Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Przetrzebiona kontuzjami Sparta zwycięska! Znamy skład finału PGE Ekstraligi [RELACJA]

Sparta Wrocław
Fot. Własne

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Przetrzebiona kontuzjami Sparta zwycięska! Znamy skład finału PGE Ekstraligi [RELACJA]

Mimo kontuzji Taia Woffindena, a potem również Macieja Janowskiego oraz Charlesa Wrighta nie było nagłego zwrotu akcji. Betard Sparta Wrocław wjechała do finału PGE Ekstraligi. For Nature Solutions KS Apator Toruń próbował postawić się prześladowanym przez pecha gospodarzom, ale ostatecznie poległ.

Wright bohaterem na początku, Sparta weszła jak po swoje

Już w pierwszym wyścigu na torze pojawił się debiutujący w PGE Ekstralidze 34-letni Charles Wright. Brytyjczyk jadący w zastępstwie za Taia Woffindena początkowo popełnił duży błąd na pierwszym łuku, przez co wyjechał z niego na ostatniej pozycji. Później jednak świetnym atakiem najpierw wyprzedził Wiktora Lamparta, a potem bardzo mądrze się przed nim bronił.

W jeszcze większą ekstazę miejscowych kibiców wprawili młodzieżowcy. Bartłomiej Kowalski wyjechał ze startu i tyle go reszta widziała, jednak później na trasie 16-letni Małkiewicz świetnym atakiem po zewnętrznej objechał Krzysztofa Lewandowskiego. Dzięki temu Betard Sparta Wrocław wyszła na prowadzenie 8:4. Dwukrotnie powiększyli je po chwili Łaguta i Janowski. Duet Sparty po kapitalnym ściganiu pokonał Dudka i Lamberta. I to bynajmniej nie był koniec! Trzecie z rzędu 5:1 zapewnili gospodarzom w biegu czwartym Dan Bewley oraz Bartłomiej Kowalski.

Pech Janowskiego

Charles Wright zdobył kolejny ważny punkt w piątym wyścigu. Tym razem pokonał Pawła Przedpełskiego, z jeszcze większą przewagą niż wcześniej Wiktora Lamparta. Emil Sajfutdinow po raz kolejny wygrał. Rosjanin był jedynym zawodnikiem Apatora, który od samego początku spotkania był szybki i skuteczny.

Przed szóstym biegiem doszło do niespotykanej sytuacji. Maciej Janowski nie opanował motocykla, którego awaria spowodowała, że maszyna razem z żużlowcem wystrzeliła do góry. „Magic” po całym zdarzeniu nie był zdolny do dalszej jazdy. Betard Sparta Wrocław bez swojego lidera przegrała wyścig 1:5, lecz następnie nieco nadrobiła stracone punkty w biegu siódmym, triumfując 4:2.

Fatum nie opuszczało gospodarzy

Pech gospodarzy się nie kończył. W ósmym wyścigu wyraźnie przeszarżował Bartłomiej Kowalski, który zapoznał się z torem i został oczywiście wykluczony z powtórki. W niej torunianie wygrali jednak już tylko 4:2. Ze świetnej strony pokazał się bowiem Kevin Małkiewicz, który pokonał Przedpełskiego i przez niemal dwa okrążenia wiózł za swoimi plecami Emila Sajfutdinowa. Rosjanin pojechał chwilę później z rezerwy taktycznej i przywiózł czwartą już w tym meczu „trójkę”.

W dziesiątym wyścigu po raz kolejny na torze zobaczyliśmy karetkę. Tym razem wyjechała ona do Charlesa Wrighta, który z impetem uderzył w bandę po swoim błędzie na pierwszym łuku. Brytyjczyk, podobnie jak Janowski, nie był zdolny do dalszej jazdy. W powtórce Łaguta obronił remis i utrzymał tym samym ośmiopunktową przewagę gospodarzy – 34:26.

Apator postraszył, ale juniorzy odparli atak

W jedenastym wyścigu miejscowi kibice mogli się mocno zaniepokoić. Patryk Dudek i Paweł Przedpełski wygrali 5:1 z Artiomem Łagutą. Sytuacja jednak szybko wróciła do statusu quo, dzięki podwójnej wygranej Kowalskiego i Małkiewicza nad Robertem Lambertem! Brytyjczyk tym występem niemal na pewno zaprzepaścił szanse torunian na finał. W trzynastym biegu Małkiewicz już nie dał rady, choć po raz kolejny nawiązał walkę z gośćmi. Dudek i Sajfutdinow wygrali jednak 4:2 i utrzymali swoje szanse na finał. Do tego potrzebowaliby jednak dwóch podwójnych zwycięstw w biegach nominowanych.

Sparta przypieczętowała zwycięstwo

W czternastym wyścigu gospodarze z Wrocławia przypieczętowali awans do finału PGE Ekstraligi. Piotr Pawlicki oraz Bartłomiej Kowalski zwyciężyli podwójnie i wprowadzili swój zespół do finału! Ostatnia odsłona ścigania zakończyła się zwycięstwem 4:2. Świetną walkę o trzy „oczka” stoczyli Dan Bewley oraz Patryk Dudek. Górą był Brytyjczyk.

For Nature Solutions KS Apator Toruń – 39 pkt

NrNazwiskoIIIIIIIVVXIVXVRazem
1Wiktor Lampart02+12+1
2Robert Lambert030104
3Emil Sajfutdinow33331013
4Paweł Przedpełski1012+115+1
5Patryk Dudek12233213
6Krzysztof Lewandowski1012
7Oskar Rumiński00
8Mateusz Affelt000

Betard Sparta Wrocław – 51 pkt

NrNazwiskoIIIIIIIVVXIVXVRazem
9Piotr Pawlicki211+1037+1
10Daniel Bewley2+1322312+1
11Charles Wright1+11+1w2+2
12Artiom Łaguta3231110
13Maciej Janowski2+1M2+1
14Bartłomiej Kowalski33w32+111+1
15Kevin Małkiewicz2+1122+107+2
16Kacper Andrzejewski

MAGAZYN ŻUŻLOWY BEST SPEEDWAY TV NA ŻYWO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *