Czas na rywalizację młodzieży w Speedway of Nations 2! Polacy będą mieli trudności w walce o złoto? [ZAPOWIEDŹ]
Autor: Krzysztof Choroszy
Spis treści
Czas na rywalizację młodzieży w Speedway of Nations 2! Polacy będą mieli trudności w walce o złoto? [ZAPOWIEDŹ]
Jesteśmy już po dwóch dniach rywalizacji w Speedway of Nations. We wtorek i w środę odbyły się dwa półfinały dorosłych zmagań. Dzisiaj przyjdzie pora na młodzieżowców, którzy również staną w szranki na National Stadium w Manchesterze, Odbędzie się bowiem kolejna edycja Speedway of Nations 2, która może nam przynieść równie wiele emocji, co drugi z półfinałów walki wśród seniorów.
Przed rokiem w Rydze podobnie do poprzednich lat najlepsi byli Polacy. Nasz kraj reprezentowali wtedy Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski i Wiktor Przyjemski. Młodzi biało-czerwoni wygrali rundę zasadniczą i później dołożyli zwycięstwo w wielkim finale. Miejsca na podium zajęły wtedy natomiast Dania i Łotwa. Wcześniej młodzież znad Wisły wygrywała jeszcze wielokrotnie, a od wprowadzenia Speedway of Nations 2 jeszcze ani razu nie zajęli oni innego miejsca niż pierwsze. W całej historii Drużynowych Mistrzostw Świata do lat 21 trwającej od 2005 roku tylko 3 razy zwyciężała inna reprezentacja. W tym roku o korzystny dla nas scenariusz może być naprawdę ciężko.
Warto wspomnieć, że tegoroczne zmagania w Speedway of Nations 2 będą miały nieco inny format, niż było to w ostatnich latach tej rywalizacji. W tym roku w finale SON 2 wystąpi bowiem nie siedem, a osiem reprezentacji. To wymagało zmiany formuły rywalizacji. Nie będzie to dotychczasowe 21 wyścigów, baraż o awans do biegu finałowego i wielki finał, a odbędzie się 28 biegów i ani jednego więcej. Punktacja nie ulegnie zmianie, a będzie ona taka sama, jak w przypadku rywalizacji wśród senierów.
W barwach reprezentacji Polski w piątkowym turnieju wystąpią Wiktor Przyjemski i Bartosz Bańbor, a także rezerwowy Jakub Krawczyk. Na pewno nominacja dla Przyjemskiego nie jest żadnym zaskoczeniem. 19-latek ścigający się w barwach Orlen Oil Motoru Lublin jest najlepszym juniorem PGE Ekstraligi, a także zwyciężył w pierwszej rundzie SGP2. Szansa dla Bartosza Bańbora była z kolei małą niespodzianką. Z kolei wystawienie Jakuba Krawczyka zważywszy na jego ostatnie gorsze występy poza Wrocławiem może być odbierana w kategoriach sensacji. Według wielu kibiców taki skład może nie dać nam zwycięstwa na stadionie w Manchesterze.
Wśród głównych rywali reprezentantów Polski można wyróżnić reprezentację Szwecji i Danii. Podopieczni Hansa Andersena i Nickiego Pedersena w postaci Jespera Knudsena, Bastiana Pedersena i Villadsa Nagela naprawdę są mocną drużyną i na torze w Manchesterze mogą pokazać, że stać ich na notowanie bardzo dobrych występów. Młodzi żużlowcy z kraju Trzech Koron pojadą natomiast w składzie złożonym z Caspera Henrikssona, Philipa Hellstroema-Baengsa oraz Rasmusa Karlssona. Podstawowa dwójka może pokazać się z dobrej strony. Drugi ze Szwedów Hellstroem-Baengs ma świetne wspomnienia z National Stadium, gdzie pokazał się szerszej publiczności podczas finałów SON w 2021 roku.
Ze względu na mocnych zawodników w składach warto wyróżnić również Niemców i Australijczyków. Obie te reprezentację mają mocnych liderów w postaci Noricka Bloedorna i Keynana Rew. Być może będą w stanie pozytywnie zaskoczyć i stoczyć walkę nawet o medale. Na pewno wiele osób będzie zwracało uwagę na Adama Bednara. Popularny Bubba otrzyma bowiem okazję do pokazania się szerszej publiczności podczas międzynarodowej imprezy i na pewno będzie chciał wykorzystać swoją szansę. Możemy być również ciekawi dyspozycji Brytyjczyków. Gospodarze na pewno będą chcieli pokazać, na jakim terenie się znajdujemy, chcąc sprawić niespodziankę.
Rywalizacja w Speedway of Nations 2 rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu polskiego. Zawody będzie można oglądać za pośrednictwem transmisji na żywo w serwisie MAX, a także w Eurosporcie Extra w Playerze. Zachęcamy również do śledzenia na żywo turnieju dzięki naszej relacji tekstowej live.
Drużyna A – POLSKA
- Wiktor Przyjemski ©
- Bartosz Banbor
- Jakub Krawczyk
Drużyna B – NIEMCY
- Norick Blödorn ©
- Jonny Wynant
- Patrick Hyjek
Drużyna C – WIELKA BRYTANIA
- Leon Flint ©
- Dan Thompson
- Sam Hagon
Drużyna D – ŁOTWA
- Francis Gusts ©
- Nikita Kaulins
- Artjoms Juhno
Drużyna E – CZECHY
- Adam Bubba Bednar ©
- Jan Jenicek
- Matous Kamenik
Drużyna F – SZWECJA
- Casper Henriksson ©
- Philip Hellström-Bängs
- Rasmus Karlsson
Drużyna G – AUSTRALIA
- Keynan Rew ©
- James Pearson
- Michael West
Drużyna H – DANIA
- Jesper Knudsen ©
- Bastian Pedersen
- Villads Nagel
Dołącz do nas na YouTube – kliknij TUTAJ
- Kolejarz Opole przedłuża współprace ze swoim trenerem. Klub zabiera głos
- Stal Gorzów przedstawiła plan naprawczy. Optymistyczne prognozy finansowe
- Oskar Fajfer przedłuża kontrakt ze swoim zespołem! Pojedzie kolejny sezon w tych barwach
- Żużel. Zawodnicy Motoru przeszli z toru na parkiet. Celem pomoc dla domów dziecka
- Ambitne plany sparingów Speedway Kraków. Mają podjąć mistrza Polski