Przejdź do treści
Artykuły

#05 Optibet Lokomotiv Daugavpils – sinusoidalny sezon okraszony piątym miejscem [PODSUMOWANIE]

Lokomotiv Daugavpils
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Paweł Płóciniak

#05 Optibet Lokomotiv Daugavpils – sinusoidalny sezon okraszony piątym miejscem [PODSUMOWANIE]

Sezon 2023 Optibet Lokomotiv Daugavpils zakończył na piątym miejscu w rozgrywkach 2. ligi żużlowej. Łotysze do samego końca walczyli o awans do fazy play-off, ostatecznie im się to nie udało. W trakcie sezonu stracili jednego ze swoich liderów Nicka Morrisa, który został zawieszony z powodu niepoddania się testowi antydopingowemu.

Początek sezonu w wykonaniu Optibet Lokomotivu zdecydowanie mógł być lepszy, w pierwszej kolejce Łotysze doznali wysokiej porażki z Kolejarzem Rawicz. W drugiej rundzie na inaugurację rozgrywek w Daugavpils mierzyli się z mającą problemy finansowe drużyną Startu Gniezno. Lokomotiv zwyciężył 47:43 i zapisał swoje pierwsze punkty w sezonie 2023 na swoim koncie. Następnie wybrali się do Rzeszowa na spotkanie z głównym faworytem rozgrywek, gdzie przegrali aż trzydziestoma pięcioma oczkami.

W dalszej części sezonu przyszedł dobry czas dla drużyny z Łotwy dwa zwycięstwa oraz dwa remisy. Jednak na pewno kibice liczyli na więcej, tym bardziej że w spotkaniu domowym z Enea Polonią Piła zdobyli tylko jeden punkt, a później wygrali 57:33 na ich terenie. Bardzo ważne spotkanie w kontekście fazy play-off domowe z Unią Tarnów zostało przerwane po trzynastu wyścigach przy stanie 41:37 dla gości. Dwumecz z „Jaskółkami” zakończył się remisem i ostatecznie zaważył na tym, że to Tarnowianie na koniec rundy zasadniczej cieszyli się z awansu do fazy play-off.

Spotkanie z OK Bedmet Kolejarzem Opole było ostatnim dla Nicka Morrisa, który został zawieszony przez nie poddanie się testowi antydopingowemu. Kara w ogólnym rozrachunku nałożona na Australijczyka jest bardzo sroga, ponieważ na żużlowe tory będzie mógł wrócić dopiero 12 lipca 2025 roku. Optibet Lokomotiv musiał szybko szukać zastępstwa dla zawieszonego Nicka Morrisa, wybór ostatecznie padł na jego rodaka Justina Sedgmena.

Pod koniec rundy zasadniczej Łotysze sprawili niemałą niespodziankę, pokonując Texom Stal i przedłużając szansę na fazę play-off. Później doszło do porażki ze Startem Gniezno, z którego nie wywieźli bonusa i przed ostatnią kolejką było wiadomo, że sezon dla Optibet Lokomotivu zakończy się po czternastej kolejce rundy zasadniczej. Na koniec sezonu pokonali wysoko Kolejarz Rawicz, zdobywając czternaście punktów w tabeli, zajęli piątą lokatę, przegrywając awans do fazy play-off różnicą małych punktów.

Mocną stroną Łotyszy jak co roku była formacja juniorska, której liderem był Ricards Ansviesulis. Wychowanek klubu był jednym z lepszych młodzieżowców 2. ligi żużlowej. Żaden z zawodników Optibet Lokomotivu nie zakończył rozgrywek ze średnią wyższą niż dwa punkty na bieg, a najskuteczniejszy był Jewgienij Kostygow.

Największym problemem drużyny była nierówna forma zawodników między spotkaniami u siebie i na wyjeździe. Większość zespołu błyszczała na swoim torze, a na obczyźnie prezentowali się znacznie gorzej. Jedynym wyjątkiem był Nick Morris, którego średnia wyjazdowa była wyższa aż o 0,5 punktów na bieg od domowej, ale Australijczyk przez swój błąd nie mógł wspomóc swojej drużyny w końcowej fazie rundy zasadniczej.

Na koniec zobaczmy na statystyki Optibet Lokomotivu Daugavpils w sezonie 2023.

Klasyfikacja zawodników w sezonie 2023:

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Jewgienij Kostygow1255141618700001,8557,67
2.Nick Morris839111112211101,7958,38
3.Daniił Kołodinski1245131091200101,7115,67
4.Kjastas Puodżuks1143111211900001,6986,18
5.Ricards Ansviesulis929688600101,6904,67
6.Steve Worrall1047111210810321,5536,70
7.Kevin Juhl Pedersen8305771000011,3674,50
8.Ernest Matjuszonok11356951002301,3143,73

Zawodnicy nieklasyfikowani w sezonie 2023:

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Justin Sedgmen210241300001,7007,50
2.Gustav Grahn415163410001,4674,50
3.Nikita Kaulins22001100001,0001,00
4.Artiom Juhno59014400000,8892,00

Wyniki w sezonie 2023:

1. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 33:56 (W)
2. Ultrapur Start Gniezno 47:43 (D)
3. Texom Stal Rzeszów 27:62 (W)
4. OK Bedmet Kolejarz Opole 45:45 (D)
5. Grupa Azoty Unia Tarnów 47:43 (W)
6. Enea Polonia Piła 45:45 (D)
7. Enea Polonia Piła 57:33 (W)
8. Grupa Azoty Unia Tarnów 37:41 (D)
9. OK Bedmet Kolejarz Opole 38:52 (W)
10. Texom Stal Rzeszów 48:42 (D)
11. Ultrapur Start Gniezno 40:50 (W)
12. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 57:33 (D)

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *