Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Grand Prix w Warszawie. Pora na wielkie widowisko i pierwszy triumf Polaka [ZAPOWIEDŹ]

Grand Prix w Warszawie
Fot. Taylor Lanning

Autor: Jakub Bielak

Grand Prix w Warszawie. Pora na wielkie widowisko i pierwszy triumf Polaka [ZAPOWIEDŹ]

Przed nami druga runda cyklu FIM Speedway Grand Prix w sezonie 2024. W oczach wielu runda zdecydowanie najważniejsza, bo rozgrywana na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nie codziennie żużel gości na tego typu obiektach, więc turniejowi towarzyszy atmosfera prawdziwego sportowego święta. Biało-czerwoni kibice chcą w końcu zobaczyć triumf swojego rodaka w stolicy.

Mówi się już o „klątwie Narodowego”. Jest to rzeczywiście co najmniej dziwne, że w ani jednym z siedmiu rozegranych do tej pory turniejów Grand Prix w Warszawie nie triumfował przedstawiciel gospodarzy. Najbliżej tego sukcesu był dwukrotnie Maciej Janowski w sezonach 2017 oraz 208, kiedy zajmował drugie miejsce. Bartosz Zmarzlik dopiero w ubiegłym roku po raz pierwszy stanął na podium i to na jego najniższym stopniu.

Bez dwóch zdań czterokrotny mistrz świata ma ambicję, by w końcu sprawić radość nie tylko sobie, ale przede wszystkim pięćdziesięciu tysiącom ludzi na trybunach swoim zwycięstwem. Najlepszy polski żużlowiec raczej przesądny nie jest i w żadne klątwy nie wierzy. Po prostu wszystko musi się wreszcie ułożyć po jego myśli. To, że jest w stanie wygrywać na każdym torze, w każdych warunkach, wszyscy dobrze wiemy. Być może niespodziankę sprawi któryś z pozostałych reprezentantów Polski. Na liście startowej są jeszcze Dominik Kubera, Szymon Woźniak oraz jadący z dziką kartą Mateusz Cierniak.

Faworytem do zwycięstwa należy nazwać Fredrika Lindgrena. Szwed nie tylko jest zwycięzcą sprzed roku, ale w ogóle co roku świetnie radzi sobie na sztucznym torze w Warszawie. Poza tym doświadczony zawodnik jest od lat w ścisłej światowej czołówce i cały czas pokazuje, że chce walczyć o tytuł mistrza świata, którego brakuje w jego dorobku. Groźny powinien być także kolega Lindgrena oraz Zmarzlika z Orlen Oil Motoru Lublin, Jack Holder. Australijczyk jest oczywiście liderem klasyfikacji generalnej cyklu po pierwszej rundzie w Gorican, gdzie Australijczyk sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w karierze w cyklu Grand Prix.

W kwalifikacjach błyszczeli wszyscy trzej Brytyjczycy oraz Leon Madsen. To właśnie ta czwórka pojechała w pierwszym punktowanym sprincie w historii cyklu FIM Speedway Grand Prix. Już w piątek cztery punkty do klasyfikacji mistrzostw dopisał Daniel Bewley, trzy Leon Madsen, dwa Tai Woffinden i jeden Robert Lambert. Mieli też oni oczywiście pierwszeństwo przy wyborze numerów startowych i wybrali w teorii te najbardziej sprzyjające żużlowcom.

Każde zawody z cyklu mistrzostw świata rządzą się jednak swoimi prawami. Jeszcze więcej zamieszania i chaosu jest z reguły na jednodniowym, sztucznym torze, a właśnie na takim będą ścigać się w sobotni wieczór najlepsi żużlowcy globu w Warszawie. Przed nami dwadzieścia biegów rundy zasadniczej, dwa półfinały oraz finał pełne emocji. Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera, Szymon Woźniak i Mateusz Cierniak zrobią wszystko, co w ich mocy, by wreszcie na Stadionie Narodowym na zakończenie turnieju Grand Prix w Warszawie rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” odśpiewany przez ponad pięćdziesiąt tysięcy gardeł.

Zawody w Warszawie rozpoczną się punktualnie o godzinie 19:00. Transmisja będzie przeprowadzona na ogólnodostępnym kanale TTV, a także na Eurosporcie Extra w Playerze.

Lista Startowa Grand Prix w Warszawie

NrNazwisko
1Andrzej Lebiediew #29
2Kai Huckenbeck #744
3Jason Doyle #69
4Martin Vaculik #54
5Leon Madsen #30
6Jan Kvech #201
7Mikkel Michelsen #155
8Robert Lambert #505
9Tai Woffinden #108
10Mateusz Cierniak #16
11Jack Holder #25
12Bartosz Zmarzlik #95
13Daniel Bewley #99
14Fredrik Lindgren #66
15Dominik Kubera #415
16Szymon Woźniak #48
R1Bartłomiej Kowalski #17
R2Damian Ratajczak #18

Klasyfikacja generalna po turnieju w Gorican i sprincie w Warszawie

NrNazwisko Punkty
1Jack Holder20
2Jason Doyle18
3Fredrik Lindgren16
4Bartosz Zmarzlik14
5Robert Lambert13
6Leon Madsen13
7Kai Huckenbeck11
8Dominik Kubera9
9Mikkel Michelsen8
10Martin Vaculik7
11Daniel Bewley7
12Szymon Woźniak6
13Jan Kvech5
14Andrzej Lebiediew4
15Tai Woffinden3
16Matej Zagar2
sgp zapowiedz
Fot. Taylor Lanning
foto narodowy
Fot. Taylor Lanning

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *