Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Zobacz klasyfikację generalną po ostatniej rundzie SEC

Żużel
Fot. SEC Tauron

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Zobacz klasyfikację generalną po ostatniej rundzie SEC

Dzisiejsza runda Indywidualnych Mistrzostw Europy w Pardubicach była ostatnią ze wszystkich w tegorocznym cyklu. Rundę po raz drugi w tym sezonie wygrał Janusz Kołodziej, natomiast tytuł przypieczętował Mikkel Michelsen, dla którego jest to trzeci taki triumf.

Duńczyk w całym cyklu SEC zdobył 52 punkty, co przełożyło się na dość pewną przewagę ośmiu „oczek” nad jego rodakiem, Leonem Madsenem. Tym samym Michelsen zapewnił sobie pozostanie w Speedway Grand Prix, na kolejny rok, gdyż mistrzowi Europy przysługuje prawo jazdy w SGP. Jest to dla niego ratunek, gdyż w mistrzostwach świata nie jedzie on najlepiej i zajmuje odległe miejsce w klasyfikacji. Podium europejskiego czempionatu uzupełnił Janusz Kołodziej, co jest warte uwagi, szczególnie że jechał on tylko w trzech rundach, a i tak wjechał na podium, będąc lepszym od Andrzeja Lebiediewa o 9 punktów.

Zawodnicy z miejsc czwartego i piątego, oczywiście razem z medalistami, gwarantują sobie udział w przyszłorocznym cyklu SEC. Tuż za podium zmagania w sezonie 2023 zakończyli Andrzej Lebiediew i Patryk Dudek, którzy zdobyli po 33 punkty. Polak pomimo mieszanej formy w tym roku zagwarantował sobie utrzymanie, co dla niego samego może być odbierane jako sukces lub plan minimum, jaki musiał po prostu zostać wykonany. U Łotysza nastroje mogą być nieco inne, gdyż bardzo pragnie on awansu do Speedway Grand Prix i na pewno chciałby uzyskać ten awans właśnie przez Mistrzostwa Europy. Kto wie, może i tak zobaczymy go w elitarnym cyklu za sprawą stałej dzikiej karty.

Praktycznie wszyscy pozostali Polacy plasowali się na dalszych pozycjach. Nie tyczy się to Dominika Kubery. Zawodnik Motoru Lublin zakończył tegoroczny SEC na szóstym miejscu w generalce, a do wyprzedzenia kogoś z dwójki Lebiediew-Dudek, zabrakło zaledwie 4 „oczek”. Dalej na ósmej pozycji zmagania ukończył Kacper Woryna. Trzynasty był Szymon Woźniak, jednak brał on udział tylko w połowie rund i osiemnaście punktów na jego koncie nie jest słabym wynikiem. Najgorszym z biało-czerwonych został Grzegorz Zengota, jednakże jego sytuacja jest podobna do Woźniaka, gdyż nie mógł wziąć udziału we wszystkich rundach ze względu na swoją kontuzję.

Klasyfikacja generalna SEC w sezonie 2023:

NrNazwisko Punkty
1Mikkel Michelsen52
2Leon Madsen44
3Janusz Kołodziej42
4Andrzej Lebiediew33
5Patryk Dudek33
6Dominik Kubera30
7Kai Huckenbeck30
8Kacper Woryna27
9Antonio Lindbaeck25
10Dimitri Berge24
11Adam Ellis21
12Andreas Lyager20
13Szymon Woźniak18
14Grzegorz Zengota16
15Vaclav Milik16
16Jan Kvech13

Magazyn Żużlowy – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *