Przejdź do treści
Aktualności

Orlen Akademia Sportu Wybrzeże cały czas się rozwija „Pierwszy rok pokazał nam kierunek”

Orlen Akademia Sportu Wybrzeże
Fot. Orlen Akademia Sportu Wybrzeże

Autor: Krzysztof Choroszy

Orlen Akademia Sportu Wybrzeże cały czas się rozwija „Pierwszy rok pokazał nam kierunek”

Nasz partner Orlen Akademia Sportu Wybrzeże zajmuje się najmłodszymi dziećmi, które chcą spróbować swoich sił na miniżużlu. W szkółce adepci nie trenują jednak tylko na torze. W trakcie zimy przygotowywali się oni fizycznie do tego, co czeka ich w sezonie. Ponadto chłopcy uczestniczyli również w zajęciach w warsztacie, gdzie odkrywali tajniki sprzętu żużlowego. O funkcjonowaniu Akademii i jej celach ma przyszłość dla Tygodnika Żużlowego opowiedział jej prezes Krystian Plech.

Szkółka cały czas się rozwija. Jesienią tamtego roku podpisali oni umowę, na mocy której jej sponsorem tytularnym został Orlen. Ponadto zimą przeprowadzili oni pracę na swoim obiekcie. Obejmowały one usunięcie niebezpiecznych przedmiotów z pasa bezpieczeństwa, wymianę wieżyczki sędziowskiej, a także wyrównanie okolicznego terenu. W przyszłości prezes Akademii chciałby, aby w dalszym ciągu obiekt się rozwijał, a także by więcej zawodników uzyskało licencję MŻ i uczestniczyło w zawodach rangi PZM.

– Mówiąc ogólnie, chcemy rozwijać naszą Akademię. Pierwszy rok pokazał nam kierunek, w którym powinniśmy dążyć. Najważniejsza dla mnie obecnie jest poprawa i modernizacja obiektu, by był funkcjonalny i prezentował się na miarę wydarzeń, które organizujemy na nim. Do tego zwiększenie ilości sprzętu w szkółce, a także liczba zawodników z licencją MŻ i ich
rozwój w jeździe i rywalizacji w zawodach rangi PZM
– powiedział Krystian Plech.

Przy szkoleniu tak młodych chłopców bardzo istotną kwestią jest współpraca z rodzicami. Nasz partner posiada składki członkowskie. Jeśli dzieci mają korzystać ze sprzętu Akademii, ich rodzice płacą wtedy kwotę A, natomiast jeśli chłopcy dysponują już swoim sprzętem, wtedy składka jest niższa. Taki system sprawia, że każdy chłopiec może spróbować swoich sił na miniżużlowym torze bez konieczności inwestowania we własny sprzęt.

Na początku określiliśmy, jak będzie wyglądał system szkolenia. Mamy swój sprzęt i mamy składki członkowskie. Dla dzieci, które korzystają z naszego sprzętu, jest kwota A, jeżeli ktoś ma własny sprzęt płaci kwotę B. Myślę, że nasza propozycja daje szansę spróbować wszystkim. Po pierwszych treningach możemy zobaczyć, jak zawodnik sobie radzi na motocyklu, czy się nie boi. Jeśli dziecko jest zainteresowane kontynuacją zajęć, wtedy rodzice mogą zdecydować się, by samemu zainwestować, poszukać środków i na własną rękę zakupić sprzęt.

Na pierwszym etapie pomagamy, by rodzice nie musieli wykładać ogromnych środków na motocykl i osprzęt dla chłopaka, który po kilku treningach może zrezygnować z jazdy. Po pierwszym sezonie widzę, że ten model sprawdza się. Są już pierwsi, którzy przez zimę zaczęli kompletować sprzęt – tłumaczył w wywiadzie dla Tygodnika Żużlowego prezes Akademii.

Orlen Akademia Sportu Wybrzeże korzysta z obiektu znajdującego się przy Stadionie im. Zbigniewa Podleckiego. Zajęli się oni miniżużlem, odciążając w ten sposób w pewnym stopniu gdańskie Wybrzeże, które nie musi samo dbać o minitor. Ponadto nasz partner współpracuje z gdańskim klubem. Według Krystiana Plecha, jeśli współpraca będzie się dobrze układać, to w przyszłości będzie można cieszyć się ze startów kolejnych wychowanków w składzie dorosłego Wybrzeża.

– Akademia zajęła się miniżużlem i w moim przekonaniu odciążyliśmy Wybrzeże od konieczności dbania o minitor. My zajmujemy się dziećmi, a jednocześnie uczymy rodziców, co ich czeka, gdy zaczną myśleć o „prawdziwym” żużlu. Z kolei klub GKŻ Wybrzeże może skupić się na pierwszej drużynie. Mam nadzieję, że Wybrzeże pozyskując nowego sponsora tytularnego, będzie miało teraz łatwiej. Myślę, że współpraca będzie się układać, jeśli klub zadba o odpowiednie warunki do dalszego szkolenia chłopców, którzy „wyrosną” z minitoru. Potrzebny jest sprzęt, odpowiednia kadra. Jeżeli tak będzie, to myślę, że będziemy wspólnie mogli cieszyć się jazdą kolejnych wychowanków Wybrzeża w meczach ligowych gdańskiej drużyny – mówił.

Gorąco zachęcamy do tego, aby wesprzeć naszego partnera Orlen Akademię Sportu Wybrzeże, przekazując 1,5 % procent podatku przy rozliczeniu PIT za 2023 rok, którego termin upływa 30 kwietnia. Aby to zrobić, należy w deklaracji wpisać KRS: 0000270261 oraz podać cel szczegółowy: AS WYBRZEŻE GDAŃSK 10756. Pieniądze z rozliczeń pomogą w funkcjonowaniu Akademii i pozwolą na zakup odpowiedniego wyposażenia dla adeptów.

żużel
Fot. Orlen Akademia Sportu Wybrzeże Facebook
W Gdańsku
Fot. Orlen Akademia Sportu Wybrzeże Facebook

Dołącz do nas na Facebooku! – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *