Przejdź do treści
Krajowa Liga Żużlowa/Metalkas 2. Ekstraliga/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Różnice między ligami w Polsce – według wychowanka Motoru Lublin

żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Patrycja Kowalczuk

Żużel. Różnice między ligami w Polsce – według wychowanka Motoru Lublin

W Polsce mamy trzy szczeble rozgrywkowe żużla: PGE Ekstraliga, Speedway 2. Ekstraliga (dawna 1. Liga Żużlowa), 2. Liga Żużlowa. System rozgrywek jest dość zbliżony, jednak poziom klubów i zawodników sporo się różni. Największy na to wpływ mają finanse, o czym, podczas swojej wizyty w Radiu Freee, opowiadał były już zawodnik Polonii Bydgoszcz.

Daniel Jeleniewski był ostatnio gościem w audycji Pięć Jeden, gdzie m.in. podsumował miniony sezon w Polonii Bydgoszcz, opowiedział o swoich planach na przyszły sezon. Były już żużlowiec Polonii w następnym sezonie będzie reprezentował barwy drugoligowej Unii Tarnów.

[Ponieważ wywiad był udzielany przed wejściem w życie zmiany nazwy z 1. Ligi Żużlowej na Speedway 2. Ekstraliga, a także z 2. Ligi Żużlowej na Krajową Ligę Żużlową, w dalszej części artykułu będzie się pojawiała poprzednia nazwa, czyli 1. Liga Żużlowa]

„To już jest trochę mniejsza przepaść [niż między Ekstraligą a 1. Ligą]. Ja myślę, że 1. Liga zrównuje się z 2. Ligą. To już widzimy nawet po zawodnikach, w Ekstralidze są kilkukrotnie większe warunki finansowe i jazda na wyższym poziomie. Tylko że tutaj trzeba zrozumieć jedno, poziom robią pieniądze, bo zawodnik z Ekstraligi może sobie pozwolić na wszystko, a z 1. Ligi niekoniecznie” – porównuje ze sobą ligi Daniel Jeleniewski.

Prowadzący audycję Pięć Jeden zapytali swojego gościa, czy w takim razie jego pierwszoligowy sprzęt da mu jakąś przewagę w Krajowej Lidze Żużlowej.
„Nie, bo to się już zaciera. Ten sprzęt pierwszoligowy i drugoligowy to są dobre motocykle. Ja tutaj mówię o Ekstralidze, bo budowanie całego teamu w Ekstralidze, czyli sprzętowego, mechaników, to jest bardzo drogie. W 1. Lidze tego nie ma, nikt nie ma takich teamów, takich przygotowań technicznych, przygotowań mechaników, wszystkiego, trenerów personalnych itd. Tego nie ma w 1. Lidze i to robi tą różnicę i to robi te większe pieniądze i większe utrzymanie tego teamu” – zakończył żużlowiec Unii.

1. Liga Żużlowa i 2. Liga Żużlowa zbliżają się do siebie zarówno sprzętowo, jak i poziomem. Pytanie, czy będą próbowały zniwelować stratę do PGE Ekstraligi? Czy może przepaść między Ekstraligą a 1. Ligą Żużlową będzie dalej rosła? A może dopiero co ogłoszone przepisy zmniejszą przepaść między ligami, dzięki czemu beniaminek będzie miał łatwiej? Na te pytania, póki co nie poznamy odpowiedzi. Trzeba nam jeszcze ponad rok poczekać i zobaczyć jak wprowadzone zmiany zadziałają.

Unia Tarnów
Fot. Marta Astachow
351476720 1306821563542096 8603354955920836103 n
Fot. Sonia Kaps

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

1 odpowiedź do “Żużel. Różnice między ligami w Polsce – według wychowanka Motoru Lublin

  1. Ten tekst powinien zaczynać się od formułki: „artykuł sponsorowany”
    Jak można napisać że trzeba poczekać na efekty zmian regulaminowych w speedwayu, kiedy państwo zaczęło intensywnie ingerować w speedway?
    Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że to wychowanek Motoru Lublin udzielił tego wywiadu.
    Daniel Jeleniewski szuka swojego miejsca w lidze próbując startować w różnych klubach czasem po przekątnej Polski, podczas gdy Motor Lublin uzyskał „państwowego” sponsora…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *