Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Seniorska niemoc Polonii. Ostrovia wygrywa z faworytem do awansu [RELACJA]

Żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Dawid Ociepa

Żużel. Seniorska niemoc Polonii. Ostrovia wygrywa z faworytem do awansu [RELACJA]

W zaległym meczu 7. kolejki 1. Ligi Żużlowej spotkały się ze sobą drużyny Arged Malesy Ostrowa Wielkopolskiego i Abramczyk Polonii Bydgoszcz. Mimo wysokiego wyniku w pierwszym spotkaniu, który wskazywał na Polonię, trudno było wskazać faworyta. Lepsi okazali się Ostrowianie w stosunku 51:38.

Kompletny Sajfutdinow na “6”, Unia bez szału – oceny pomeczowe

Siłą napędową obu drużyn byli juniorzy – Wiktor Przyjemski ze strony gości i Jakub Krawczyk ze strony gospodarzy (obaj 11 punktów). Poza nimi, dla Ostrovii najlepiej pojechali Olivier Berntzon (13+1) i Matias Nielsen (9+1), a dla Polonii Andreas Lyager (9). Znamienne jest to, że w 15. biegu dla Polonii startował Mateusz Szczepaniak, który zgromadził tylko 5 „oczek”.

W rozpoczęciu oglądaliśmy mocne uderzenie Ostrowian. Bieg otwarcia pewnie, po dobrym starcie, wygrała para gospodarzy Musielak-Walasek. Natomiast w juniorskiej rywalizacji upadł Jakub Krawczyk, który próbował założyć Sebastiana Szostaka. Został wykluczony z powtórki. 19-latek w wywiadzie dla Canal+ nie zgodził się jednak z decyzją sędziego. Ze starcia na pierwszym łuku w powtórce zwycięsko wyszedł junior gospodarzy, który przez cały wyścig bronił się przed atakami Wiktora Przyjemskiego. W wyścigu 3. zobaczyliśmy pewne, ponowne podwójne zwycięstwo Ostrovii. Dominację w początku meczu przypieczętowała w biegu 4, wygrywając 4:2.

Po zakończeniu pierwszej serii nad torem w Ostrowie Wielkopolskim spadła chwilowa ulewa. Sędzia zdecydował o tym, aby nie równać toru. Na szczęście, dosyć szybko przestało padać i zawody mogły być kontynuowane.

Deszcz pomógł Polonii, gdyż w biegach 5-7 odrobili 4 „oczka”. Chociaż mało brakło, aby Ostrów wygrał pierwszy wyścig po opadach. Wygrał pierwszy łuk, ale później pojechał za szeroko, co wykorzystał Mateusz Szczepaniak. Pierwsze biegowe zwycięstwo Polonia zgarnęła w 6. rywalizacji, w którym Szlauderbach pewnie wyprzedził Berntzona. Kolejny wyścig to kolejna wygrana Bydgoszczy 4:2. Największa rywalizacja była między Krawczykiem i Przyjemskim. Wychowanek klubu gości zawzięcie atakował juniora rywali, ale Krawczyk wybronił się z tarapatów. Przewaga Ostrovii stopniała do sześciu punktów.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w rozpoczęciu trzeciej serii. Przy podwójnym prowadzeniu gospodarzy, David Bellego popełnił błąd i upadł, doprowadzając do przerwania wyścigu. Trener Ostrovii – Mariusz Staszewski domagał się żółtej kartki dla Francuza. Skończyło się jednak tylko na wykluczeniu. Nie zmieniło to jednak wyniku wyścigu, bo Ostrowianie pewnie go wygrali podwójnie.

Arged Malesa Ostrów po przerwie zaczął dalej konsekwentnie odbudowywać przewagę. Jakub Krawczyk wygrał kolejny wyścig po zaciętej walce z Kennethem Bjerre. Świetnie wystartował wtedy junior gospodarzy, jednak pojechał za szeroko i wyprzedził go po kredzie Duńczyk. 19-latek jednak się nie poddał i odzyskał pozycję w późniejszej fazie wyścigu. Bydgoszcz odrobiła tę przegraną w następnym wyścigu po świetnym starcie Przyjemskiego. Tym razem o dwa punkty rywalizowali ze sobą Nielsen i Lyager. Żużlowiec Polonii starał się wyprzedzić ostrowskiego Duńczyka żużlowymi „nożycami”, ale popełnił błąd, przez co gospodarz się wybronił. Wynik po tym biegu wynosił 35:25.

Wyniki biegów 9-11 można zresztą określić mianem „ciosu za cios”. Ostrovia wygrała 4:2 po „trójce” Musielaka, a za jego plecami walczyli o jeden punkt Nielsen z Bjerre. Tym razem znowu górą był gospodarz. Szczęście uśmiechnęło się do Abramczyk Polonii w wyścigu 12. Olivier Buszkiewicz niespodziewanie pokonał Sebastiana Szostaka, a Grzegorzowi Walaskowi zdefektował motocykl. Bieg wygrał Przyjemski, więc Bydgoszczanie wygrali podwójnie i zmniejszyli różnicę punktową do ośmiu oczek. Następna rywalizacja przyniosła remis, więc Polonia mogła liczyć po biegach nominowanych na najwyżej remis.

Z niespodzianek co do wyznaczonych zawodników do wyścigów zawodników nominowanych – Mariusz Staszewski desygnował do 14. biegu Sebastiana Szostaka. Tym samym, w parku maszyn został Grzegorz Walasek. Decyzja okazała się trafna bynajmniej nie z powodu świetnej jazdy juniora Ostrovii. Szostak wszak podpuścił lidera gości do zerwania taśmy, a Bydgoszczanin nie mógł się pogodzić z decyzją arbitra. Zastąpił go więc Olivier Buszkiewicz, który przyjechał w powtórce na drugiej pozycji. Wygrał jednak Musielak, zabierając szansę gościom na zremisowanie tego spotkania.

Kolejne kontrowersje miały miejsce w ostatnim wyścigu. Berntzon zaatakował Szczepaniaka, po którym ten drugi zapoznał się z nawierzchnią. Polak został wykluczony z powtórki. W powtórce też upadł na tor żużlowiec gości – Andreas Lyager. Został również wykluczony, więc wynik biegowy 5:0 dopełnił pewnego zwycięstwa Ostrovii.

ABRAMCZYK POLONIA BYDGOSZCZ

NrNazwiskoIIIIIIIVVVIXXVRazem
1Kenneth Bjerre11201+15+1
2Szymon Szlauderbach0303
3Mateusz Szczepaniak0311+1W/U5+1
4David BellegoW/U0
5Andreas Lyager13122W/U9
6Wiktor Przyjemski22133T11
7Olivier Buszkiewicz12+125+1
8Benjamin Basso000

ARGED MALESA OSTRÓW WIELKOPOLSKI

NrNazwiskoIIIIIIIVVVIXXVRazem
9Tobiasz Musielak3013310
10Victor Palovaara101
11Grzegorz Walasek2+11+10D3+2
12Matias Nielsen2+122129+1
13Oliver Berntzon322+13313+1
14Jakub KrawczykW/U323311
15Sebastian Szostak30104
16Jakub PocztaNS

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *