Przejdź do treści
Artykuły

Burzliwa przeszłość żużlowa Nicki Pedersena: Kontrowersje, incydenty i walka o fair play

Nicki Pedersena
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Redakcja

Burzliwa przeszłość żużlowa Nicki Pedersena: Kontrowersje, incydenty i walka o fair play

Sezon żużlowy 2015 zapisał się w historii tego sportu nie tylko dzięki pasjonującym wyścigom, lecz także ze względu na serię kontrowersyjnych incydentów, które wstrząsnęły światem speedwaya. Konfrontacje między zawodnikami, takimi jak Greg Hancock i Nicki Pedersen, oraz epizody z bijatykami na torze stały się symbolem napięć i wyzwań dla zasad fair play. Agresywne zachowania, kopnięcia, i spięcia z sędziami oraz członkami teamów stały się niestety częścią narracji sezonu, który miał być symbolem sportowego ducha i rywalizacji.

Skandaliczny Epizod między Hancockiem a Pedersenem

W trakcie sezonu żużlowego 2015 wydarzył się niezwykły skandal, który wstrząsnął spokojnym światem sportów żużlowych. W głównych rolach wystąpili Greg Hancock i Nicki Pedersen. To, co miało miejsce podczas meczu Eliteserien między Piraterną Motala a Dackarną Malilla, było niespodziewane i bezprecedensowe, gdy agresywne zachowanie Pedersena wytrąciło z równowagi zazwyczaj spokojnego Amerykanina, Grega Hancocka.

W wyścigu numer 15 Pedersen agresywnie zaatakował Grega Hancocka, co spowodowało upadek amerykańskiego zawodnika. Jednak to, co nastąpiło później, było jeszcze bardziej zaskakujące, gdy Hancock szybko odzyskał zimną krew i ruszył w stronę Pedersena. Siła, z jaką Hancock zepchnął Pedersena z motocykla, wydawała się być prosto z amerykańskiego ringu wrestlingowego, co sprawiło, że sytuacja była zarówno komiczna, jak i szokująca.

Nicki Greg
fot. Platforma „X”

Społeczność speedway’a była zdumiona, gdy wzorzec spokoju, jakim był Greg Hancock, stracił panowanie nad emocjami w sposób, którego nikt się nie spodziewał. – „Widziałem incydent w powtórce telewizyjnej, która potwierdza, że nie popełniłem żadnego błędu. Wyprzedziłem go i zamknąłem mu drogę przy płocie. To jest część wyścigów, takie rzeczy się zdarzają”, powiedział Pedersen w duńskiej gazecie „Ekstrabladet”. Pedersen, zgodnie ze swoim stylem, odmówił przyjęcia winy, krytykując Hancocka za ostry atak. „Jeździmy na motocyklach bez hamulców, i każdy z nas podejmuje ryzyko. Jednak wywoływanie bójek jest głupie” – dodał Pedersen. Hancock ostatecznie otrzymał karę grzywny w wysokości 5 000 szwedzkich koron za swoje działania.

Ten incydent w 2015 roku ponownie oznaczył Hancocka jako czarną owcę w świecie żużlowym, tym razem ze względu na konflikt z Nickim Pedersenem. Niektórzy widzieli gwałtowną reakcję Hancocka jako akt sprawiedliwości, podczas gdy inni uznali ją za plamę na wizerunku „dżentelmena żużla”. Nicki z kolei musiał zmierzyć się z krytyką dwukrotnie – najpierw od Grega, a potem od opinii publicznej.

Stali rzeszów
fot. Sonia Kaps

Pedersen kopnął Gajewskiego

Sezon z udziałem Nickiego Pedersena zapisał się nie tylko dzięki jego oszałamiającym występom, ale również z powodu kontrowersji, które towarzyszyły jednemu z meczów pomiędzy KS Toruń a Fogo Unią Leszno. Trzykrotny mistrz świata znów znalazł się w centrum uwagi po otrzymaniu czerwonej kartki za incydent z Jasonem Doyle’em. Sędzia uznał go winnym upadku w wyścigu ósmym, który później skończył się także kraksą Pawła Przedpełskiego. To wydarzenie wzbudziło silne emocje na torze oraz wśród widzów.

Po zdarzeniu doszło do spięcia między Nickim Pedersenem a menedżerem z Torunia, Jackiem Gajewskim. Słychać było wymianę zdań i próby przepychanek. W trakcie tego incydentu Duńczyk kopnął Gajewskiego i próbował go uderzyć kaskiem. Mimo to, Pedersen nie czuł się winny zaistniałej sytuacji. „Bezpośrednio po wypadku podszedłem do Doyle’a, żeby upewnić się, czy wszystko z nim w porządku. On wie, że byłem szybszy i wjechał we mnie, kiedy już go wyprzedziłem. Uważam, że sędzia podjął niewłaściwą decyzję. Dodatkowo Gajewski przekroczył żółtą linię, co nie powinno mieć miejsca, oraz mnie popchnął” – skomentował Pedersen sytuację.

Za kopnięcie w nogę menedżera KS Toruń, Pedersen otrzymał karę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych. Natomiast Gajewski, za prowokowanie Duńczyka, złamanie regulaminu organizacyjnego Drużynowych Mistrzostw Polski oraz kontrowersyjne wypowiedzi prasowe, został ukarany łączną karą w wysokości 8000 złotych w zawieszeniu na pół roku. Postawę skomentował również sam przewodniczący głównej komisji sportu Żużlowego w późniejszym czasie.

Bijatyka podczas Grand Prix Australii

Sezon żużlowy 2015 zapisał się w historii tego sportu nie tylko ze względu na emocjonującą rywalizację, lecz również z powodu kilku kontrowersyjnych incydentów. Jednym z takich momentów, który wstrząsnął światem żużla, był epizod z udziałem Sama Mastersa, startującego z dziką kartą w Grand Prix Australii. Wydarzenia rozegrały się po ósmym wyścigu zawodów w Melbourne, kiedy to doszło do spięcia pomiędzy nim a Nickim Pedersenem. To, co mogło zakończyć się jedynie wymianą zdań, nabrało tempa, gdy Masters kopnął motocykl Duńczyka.

Ten incydent był iskrą, która zapoczątkowała kolejne wydarzenia, gdy obaj żużlowcy kierowali się w stronę parku maszyn. Dzięki interwencji organizatorów udało się rozdzielić obu zawodników, zapobiegając eskalacji sytuacji. Niemniej jednak w parku maszyn emocje sięgały zenitu, a nerwy zawodników i członków ich teamów sięgały zenitu. Sam Masters, australijski zawodnik, zaatakował jednego z mechaników Pedersena, Marka Hućko, uderzając go bokserskim ciosem.

Zaskakujące było to, że mimo takiego zachowania, Masters kontynuował udział w zawodach. Sędzia Jesper Steentoft miał podstawy do wykluczenia Mastersa z dalszego udziału za niesportowe zachowanie.

Przykłady te pokazują, że sezon 2015 nie był pozbawiony incydentów, które kolidowały ze sportowymi zasadami fair play.

Nicki Pedersen artykuły w serwisie – Kliknij TUTAJ

Największe osiągnięcia Nickiego Pedersena:

Indywidualne Mistrzostwa Świata:
– I miejsce (2003, 2007, 2008)
– II miejsce (2012)
– III miejsce (2006, 2014, 2015)

Drużynowe Mistrzostwa Świata:

– I miejsce (2006, 2008, 2012, 2016)
– II miejsce (2002, 2007, 2013, 2015)
– III miejsce (2003, 2004, 2005)

Indywidualne Mistrzostwa Europy:

– I miejsce (2016)
– II miejsce (2013, 2015)
– III miejsce (2014)

Nicki Pedersen
Fot. Jakub Malec

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *