Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Henriksson bliski kompletu w Macon. Wiktor Przyjemski trzecim Polakiem w stawce SGP2 [RELACJA]

Henriksson
Fot. Sonia Kaps

Autor: Krzysztof Choroszy

Henriksson bliski kompletu w Macon. Wiktor Przyjemski trzecim Polakiem w stawce SGP2 [RELACJA]

Za nami wszystkie rundy eliminacyjne tegorocznego cyklu SGP2. We francuskim Macon odbył się ostatni z sobotnich turniejów. Najlepszy okazał się być reprezentant Szwecji Casper Henriksson. Awans do juniorskiego czempionatu zgodnie z planem wywalczył również Wiktor Przyjemski.

Ostatnia runda eliminacyjna do cyklu SGP2 odbyła się późnym sobotnim wieczorem we Francji, a konkretnie w Macon.Tam szesnastka młodych żużlowców walczyła o awans do rywalizacji o tytuł najlepszego juniora na świecie. Głównym faworytem zawodów był niewątpliwie Wiktor Przyjemski, będący najlepszym juniorem PGE Ekstraligi. W walce liczyć mieli się również William Drejer, Casper Henriksson, czy medalista SGP3 z poprzednich sezonów Mikkel Andersen. Bez szans nie pozostawali również Tate Zischke, Leon Flint i Ashton Boughen.

Pierwsze dwie serie przyniosły ogromny ścisk w czołówce. Stawce przewodziło dwóch niepokonanych zawodników, a byli nimi Drejer i Henriksson. Za ich plecami znajdowali się mający „oczko” mniej na swoim koncie Mikkel Andersen i Sebastian Koessler, będący niespodzianką. Takową można również nazwać trzecie miejsce Wiktora Przyjemskiego w jego drugim starcie. Jedyny Polak w turnieju miał w tamtym momencie cztery punkty. Podobnie do Leona Flinta. To zwiastowało, że we francuskiej rundzie eliminacyjnej czekają nas jeszcze spore emocje.

Przyjemski szybko wrócił jednak do wygrywania, gdyż w kolejnym swoim wyścigu przyjechał już przed swoimi rywalami i pokazał, że zrobi wszystko, aby wywalczyć awans. Status niepokonanego obronił z kolei Casper Henriksson, pokonując w dwunastej gonitwie Williama Drejera. Duńczyk plasował się na drugiej pozycji. Za jego plecami prócz Przyjemskiego znaleźli się jeszcze Flint i Andersen. Obaj razem z młodzieżowcem Motoru Lublin mieli po siedem punktów. Swojego dorobku nie powiększyła natomiast austriacka rewelacja początku zawodów, a było to spowodowane defektem motocykla.

Po dwunastym wyścigu mieliśmy długą przerwę. Po niej do czołówki i walki o pierwszą czwórkę dołączył Alex Martin. Amerykanin pokonał Flinta i Drejera, a zdobyte trzy punkty zwiększyły jego dorobek do ośmiu „oczek”. Do wygrywania powrócił również Koessler, mając na swoim koncie tyle samo punktów co Martin. Minimalnie większą zdobyczą mogli pochwalić się Andersen z Drejerem i Flintem. Prowadził natomiast niepokonany Casper Henriksson, który pewnie zmierzał po kwalifikację do tegorocznego SGP2. Problemy ze swojego drugiego startu zażegnał już Wiktor Przyjemski, wygrywający w kolejnym wyścigu ze swoim udziałem.

Polak powtórzył ten wyczyn również w starciu z niepokonanym Henrikssonem, zapewniając sobie awans i kończąc zawody na pierwszym drugim miejscu. Najlepszy w ostatniej z sobotnich rund eliminacyjnych był Szwed, który w całych zawodach zdobył czternaście punktów. Chwilę później zwycięstwo zaliczył William Drejer. Wydawało się, że o miejsce dające udział w cyklu powalczą jeszcze Leon Flint i Mikkel Andersen. Duńczyk wzorowo wywiązał się ze swojego zadania, wygrywając. W tamtym momencie wszystko było w rękach Brytyjczyka, który musiał wygrać, by doszło do biegu dodatkowego z udziałem trzech zawodników. W innym przypadku to triumfator SGP3 z 2022 roku cieszyłby się z awansu.

Flint jednak nie zawiódł, co oznaczało, że podobnie do rywalizacji w Terenzano zobaczymy wyścig dodatkowy z udziałem trzech zawodników, którego stawką będą dwa miejsca premiowane awansem do juniorskiego czempionatu. W nim najlepszy okazał się być Drejer. Za jego plecami ukończył go Flint, a Andersen upadł i nie dojechał do mety. W gronie stałych uczestników tegorocznego SGP2 prócz Przyjemskiego i Henrikssona zobaczymy również Williama Drejera i Leona Flinta.

Wyniki eliminacji do SGP2 w Macon (za baansportfansite.nl):

 1. Casper Henriksson (3,3,3,3,2) 14
 2. Wiktor Przyjemski (3,1,3,3,3) 13
 3. William Drejer (3,3,2,1,3) 12+3
 4. Leon Flint (2,2,3,2,3) 12+2
 5. Mikkel Andersen (3,2,2,2,3) 12+0
 6. Sebastian Koessler (2,3,d,3,1) 9
 7. Alex Martin (2,1,2,3,0) 8
 8. Tate Zischke (d,3,1,2,2) 8
 9. Ashton Boughen (2,0,3,2,d) 7
 10. Nikita Kaulins (1,2,1,1,2) 7
 11. Matous Kamenik (0,2,1,1,1) 5
 12. Magnus Klipper (1,0,2,0,0) 3
 13. Marlon Hegener (w,1,0,1,1) 3
 14. Teo Tauzin (0,2) 2
 15. Antoine Desserprix (1,0,1,0,0) 2
 16. Theo Bernard (0,1) 1
 17. Tino Bouin (1,w,w,d,-) 1
 18. Erik Bachhuber (d,1,t,-,-) 1
żużel
Fot. Sonia Kaps
436021372 1037426437991186 5632099585962383949 n
Fot. Emilia Hamerska-Lengas

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *