Przejdź do treści
Artykuły/Metalkas 2. Ekstraliga

#04 Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Wiktor Przyjemski i długo, długo… nic [PODSUMOWANIE]

Polonia Bydgoszcz
Fot. Sonia Kaps

Autor: Wojciech Kamiński

#04 Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Wiktor Przyjemski i długo, długo… nic [PODSUMOWANIE]

Przed rozpoczęciem sezonu 2023 apetyty wśród bydgoskich sympatyków speedwaya były duże. Do składu po rocznej przerwie wrócili Andreas Lyager i David Bellego. W klubie zostali Daniel Jeleniewski, Kenneth Bjerre i Wiktor Przyjemski. Na pozycję U24 zakontraktowano Szymona Szlauderbacha, a formację młodzieżową zasilił Olivier Buszkiewicz. Wydawałoby się, że zmiany, które nastąpiły na pozycjach, które były problematyczne w sezonie 2022, powinny dać co najmniej Finał rozgrywek 1. Ligi Żużlowej. Jednak rzeczywistość była zupełnie inna.

Polonia przed sezonem była stawiana w roli jednego z najgroźniejszych rywali Enea Falubazu Zielona Góra w walce o awans do PGE Ekstraligi. Jednak od samego początku wyniki osiągane przez obydwa zespoły dawały zupełnie odmienne odczucia. Falubaz pewnie wygrywał kolejne mecze, a Polonia przegrywała na wyjazdach i z dużym trudem „przepychała” wygrane na domowym torze. Bardzo nierówna i słaba forma seniorów była skutecznie tuszowana przez fantastycznie jadącego Wiktora Przyjemskiego. Można śmiało stwierdzić, że gdyby nie fantastyczna postawa wychowanka bydgoskiej Polonii to drużyna mogłaby zapomnieć o starcie w fazie play-off, nie mówiąc o półfinale czy finale rozgrywek.

Najlepiej pokazują to statystyki zdobyczy punktowych poszczególnych zawodników. Żaden z seniorów w przekroju całego sezonu nie był w stanie przekroczyć średniej 2 pkt/bieg. W klasyfikacji indywidualnej zawodników 1. Ligi żużlowej najlepszy był Wiktor Przyjemski, który ze średnią 2,5 pkt/bieg został najlepszym zawodnikiem całej ligi. Kolejnym zawodnikiem Abramczyk Polonii w tym zestawieniu jest Kenneth Bjerre, który uplasował się na … 20 pozycji z wynikiem 1,865 pkt/bieg. Dla porównania wszyscy seniorzy Enea Falubazu Zielona Góra zmieścili w pierwszej szóstce.

Przez cały sezon Abramczyk Polonia Bydgoszcz nie mogła znaleźć właściwego rytmu. Z opresji raz po raz ratował ją Wiktor Przyjemski, który swoją kapitalną dyspozycją przysłaniał seniorskie braki. Jasne było jednak to, że w fazie play-off bydgoszczanie raczej nie będą mieli czego szukać. W półfinałowym dwumeczu z ROW-em Rybnik zabrakło świetnego młodzieżowca, który nabawił się groźnego urazu kręgów szyjnych. Po drugiej stronie brakowało jednak równie ważnego ogniwa – Patricka Hansena. Nie można mówić więc, że Polonia przegrała rywalizację o finał w nierównej walce.

Podsumowując, chłodna ocena wyników bydgoszczan jasno pokazuje, że tylko ogromna wiara w tę drużynę mogła dawać nadzieję na nawiązanie walki o Ekstraligę. Wydaje się, że aktualny sezon trzeba odciąć bardzo grubą kreską i zupełnie przeformatować myślenie o bydgoskim zespole, który zobaczymy w roku 2024. W szeregach Polonii nie będzie już Wiktora Przyjemskiego i jeżeli Prezes Kanclerz poważnie myśli o awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej to ciężar zdobywania punktów musi spoczywać na barkach seniorów, ponieważ formacja juniorska przygotowana na sezon 2024 nie daje nadziei na okazałe zdobycze punktowe poza biegiem młodzieżowym. Sytuacja może jednak ulec zmianie, jeśli rzeczywiście dojdzie do wypożyczenia Franciszka Karczewskiego z częstochowskiego Włókniarza.

Zawodnicy sklasyfikowani

MscZawodnikŚredniaPunktyBonusyBiegi3210DOMWYJAZDŚr/bieg
1.Wiktor Przyjemski2,5001837764915662,6392,3752,500
2.Kenneth Bjerre1,865151158923243481,8331,8941,865
3.Andreas Lyager1,851128974202320102,0261,6671,851
4.Mateusz Szczepaniak1,56568446111211122,2001,0771,565
5.David Bellego1,55691763181311211,8421,1201,556
6.Szymon Szlauderbach1,416961377131821251,2941,5121,434
7.Olivier Buszkiewicz0,784337511618260,9170,6670,784

Zawodnicy niesklasyfikowani

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/bieg
1.Daniel Jeleniewski721805800001,429
2.Benjamin Basso1736210131000101,361
3.Bartosz Nowak99110700000,667

Wyniki Abramczyk Polonii Bydgoszcz w sezonie 2023:

  1. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 49:41 (D)
  2. Trans MF Landshut Devils 52:38 (W)
  3. ROW Rybnik 53:37 (D)
  4. Enea Falubaz Zielona Góra 50:40 (W)
  5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 49:41 (D)
  6. InvestHousePlus PSŻ Poznań 48:42 (D)
  7. Arged Malesa Ostrów 51:38 (W)
  8. Arged Malesa Ostrów 56:34 (D)
  9. InvestHousePlus PSŻ Poznań 44:46 (W)
  10. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43 (W)
  11. Enea Falubaz Zielona Góra 43:47 (D)
  12. ROW Rybnik 49:41 (W)
  13. Trans MF Landshut Devils 46:43 (D)
  14. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 42:48 (W)

Bilans Abramczyk Polonii Bydgoszcz w sezonie zasadniczym:

14 meczów, 21 punktów, 8 zwycięstw, 0 remisów, 6 porażek, 5 bonusów, bilans małych punktów: +18

Faza play-off:

Ćwierćfinały:

Trans MF Landshut Devils 44:45 Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Abramczyk Polonia Bydgoszcz 53:37 Trans MF Landshut Devils

Półfinały:

ROW Rybnik 49:41 Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Abramczyk Polonia Bydgoszcz 46:44 ROW Rybnik

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *