Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Zawodnicy Wybrzeża o zimowych przygotowaniach

żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Zawodnicy Wybrzeża o zimowych przygotowaniach

Choć żużlowcy o punkty dla siebie i swoich drużyn walczą jedynie w okresie od kwietnia do października, to zimowe przygotowania w dużej mierze determinują ich formę na wiosnę. Świat sportu poszedł tak do przodu, że jeśli chcesz osiągać dobre wyniki, musisz być profesjonalistą.

Lider Wybrzeża ostro trenuje

Nicolai Klindt zakończył sezon 2023 z dość poważną kontuzją – uszkodził sobie krąg szyjny. Po kontuzji nie ma już jednak praktycznie śladu, a Duńczyk trenuje już na bardzo wysokich obrotach. Dla lokalnego portalu trojmiasto.pl opowiada o swoich przygotowaniach.

Przygotowuję się razem z trenerem personalnym i trenuję z nim 2-3 razy w tygodniu, a pozostałe 2-3 razy ćwiczę sam, zgodnie z programem przygotowanym przez niego. Skupiam się głównie na: sile, stabilności, mobilności i ruchowości. Czasem uczęszczam też na zajęcia prowadzone przez mojego trenera, a oprócz tego robię treningi cardio: bieganie, jazda na rowerze. Pracuję także z fizjoterapeutą

W życiu każdego sportowca – nie tylko profesjonalisty, ale także amatora – ważna jest odpowiednia dieta. Trzeba dbać o to, by posiłki odpowiadały naszym potrzebom pod względem kalorycznym, a także odpowiednio dobierać ilość poszczególnych makroskładników w diecie. Dobrze wie o tym kapitan Energa Wybrzeża.

Sam dbam o swoje żywienie, by być pewnym, że jem dobre posiłki, które pozwolą mi osiągnąć wagę startową, a także, by mieć odpowiednią ilość energii na treningi

Tom Brennan – nowy nabytek również w formie

Nowym zawodnikiem pomorskiego klubu został przed sezonem 2024 Brytyjczyk Tom Brennan. On także już na trzy miesiące przed startem wykonuje określone ćwiczenia. Młody żużlowiec mówi, że skupia się przede wszystkim na treningach HIIT – High Intensity Interval Training. Są to treningi, podczas których skupia się na tym, by kumulować możliwie jak największą ilość aktywności, w jak najkrótszym czasie. Budują one przede wszystkim wytrzymałość, która idealnie sprawdzi się w takim sporcie jak żużel.

Wykonuję różne ćwiczenia, które mają jak najbardziej oddać żużel poza torem, by była w nich spora intensywność. Są to przede wszystkim zajęcia HIIT. Bardzo ważne dla mnie są także ćwiczenia na reakcję, by szybko puszczać sprzęgło. Używam w tym celu „BlazePods” – mówi Brennan dla trojmiasto.pl

Jeśli chodzi o dietę, niektórych słowa 22-latka mogą zaskakiwać. Mówi on bowiem, że zima jest dla niego okresem zbijania wagi. Być może zawodnik daje sobie „luźniejszy” czas tuż po sezonie i przybiera parę kilogramów, a obecnie z powrotem się ich pozbywa.

Zimą staram się zbić wagę, jak tylko to możliwe, ale nie jest to dla mnie takie restrykcyjne. Dieta jest bardzo ważna i w trakcie sezonu to bardzo istotne, by utrzymywać dobrą sylwetkę – tłumaczy.

Wybrzeże
Fot. Roman Biliński
Żużel
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *