Przejdź do treści
Aktualności/Krajowa Liga Żużlowa

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała kadrę na sezon 2023! Znane nazwiska, młode talenty i niespodzianki

Stal Rzeszów
Fot. Emilia Hamerska-Lengas

Autor: Sebastian Krauz

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała kadrę na sezon 2023! Znane nazwiska, młode talenty i niespodzianki

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała wczoraj kibicom skład, jaki zbudowała na sezon 2023. O ile większość nazwisk nie zaskakuje, o tyle w kilku przypadkach mogli zrobić wielkie „WOW”, jednak nie tylko ze względu na siłę nazwisk nowych żużlowców Stali, ale ze względu na to, że włodarzom udało się utrzymać kilka z nich w tajemnicy.

Przed sezonem 2022 Texom Stal Rzeszów miała jeden cel: awans do fazy play-off. Ostatecznie, wyniku tego nie udało się osiągnąć, a piąte miejsce w tabeli, z dość dużą stratą do pozostałych ekip było wielkim rozczarowaniem zarówno dla kibiców, jak i włodarzy zespołu znad Wisłoka. Nic zatem dziwnego, że klub pożegnał się z większością zawodników. Z klubu odeszli: Dawid Lampart, Szymon Bańdur, Bartosz Bańdur, Bastian Borke, Timi Salonen, Gustac i Jonatan Grahn, Paweł Miesiąc i Hubert Łęgowik.

Klub z Rzeszowa w przyszłym sezonie ma walczyć o awans do eWinner 1 Ligi i jest jednym z głównych faworytów do jego wywalczenia. Włodarze „Żurawi” musieli zatem poszukać na rynku zawodników, którzy byliby w stanie spełnić te oczekiwania. I trzeba przyznać, że skład na papierze prezentuje się niezwykle imponująco.

Keynan Rew dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk! Roczne wypożyczenie z Unii Leszno

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała kadrę na sezon 2023! Znane nazwiska, młode talenty i niespodzianki

Zacznijmy od tych, którzy w klubie zostali. Kevin Wölbert o swoim pozostaniu informował już podczas meczu z Unią Tarnów który rozgrywany był w Rzeszowie. Dobra postawą w końcówce sezonu 2022 miejsce w składzie zapewnił sobie także Eduard Krčmář, którego przyszłość przez długi czas stała pod znakiem zapytania. W klubie zostali także juniorzy Mateusz Majcher, Konrad Mikłoś oraz Nikodem Chorzępa. Zwłaszcza po tym pierwszym, kibice i włodarze klubu oczekują najwięcej, ponieważ Majcher od kilku lat uznawany jest za ogromny talent, jednak kontuzje w ostatnim czasie mocno wyhamowały jego rozwój.

Listę nowych zawodników Stali otwiera człowiek, który przed laty z Rzeszowa „wyfrunął” ponownie na światowe tory. Do Rzeszowa wraca bowiem popularny” Pająk” czyli Peter Kildemand. Duńczyk barw Stali bronił w 2015 roku, kiedy ten zespół występował jeszcze w PGE Ekstralidze. W ubiegłym sezonie startował on w barwach Startu Gniezno w eWinner 1 Lidze i uzyskał średnią biegopunktową na poziomie 1,750.

Drugim mocnym nazwiskiem jest niewątpliwie Jacob Thorssell, czyli brązowy oraz dwukrotnie złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Szwecji Indywidualnych Mistrzostw Szwecji. W ubiegłym roku był on jednym z najlepszych i najskuteczniejszych zawodników w całej 2 Lidze żużlowej, a także liderem ekipy z Opola. Uzyskał on średnią biegopunktową na poziomie 2,022 co w klasyfikacji generalnej średnich indywidualnych dało mu dziewiąte miejsce.

Adrian Gała przechodzi do SpecHouse PSŻ Poznań!

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała kadrę na sezon 2023! Znane nazwiska, młode talenty i niespodzianki

Liderem ekipy z Rzeszowa ma być jednak Polak, Marcin Nowak. To właśnie on ma być centralną postacią całej ekipy i to z nim działacze klubu mieli konsultować się w sprawie transferów. W ostatnich latach Marcin Nowak reprezentował barwy Orła Łódź, a ostatni rok zakończył ze średnią biegopunktową na poziomie 1,681.

I tutaj przechodzimy do transferów, nieco zaskakujących. Pierwszym z nich jest Jonas Jeppesen, który w minionym roku startował w PGE Ekstralidze w barwach Włókniarza Częstochowa, z którym to zdobył brązowy medal DMP. Jeppesen był jednak marginalną postacią w ekipie „Lwów” a wielu ekspertów wręcz apelowało, żeby ten zakończył karierę, ponieważ jeździ on niezwykle agresywnie. Sam zawodnik miał zresztą mocno rozważać możliwość zakończenia kariery. W minionym roku uzyskał średnią biegopunktową na poziomie 1,359.

Karierę miał natomiast zakończyć Rafał Karczmarz, który również znajduje się w kadrze Texom Stal Rzeszów na sezon 2023. Zawodnik w minionym roku wywalczył z Wilkami Krosno historyczny awans do PGE Ekstraligi, jednak przez zdecydowaną większość sezonu zawodził oczekiwania kibiców. Sam zawodnik miał zresztą poinformować prezesa Wilków, że po sezonie zakończy karierę.

Transfer do Rzeszowa może się jednak dla Karczmarza okazać strzałem w dziesiątkę, bowiem to w barwach „Żurawi” stawiał on pierwsze poważne kroki w speedwayu i dał się poznać szerszej publice (wypożyczenie ze Stali Gorzów). Karczmarz w minionym roku uzyskał średnią biegopunktową na poziomie 1,040. O miejsce w składzie powalczy on zapewne z Mateuszem Tudzieżem, który do Rzeszowa przenosi się z Lublina, z którym zdobył złoty medal DMP (wystąpił w jednym meczu tego sezonu).

Unia Tarnów kontraktuje dwóch nowych zawodników

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała kadrę na sezon 2023! Znane nazwiska, młode talenty i niespodzianki

Bardzo ciekawie prezentuje się natomiast formacja młodzieżowa ekipy z Rzeszowa, bowiem oprócz wspomnianych wyżej, polskich juniorów są na niej także Anže Grmek, Anders Rowe, Philip Hellström Bängs oraz Rune Thorst. Pierwszy z nich to transferowy majsmajstersztyk. Utalentowany 17-latek ze Słowenii był bowiem o krok od Motoru Lublin, ale ostatecznie to ekipa z Rzeszowa go przechwyciła i podpisała z nim aż trzyletni kontrakt.

Anders Rowe do Rzeszowa przenosi się ze Stali Gorzów, a konkretnie z Ekstraligi U-24. Brytyjczyk miał okazję do startów w Rzeszowie już w 2020 roku, kiedy to bronił barw Kolejarza Rawicz. W jego barwach wystąpił w dziewięciu meczach, zdobywając łącznie 36 punktów. Pewną niewiadomą jest natomiast 19-letni Rune Thorst, który szerszej publice miał okazję pokazać się tak naprawdę tylko podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, gdzie w eliminacjach zajął piąte miejsce.

Ostatnim zawodnikiem w kadrze Texom Stal Rzeszów jest dobrze znany Philip Hellström Bängs. Ostatni sezon spędził on Starcie Gniezno, gdzie uzyskał średnią biegopunktową na poziomie 0,800. Philip Hellström Bängs jest dwukrotnym Indywidualnym Wicemistrzem Szwecji Juniorów.

Texom Stal Rzeszów 2023:

SENIORZY:
Kevin Wölbert
Eduard Krčmář
Peter Kildemand
Jacob Thorssell
Marcin Nowak
Jonas Jeppesen

ZAWODNICY U-24:
Rafał Karczmarz
Mateusz Tudzież

JUNIORZY:
Anže Grmek
Anders Rowe
Philip Hellström Bängs
Rune Thorst
Mateusz Majcher
Konrad Mikłoś
Nikodem Chorzępa

Fot. Emilia H. Lengas

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Texom Stal Rzeszów zaprezentowała kadrę na sezon 2023! Znane nazwiska, młode talenty i niespodzianki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×