Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC/Turnieje Indywidualne

Mateusz Cierniak nadal Mistrzem Świata Juniorów! Obronę tytułu zapewnił mu Damian Ratajczak! Trzech Polaków na podium!

Mateusz Cierniak
fot. Taylor Lanning

Autor: Edyta Wojdeł

Mateusz Cierniak nadal Mistrzem Świata Juniorów! Obronę tytułu zapewnił mu Damian Ratajczak! Trzech Polaków na podium!

Za nami ostatnia już runda FIM Speedway Grand Prix 2. Mateusz Cierniak obronił tytułu Mistrza Świata Juniorów. Trzech Polaków na finałowym podium! W duńskim Vojens triumfował Damian Ratajczak, drugie miejsce zajął Casper Henriksson, natomiast jako trzeci, ku zaskoczeniu wielu, uplasował się pierwszy rezerwowy rundy – William Drejer.

Pierwszą serię startów z dużą przewagą na torze rozpoczął Casper Henriksson, o punkty chciał walczyć Nazar Parnicki, ale wyniósł się zbyt szeroko i stracił punktowaną pozycję. Drugi bieg został przerwany przez ruchy ba starcie Petera Chlupaca. W drugiej odsłonie wyścigu na mecie jako pierwszy zameldował się Francis Gusts. O jeden punkt zaciekle walczyli Chlupac i Knudsen. W kolejnym starcie spotkali się dwaj spośród faworytów zawodów Mateusz Cierniak i Keynan Rew. Australijczyk poradził sobie o wiele lepiej ze startu. Ku zaskoczeniu wielu Mateusz Cierniak nie zdołał wywalczyć nawet jednego punktu. Czwarty bieg przerwał upadek Emila Breuma po kontakcie z Nicolaiem Heiselbergiem. Decyzją sędziego wykluczony został Breum. Powtórkę zdominował Bartłomiej Kowalski.

Po pierwszej przerwie najlepiej na duńskim owalu ponownie poradził sobie Francis Gusts. O punkty usilnie walczył Damian Ratajczak, jednak na mecie zameldował się on jako ostatni. W biegu szóstym zdecydowanie lepszym dopasowaniem niż w pierwszej serii pokazał się Mateusz Cierniak, który bez problemu pognał do mety po trzy punkty. Ponownie najbardziej zagorzały pojedynek toczył się o jedno oczko.

Następny wyścig przerwał bardzo źle wyglądający wypadek. Poza całym zajściem był jedynie Keynan Rew. Z powtórki został wykluczony Peter Chlupac. Do dalszej jazdy niezdolny okazał się Nazar Parnicki, a w jego miejsce wyjechał William Drejer. Ze startu najlepiej wyjechał Rew, jednak szybko stracił on pozycję i znalazł się na końcu stawki. Ósmy start pozwolił śledzić walkę pomiędzy Kowalskim, a Knudsenem. Finalnie Polak zameldował się na mecie jako pierwszy.

Trzecią serię startów ponownie rewelacyjnie rozpoczął Bartłomiej Kowalski. Zdecydowanie gorzej poradził sobie Keynan Rew, który nie zdołał wywalczyć nawet jednego punktu. Z zawodów, z powodu bólu po upadku, zmuszony był wycofać się Norick Blödern. Była to jednak dość nietypowa sytuacja, ponieważ Blödern gotowy był wystartować. Doszło do ostrej dyskusji w parku maszyn, po której Niemiec wrócił do boksu, a jego miejsce pod taśmą zajął Bastia Pedersen. Duńczyk zdominował bieg dziesiąty. Dobra passa opuściła natomiast Francisa Gustsa.

Bieg jedenasty słabo ze startu rozpoczął Damian Ratajczak, jednakże szybko wysforował się na pierwszą pozycję i tak też dojechał do mety. Świetną jazdę prezentowali tego wieczoru zawodnicy rezerwowi. W wyścigu 12 Mateusz Cierniak bardzo daleko za plecami zostawił swoich rywali, dokładając do swojego dorobku kolejną trójkę.

Po kolejnym równaniu do udziału w finale zbliżył się odrobinę Mathias Pollestad. W wyścigu czternastym do gry powrócił Keynan Rew, za nim do mety dojechał Henriksson. Następny bieg był starciem dwóch najlepszych Polaków. Rywalizację od startu zdominował drugi rezerwowy stawki – Bastian Pedersen. Przerwał ją jednak upadek Bartłomieja Kowalskiego, który został wykluczony. W powtórce młody Duńczyk powtórzył swój wyczyn z pierwszej odsłony. Mateusz Cierniak o punkty walczył z Francisem Gustsem, finalnie na mecie zameldował się jako drugi. Wyścig szesnasty ponownie słabo rozpoczął Damian Ratajczak, jednak udało mu się obronić dwa punkty przed naciskającym Williamem Drejerem.

Ostatnia regularna seria startów rozpoczęła się od upadku świetnie prezentującego się tego wieczoru drugiego rezerwowego. Duńczyk został wykluczony. Ułatwiło to zdecydowanie zadanie Mateuszowi Cierniakowi, który mimo wszystko, musiał walczyć o pierwszą pozycję. Jego naciskom nie uległ jednak Jesper Knudsen. Wyścig osiemnasty przyniósł spore problemy Bartłomiejowi Kowalskiemu, natomiast ponownie na dystansie bardzo dobrze poradził sobie Damian Ratajczak. W kolejnym biegu pierwszy rezerwowy, William Drejer, zapewnił sobie wejście do półfinału. O punkty zacięcie walczył Phillip Hellström-Bängs. Na zamknięcie rundy zasadniczej usilnie o punkty musieli walczyć faworyci. Keynan Rew do mety dojechał jako drugi. Natomiast całkowicie na końcu stawki został Francis Gusts.

Presja w pierwszym półfinale przerosła Mateusza Cierniaka. Już bardzo bliski obrony tytułu Polak, wjechał w taśmę. Miejsce w finale zapewnili sobie Casper Henriksson i ku niemałemu zaskoczeniu rezerwowy duńskiego finału – William Drejer. Bardzo emocjonujący był drugi półfinał. Damian Ratajczak zapewnił obronę tytułu Mateuszowi Cierniakowi. Swojej szansy nie wykorzystał niestety Bartłomiej Kowalski. Do finału natomiast wjechał Francis Gusts.

Damian Ratajczak całkowicie zdominował duńskie Vojens pokonując przeciwników w finale. Słabe starty nie przeszkodziły Polakowi w zdobywaniu cennych punktów. Jazda przy krawężniku zagwarantowała biało-czerwone podium Mistrzostw Świata Juniorów.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Esben Hjerrild111014
2Casper Henriksson322223216
3Nazar Parnicki00
4Anże Grmek201014
5Francis Gusts3301d3010
6Phillip Hellström-Bängs21232010
7Petr Chlupac0w2204
8Jesper Knudsen120036
9Damian Ratajczak203232315
10Mateusz Cierniak03322t10
11Keynan Rew31032110
12Mathias Pollestad111317
13Emil Breumw20204
14Nicolai Heiselberg201137
15Norick Blödern134
16Bartłomiej Kowalski333w1111
R1William Drejer22132111
R2Bastian Pedersen33w6

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *