Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Zmarzlik o czwarty tytuł. Ciekawa walka o brąz i TOP 6 [ZAPOWIEDŹ]

Zmarzlik
Fot. Taylor Lanning

Autor: Jakub Bielak

Zmarzlik o czwarty tytuł. Ciekawa walka o brąz i TOP 6 [ZAPOWIEDŹ]

Mamy niespodziewaną końcówkę sezonu w cyklu Speedway Grand Prix. Bartosz Zmarzlik na skutek dyskwalifikacji z turnieju w Vojens musi drżeć o złoty medal, mimo że wszystko wydawało się już dawno rozstrzygnięte. W Toruniu jednak po piętach będzie deptał mu Fredrik Lindgren, który traci do Polaka tylko sześć punktów. Kto zostanie mistrzem?

Sześć punktów. Z jednej strony nadal sporo. Z drugiej – na tyle mało, by móc odczuwać dodatkową presję. Bartosz Zmarzlik nie jest w ostatnich tygodniach w formie życia. Nie wygrywa z łatwością biegu za biegiem. Było to widać chociażby w fazie play-off w polskiej PGE Ekstralidze. Trzykrotny mistrz świata w dwóch meczach finałowych zdobył łącznie 19 punktów. Lider Platinum Motoru Lublin przyzwyczaił nas do o wiele lepszych wyników.

Z drugiej strony jego rywalem nie jest żużlowiec znajdujący się w formie życia. Fredrik Lindgren nie jest terminatorem i nigdy nim nie był – może poza początkiem sezonu 2018, kiedy faktycznie wygrywał niemal każdy swój wyścig. Wątpliwe jest jednak to, by nagle w Toruniu okazał się nie do zatrzymania. A by wyrwać tytuł z rąk Bartosza Zmarzlika, Szwed powinien powalczyć o wygraną na Motoarenie. Jeśli bowiem stanie na najwyższym podium w turnieju, złoto da mu absencja Zmarzlika w finale. Każda niższa pozycja Szweda oznacza jednocześnie, że Polak nie będzie musiał aż tak się wysilać, a pewien poziom w GP 28-latek reprezentujący w tym sezonie barwy lubelskiego Motoru zawsze osiąga.

Zespołowy kolega dwóch walczących o złoto zawodników powalczy o medal z najmniej cennego kruszcu. Jack Holder miałby brązowy medal już na wyciągnięcie ręki, gdyby nie kontuzja, która wykluczyła go z jednego turnieju w Rydze. Teraz jednak ma na swoim koncie dokładnie tyle samo punktów co Martin Vaculik. Słowak również jest w tym sezonie w bardzo dobrej formie, ale miał w ostatnich tygodniach trochę mniej jazdy przez to, że Stal Gorzów szybko pożegnała się z fazą play-off, już na etapie ćwierćfinałów.

Walka będzie się również toczyć o miejsca w czołowej szóstce, choć w tym przypadku bardziej spoglądać na nią będą raczej ci, którzy oczekują na awans z GP Challenge, aniżeli aktualni uczestnicy. Dan Bewley, Robert Lambert, Leon Madsen i Jason Doyle na pewno znajdą się w przyszłorocznym cyklu, więc ewentualna walka o jak najwyższą końcową lokatę będzie wyłącznie kwestią ambicji wymienionych wyżej zawodników.

O dobre zakończenie sezonu w cyklu powalczą dwaj pozostali Polacy: Patryk Dudek oraz Dominik Kubera. Pierwszy jest w trakcie naprawdę słabego sezonu jako stały uczestnik cyklu, natomiast drugi miał wystartować podczas turnieju na Stadionie Narodowym, jednak nabawił się podczas kwalifikacji fatalnej kontuzji kręgosłupa. W Toruniu Kubera chce udowodnić, że zasłużył na Dziką Kartę i stać go na rywalizację z najlepszymi.

Zobaczymy też jak zwykle ostatnio paru rezerwowych. Andrzej Lebiediew już zadomowił się w cyklu pod nieobecność Andersa Thomsena. Kai Huckenbeck oraz Luke Becker zastąpią z kolei Macieja Janowskiego oraz Taia Woffindena. Występ Brytyjczyka stał pod znakiem zapytania, jednak sam zawodnik ogłosił w piątkowy wieczór, że sezon się dla niego skończył. Szansę dostanie Amerykanin Becker, ponieważ uraz wykluczył innego rezerwowego cyklu – Jana Kvecha.

Początek zawodów w Toruniu zaplanowano na godzinę 19:00. Sześć godzin wcześniej ruszą kwalifikacje, które wyłonią kolejność, w jakiej zawodnicy będą wybierać numery startowe. Około godziny 22 dowiemy się, czy Bartosz Zmarzlik sięgnie po czwarty tytuł w karierze, czy życiowy sukces osiągnie jego najgroźniejszy rywal – Fredrik Lindgren.

Uczestnicy GP Polski w Toruniu:

Bartosz Zmarzlik #95
Leon Madsen #30
Fredrik Lindgren #66
Robert Lambert #505
Daniel Bewley #99
Patryk Dudek #692
Martin Vaculik #54
Jason Doyle #69
Mikkel Michelsen #155
Jack Holder #25
Max Fricke #46
Kim Nilsson #233
Andrzej Lebiediew #29
Kai Huckenbeck #744
Luke Becker #22
Dominik Kubera #16

Mateusz Cierniak #17
Bartłomiej Kowalski #18

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *