Przejdź do treści
Artykuły/Wywiady

„Świećmy profesjonalizmem jako liga” – Marcin Gortat o konieczności wprowadzenia zmian w polskim żużlu

„Świećmy profesjonalizmem jako liga” – Marcin Gortat o konieczności wprowadzenia zmian w polskim żużlu

Autor: Redakcja

bstv 1536x162 2
„Świećmy profesjonalizmem jako liga” - Marcin Gortat o konieczności wprowadzenia zmian w polskim żużlu 3

„Świećmy profesjonalizmem jako liga” – Marcin Gortat o konieczności wprowadzenia zmian w polskim żużlu

Jednym z gości Best Speedway Magazynu w środę 14.04 był sam Marcin Gortat, najepszy Polak w historii NBA – jak sam podkreślał, w roli człowieka z zewnątrz, kibica i fanatyka czarnego sportu. Chociaż przebywa obecnie na Florydzie, jego wypowiedzi są niezwykle ważne dla polskiego świata żużlowego i z pewnością prowokują do myślenia.

„Polish Hammer” opowiedział nam o początkach swojej fascynacji żużlem. Podkreślił, że zakochał się od pierwszego wejrzenia. Jego sponsor, ewinner, zaprosił go na mecz Orła Łódź i od samego początku, od chwili poczucia spalin, jak zobaczył starty, tę moc.”

Od samego początku się zakochałem”.

Niestety jego współpraca z klubem z Łodzi nie zakończyła się zbyt dobrze, a rozstanie z prezesem nie było miłe, dlatego nie planuje jak na razie wizyty na stadionie przy 6 sierpnia. Czy zobaczymy go jako kibica na innym torze? „Podopieczny” Gortata, Rohan Tungate, jest zakontraktowany jako gość w Lublinie, więc, kto wie, może kiedyś tam zasiądzie i będzie ściskał kciuki za “Pchłę”. Sam MG13 podkreśla, że jest największym w całym świecie fanatykiem Tungate’a i uważa go za najlepszego zawodnika na świecie. Zakochał się na żużlu od pierwszej wizyty, szczególnie jednak ta miłość wybuchła po spotkaniu Rohana, „pięćdziesięciokilowego wariata”.

Gortat jest fanatykiem motoryzacji, jednak jeśli o żużel, to tylko wsiadł na motor, zrobił kilka startów, prawie spadł z motocykla, a nie wyobraża sobie wchodzenia w wiraże przy takiej prędkości. Najważniejsze tematy, które poruszył nie dotyczyły jednak jego niedoszłej kariery, a kwestii wynagrodzenia i traktowania zawodników przez władze klubów.

Gortat mówi jako kibic i mówi wprost – jeżeli zawodnik ma ograniczenia dotyczące występu w różnych ligach, a polska liga szczyci się byciem najlepszą ligą świata – polska liga również powinna płacić najlepiej. Był świadkiem negocjowania i podpisywania kontraktów i

smutne jest … że część pieniędzy jest podpisywana na kontrakcie, a część rozliczana w inny sposób”.

Są ogromne rozbieżności pomiędzy ograniczeniami dotyczącymi kontraktów, a rzeczywistymi wynagrodzeniami zawodników, którzy jednak nie mają tej kwestii w jasny sposób zapisanej w umowie, co może prowadzić do nieprawidłowości i uzależnia zawodnika od humoru prezesa.

Ta sytuacja powinna zostać zmieniona, rozliczenia powinny być jasne i jednoznaczne, żeby zawodnicy, szczególnie mając na uwadze różnego typu restrykcje dotyczące ich występów

czuli się bezpiecznie”.

Zawodnicy powinny być pewni, że w przypadku jakiegoś poważniejszego wypadku oni i ich rodziny będą miały zapewnione zabezpieczenie finansowe poprzez różnego rodzaju zapisy umowne. W żużlu będą nowe pieniądze pochodzące z nowego kontraktu telewizyjnego i

to jest ten moment, żeby zmienić warunki, na jakich chłopaki jeżdżą”.

Dzięki temu unikniemy sytuacji „kombinowania” związanego ze startami w większej ilości lig, bo sytuacja finansowa zawodników będzie stabilniejsza. Trzeba pamiętać, że to zawodnicy są najważniejsi, bo to oni właśnie

tworzą tę jakość … te emocje. Gdyby nie chłopaki, którzy lecą na otwartym na gazie na zakrętach, żeby te ułamki sekund zdobywać, to tak naprawdę nie byłoby tego fanu z oglądania”.

Za to właśnie powinny zostać sowicie wynagrodzeni. Żużel według Gortata ma przyszłość i ogromny potencjał marketingowy, ale konieczne jest uregulowanie kwestii finansowych, żeby zawodnicy nie musieli jeździć po Europie, żeby zarobić kilka tysięcy dolarów. Nie może być tak, że płace i kontrakty zawodników zależą od widzimisię prezesów.

Sugeruje wreszcie, że biorąc przykład z NBA czy wielu innych zawodowych lig, powinien zostać powołany związek zawodowy żużlowców, który będzie walczył o ich prawa.

źródło własne

fot. twitter Marcin Gortat

baner 1200 200
„Świećmy profesjonalizmem jako liga” - Marcin Gortat o konieczności wprowadzenia zmian w polskim żużlu 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×