Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Zmiana kierunku: Młodość kontra doświadczenie w Arged Malesa Ostrów

żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Redakcja

Żużel. Zmiana kierunku: Młodość kontra doświadczenie w Arged Malesa Ostrów

Arged Malesa Ostrów jest jednym z największych faworytów do awansu do PGE Ekstraligi w sezonie 2024. Ostrowianie postanowili wymienić niemal cały skład seniorski i zakontraktować nazwiska prosto z najlepszej żużlowej ligi świata. Niespodziewane odejście juniora może jednak pokrzyżować im szyki.

Metamorfoza składu: Wyzwania i nadzieje

Zimowe okienko transferowe sprawiło, że drużyna przeszła głęboką przemianę, zachowując jedynie kilku kluczowych zawodników. To wyzwanie dla trenera Mariusza Staszewskiego, który będzie musiał wykorzystać pełen potencjał nowo sformowanej grupy. Nowi zawodnicy w postaci Frederika Jakobsena., Chrisa Holdera, Gleba Czugunowa oraz Wiktora Jasińskiego przyszli z PGE Ekstraligi, jednak nikt nie zagwarantuje, że na poziomie niżej będą liderami drużyny. Każdy z nich będzie dysponował potencjałem na solidne punkty, ale rolą trenera będzie stworzenie odpowiedniej atmosfery pracy w niemal zupełnie nowym zespole.

Młodzieżowe aspiracje i brak głębi składu


Decyzja o wypożyczeniu Jakuba Krawczyka do Betard Sparty Wrocław oznacza zmianę w roli lidera w formacji młodzieżowej. Teraz Sebastian Szostak ma szansę wykazać się, ale wspierać go będą zawodnicy bez doświadczenia ligowego, co stawia ich przed dużym wyzwaniem. Drugim młodzieżowcem może być młodszy brat Sebastiana – Gracjan. Odejście Krawczyka jednak z pewnością osłabi siłę formacji młodzieżowej zespołu z Wielkopolski.

Chris Holder – powrót do Ostrowa


Holder jako wartość dodana dla drużyny może okazać się kluczowy. Jego doświadczenie, szczególnie na zapleczu najlepszej ligi, może być inspiracją dla młodszych zawodników i kluczem do osiągnięcia lepszych wyników. Australijczyk nadal ma ambicje, by jeździć na najwyższym poziomie, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że najłatwiejsza droga do PGE Ekstraligi to awans w barwach Arged Malesy Ostrów.

Ograniczona liczba rezerwowych – poważne zagrożenie


Skromna liczba rezerwowych (tylko ośmiu zawodników) stwarza ryzyko, zwłaszcza w przypadku kontuzji, co może znacznie ograniczyć terytorium manewru dla trenera. To istotny problem, który wymaga uwagi oraz ewentualnych wzmocnień w przyszłości. Chociażby sytuacja z końcówki sezonu 2023, a więc kontuzja Tobiasza Musielaka, pokazuje, że w żużlu sytuacja może bardzo szybko się zmienić. Niektóre kluby przygotowują się do tego, poprzez zatrudnienie większej ilości zawodników. Z drugiej jednak strony, nikt „na ławce” siedzieć nie chce.

Perspektywa sezonu 2024


Planowany skład ma swoje mocne strony, ale także wrażliwe punkty. Kluczową kwestią będzie jak najlepsze wykorzystanie doświadczenia Holdera i jak najlepsze przygotowanie młodszych zawodników do rywalizacji na zapleczu PGE Ekstraligi. Niepewność dotycząca głębi składu stanowi wyzwanie dla strategii trenera, który będzie musiał radzić sobie z ograniczonymi możliwościami rotacji.

Arged malesa
Fot. Sonia Kaps
Arged malesa 2
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *