może być ciężki, ale wydaje się, że mecz domowy z Apatorem jest koniecznym do wygrania za trzy punkty, co może być kluczem do utrzymania.

ZOOLESZCZ GKM GRUDZIĄDZ– przed „Gołębiami” nie łatwe potyczki. W 10 kolejce podejmą Betard Spartę, która na pewno jest głodna wyjazdowego sukcesu. Następnie pojadą w Lesznie oraz z Gorzowem u siebie, oba mecze mogą być ciężkie do wygrania, ale jeśli zdobędą bonus w Lesznie, to już może im dać bardzo wiele. W 13 i 14 kolejce pojadą w Toruniu oraz u siebie z Włókniarzem, mecz w Toruniu będzie ciężki, ale należy pokonać Włókniarz na własnym owalu, co może okazać się bardzo cenne w kontekście utrzymania.

SCENARIUSZE:

FOGO UNIA LESZNO

– negatywny: 0 pkt w Zielonej Górze, 2 pkt z Grudziądzem, 0 pkt z Wrocławiem, 0 pkt w Lublinie, 2 pkt z Gorzowem. 9 pkt na koniec.

-pozytywny: 3 pkt w Zielonej Górze, 2 pkt z Grudziądzem, 2 pkt z Wrocławiem, 0 pkt w Lublinie, 2 pkt z Gorzowem. 14 pkt na koniec.

FALUBAZ ZIELONA GÓRA

– negatywny: 0 pkt z Lesznem, 0 pkt w Gorzowie, 0 pkt z Lublinem, 0 pkt w Częstochowie, 0 pkt z Toruniem. 7 pkt na koniec.

-pozytywny: 3 pkt z Lesznem, 0 pkt w Gorzowie, 0 pkt z Lublinem, 0 pkt w Częstochowie, 3 pkt z Toruniem. 13 pkt na koniec.

ZOOLESZCZ GKM GRUDZIĄDZ

– negatywny: 0 pkt z Wrocławiem, 1 pkt w Lesznie, 0 pkt z Gorzowem, 0 pkt w Toruniu, 0 pkt z Częstochową. 7 pkt na koniec.

-pozytywny: 2 pkt z Wrocławiem, 1 pkt w Lesznie, 2 pkt z Gorzowem,0 pkt w Toruniu, 2 pkt z Częstochową. 13 pkt na koniec.

KS APATOR TORUŃ

– negatywny: 0 pkt z Lublinem, 0 pkt we Wrocławiu, 2 pkt z Częstochową, 2 pkt z Grudziądzem, 0 pkt w Zielonej Górze. 11 pkt na koniec.

-pozytywny: 0 pkt z Lublinem, 1 pkt we Wrocławiu, 3 pkt z Częstochową, 3 pkt z Grudziądzem, 3 pkt w Zielonej Górze. 17 pkt na koniec.

Kluczem dla Fogo Unii i NovyHotel Falubazu będzie ich bezpośrednie starcie, które doda do dorobku, którejś z ekip trzy punkty, z kolei dla GKM-u ważne będą mecze domowe oraz walka o bonus w Lesznie. Apator może być spokojny, ale musi punktować w Zielonej Górze, jeśli nie pokona Lublina.

449143886 1091003642633465 3327044319610588060 n
Fot. Emilia Hamerska-Lengas
438079137 829687345864435 100722219792639568 n
Fot. Czarny Productions

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *