Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Wiemy, którzy z Polaków powalczą o Grand Prix i SEC

żużel
Fot. Marta Astachow

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Wiemy, którzy z Polaków powalczą o Grand Prix i SEC

Złoty Kask to nie tylko prestiżowy turniej z długą tradycją. To przede wszystkim możliwość wywalczenia sobie przepustki do eliminacji cyklu Speedway Grand Prix oraz Speedway Euro Championship. Po poniedziałkowych rozstrzygnięciach z Opola wiemy już, kto powalczy o awans do międzynarodowych zawodów.

W Finale Turnieju o Złoty Kask triumfował Dominik Kubera. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin będzie miał więc rzecz jasna okazję do wystartowania w eliminacjach do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Podobny przywilej spotka Szymona Woźniaka, który poniedziałkowe zawody zakończył na czwartej pozycji. Obaj żużlowcy będą mieli więc drugą opcję do utrzymania się w elicie, jeśli nie uda im się to poprzez zajęcie miejsc w czołowej szóstce mistrzostw w tym roku. Swoją pierwszą szansę awansu do cyklu w życiu będzie miał również Kacper Woryna, który wskoczył w miejsce kontuzjowanego Janusza Kołodzieja i zakończył zawody w Opolu na drugim miejscu. Również trzeci w turnieju Przemysław Pawlicki powalczy o awans do prestiżowego cyklu.

O awans do Speedway Euro Championship 2024 powalczą z kolei Dominik Kubera, Kacper Woryna, Przemysław Pawlicki, Mateusz Cierniak oraz Maciej Janowski. Ze startu w mistrzostwach Europy zrezygnował w tym roku Szymon Woźniak, jednak co ciekawe o awans do SEC będzie walczył Kubera, który przecież już ściga się w cyklu mistrzostw świata. Jak widać, zawodnik Motoru nie boi się brania na siebie kolejnych startów i wyzwań.

Zarówno w przypadku eliminacji do SGP 2025, jak i do SEC 2024 trener Rafał Dobrucki nominuje jeszcze po jednym zawodniku w ramach dzikiej karty. Można zakładać, że przynajmniej jedną z nich otrzyma Janusz Kołodziej, a więc największy pechowiec początku sezonu, którego start w Złotym Kasku ominął z powodu urazu mostka.

20230820 DSC06837 1
Fot. Kazimierz Kożuch
żużel
fot. Jakub Malec

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *