Żużel - Best Speedway Tv

Badanie poziomu zdolności motorycznych u zawodników gorzowskiej Stali. | Żużel
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Badanie

Badanie poziomu zdolności motorycznych u zawodników gorzowskiej Stali.

Badanie poziomu zdolności motorycznych u zawodników gorzowskiej Stali.

Co prawda do startu PGE Ekstraligi pozostało jeszcze prawie 3 miesiące, to żużlowcy nie próżnują i już zaczynają przygotowania do nadchodzącego sezonu.

Patrick Hansen, Wiktor Jasiński, Oskar Paluch oraz Oskar Hurysz to żużlowcy Stali Gorzów, którzy udali się do Centralnego Laboratorium Badawczego, gdzie poddali się testom.

Spotkaliśmy się tu w ramach kilkuletniej już współpracy. Jest to kontynuacja badań, które mają na celu określenie poziomu zdolności motorycznych zawodników na początku okresu przygotowawczego. Będziemy chcieli także sprawdzić, jak przepracowali oni okres przygotowawczy do sezonu żużlowego, zatem na początku marca ponowimy takie badania. – podkreśla doktor, gdzie dodaje zaraz

Wykonujemy zestaw badań dotyczących wybranych aspektów stanu zdrowia, sprawności fizycznej i stanu wytrenowania, czyli m.in. składu ciała, gdzie analizujemy zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i zawartość wody w organizmie oraz porównujemy poszczególne części ciała. Wiem, że w sporcie żużlowym kontrola masy ciała przez cały rok ma istotne znaczenie. Następnie sprawdzamy siłę mięśni zginaczy kończyn górnych przy zastosowaniu dynamometru. Zawodnik musi utrzymać motocykl przez cały bieg i go w pełni kontrolować, więc odpowiednia siła jest też niezbędna.

-Sprawdzimy jedną z kluczowych zdolności koordynacyjnych w warunkach walki sportowej, czyli zdolność zachowania równowagi. Kolejny test dotyczy również bardzo istotnej u żużlowców zdolności, czyli czasu reakcji. Sprawdzamy, jak zawodnicy zachowują się, jak reagują na impulsy docierające do nich z zewnątrz. Kluczowy element zawodów żużlowych, czyli starty to właśnie jak najlepszy czas reakcji.

Następnie określamy moc maksymalną mięśni kończyn dolnych w trzech standardowych testach. W programie badań jest też niezbyt lubiany przez zawodników test siłowy, czyli podciąganie na drążku. Ostatnią próbą jest test wysiłkowy do odmowy, czyli test na bieżni mechanicznej, dzięki któremu określamy pułap tlenowy zawodników i inne parametry fizjologiczne, czyli jaki mają poziom wytrzymałości na początku okresu przygotowawczego – oznajmił prof. AWF dr hab. Piotr Żurek na łamach strony klubowej Stali Gorzów.

– Na początku okresu przygotowawczego ważne jest sprawdzenie aktualnego poziomu wytrenowania, aby móc przygotować zindywidualizowany cykl treningów w zależności od potrzeb poszczególnych zawodników. Podobne badania to standard w każdym sporcie wyczynowym – zdradził Stanisław Chomski.

– Takie same testy przechodzą również nasi adepci, chłopcy w wieku od 12 do 15 lat, abyśmy mogli pracować nad ich rozwojem motorycznym z uwzględnieniem umiejętności niezbędnych w sporcie żużlowym — powiedział Piotr Paluch.

fot. Stal Gorzów

Zostaw komentarz

0/100

×