Przejdź do treści
Artykuły

#04 Grupa Azoty Unia Tarnów – walka o awans odłożona na 2024 [PODSUMOWANIE]

Grupa Azoty Unia Tarnów
Fot. Jakub Malec

Autor: Jakub Bielak

#04 Grupa Azoty Unia Tarnów – walka o awans odłożona na 2024 [PODSUMOWANIE]

Tarnowska Unia weszła do fazy play-off 2. Ligi Żużlowej z ostatniego, czwartego miejsca. Tym samym tarnowianie musieli zmierzyć się w półfinale ze zwycięzcą fazy zasadniczej i byli w tym starciu na straconej pozycji. W tym roku o awansie jednak nikt nie mówił. Siły i środki przekierowano na następny rok.

Trudno nazwać awans do fazy play-off na najniższym szczeblu rozgrywkowym wielkim sukcesem. W przypadku tarnowskiej Unii należy bardziej mówić o wypełnieniu celu – jednocześnie minimum oraz maksimum. Trzej rywale, którzy znaleźli się za plecami Unii mieli w tym roku większe, bądź mniejsze problemy. Rawiczanie dość szybko wypisali się z walki o wysokie cele, w Pile też nie liczyli na dużo więcej. Unia walkę o czwarte miejsce stoczyła więc z Lokomotivem Daugavpils.

Finalnie obie ekipy zakończyły sezon z takim samym dorobkiem dużych punktów. Co ciekawe, w dwumeczu tarnowsko-dyneburskim również padł remis. O wyższej pozycji w tabeli tarnowian zadecydował więc dużo lepszy bilans małych punktów. Grupa Azoty Unia Tarnów zaliczyła bowiem w tym sezonie kilka imponujących występów. Należą do nich trzy wysokie oraz bardzo wysokie domowe zwycięstwa. Pilanie wyjechali z małopolskiego z 31 „oczkami”. Rawiczanie zgromadzili ich jeszcze o cztery mniej. Najbardziej trzeba jednak docenić wygraną z teoretycznie mocniejszym OK Bedmet Kolejarzem Opole w stosunku 54:36.

Unia pokonała opolan osiemnastoma punktami w przedostatniej kolejce sezonu zasadniczego. Część kibiców mogła więc wtedy zrobić sobie nadzieję, że można w tym sezonie namieszać w walce o awans. Świetne spotkanie zaliczyli wówczas polscy seniorzy. Bezbłędny był Paweł Miesiąc, a aż jedenaście punktów dorzucił Ernest Koza.

Dla Kozy był to jednak nieliczny z tak dobrych występów w tym roku. Zakończył on sezon z dopiero czwartą średnią w zespole – 1,796 punktu na bieg. Liderem tarnowian był Paweł Miesiąc, aczkolwiek nie można nazwać go gwiazdą ligi. Poza tym „Łełek” pojechał tylko w ośmiu spotkaniach. Nieco większego wsparcia mógł oczekiwać od Rene Bacha. Duńczyk powinien na tym poziomie liderować zespołowi, tymczasem nie zdołał on osiągnąć średniej na poziomie dwóch punktów na bieg.

Pozytywnie pokazał się z kolei Matic Ivacic. Słoweniec ma trzecią średnią w zespole, jednak oczekiwania od niego były z pewnością niższe niż w przypadku Rene Bacha. Ivacic zaliczył jednak parę naprawdę świetnych występów, szczególnie na początku sezonu. Tarnowscy kibice pewnie do dziś wspominają kapitalny występ z kwietnia, kiedy w meczu z Texom Stal Rzeszów Słoweniec szalał na dystansie i przegrał z rywalem tylko raz, notując przy swoim nazwisku łącznie aż siedemnaście punktów.

W fazie play-off Grupa Azoty Unia Tarnów trafiła na zwycięzcę rundy zasadniczej, a więc na derbowych rywali z Rzeszowa. W „Derbach Południa” faworyt był jeden. Rzeszowianie pewnie rozprawili się ze słabiej notowanym rywalem. Unia nie potrafiła przeciwstawić się rywalowi nawet w domowym spotkaniu. Gospodarze polegli w nim aż 38:51. Do Rzeszowa jechali już tak naprawdę bez żadnej presji, ani oczekiwań. Stal pokazała jeszcze większą siłę, wygrywając 54:36.

Statystyki 2023 dla Grupa Azoty Unia Tarnów

Zawodnicy sklasyfikowani

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Paweł Miesiąc836101211300002,0838,13
2.Rene Bach1468221621701011,9278,50
3.Matic Ivacic13581917101100011,8458,42
4.Ernest Koza1254171313900201,7967,50
5.Daniel Klima1231978700001,6455,44
6.Marko Lewiszyn115412188820601,5747,27

Zawodnicy niesklasyfikowani

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Oskar Bober523746400201,6967,00
2.Szymon Bańdur516515500001,4384,40
3.William Drejer1122284700101,3643,25
4.Piotr Pióro414135401001,2143,50
5.Kenneth Hansen15021200001,0005,00
6.Patryk Rolnicki26012300000,8332,00
7.Jan Heleniak58012300200,7501,33
8. Mateusz Gzyl8190151300000,4211,00

Wyniki w sezonie 2023:

  1. Texom Stal Rzeszów 37:53 (D)
  2. OK Bedmet Kolejarz Opole 35:54 (W)
  3. Enea Polonia Piła 59:31 (D)
  4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 45:45 (W)
  5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 43:47 (D)
  6. Ultrapur Start Gniezno 53:37 (W)
  7. Ultrapur Start Gniezno 44:46 (D)
  8. Optibet Lokomotiv Daugavpils 37:41 (W)
  9. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 62:28 (D)
  10. Enea Polonia Piła 38:51 (W)
  11. OK Bedmet Kolejarz Opole 54:36 (D)
  12. Texom Stal Rzeszów 46:32 (W)

Półfinały:

Grupa Azoty Unia Tarnów 38:51 Texom Stal Rzeszów

Texom Stal Rzeszów 54:36 Grupa Azoty Unia Tarnów

Bilans w sezonie 2023:
14 meczów, 14 punktów, 3 bonusy, 5 zwycięstw, 1 remis, 8 porażek, bilans małych punktów +43 w rundzie zasadniczej

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *