Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Liga Szwedzka

Żużel. To on odpowiada za rozwój szwedzkich juniorów. Nowy pomysł ma procentować

żużel
Fot. Arkadiusz Siwek

Autor: Jakub Bielak

Żużel. To on odpowiada za rozwój szwedzkich juniorów. Nowy pomysł ma procentować

Szwedzki żużel wyhamował w ostatnich latach. Jedynym zawodnikiem z Kraju Trzech Koron, którego można zaliczyć do światowej czołówki jest Fredrik Lindgren. Do Grand Prix dostali się co prawda niedawno Oliver Berntzon, jak i Kim Nilsson, ale były to tylko jednoroczne przygody. Utalentowanych młodych następców starej gwardii jednak nie widać zbyt wielu.

Żużlowcy ze Szwecji w odwrocie

Próżno szukać następców wielkich szwedzkich żużlowców. Po zakończeniu kariery przez Andreasa Jonssona oraz widocznym spadku formy Antonio Lindbaecka jedynym Szwedem na poziomie PGE Ekstraligi pozostał Fredrik Lindgren. 38-latek mimo upływających lat nadal trzyma wysoki poziom na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, ale przede wszystkim w cyklu Speedway Grand Prix, gdzie od lat walczy o medale.

Świeżej krwi i nowych twarzy jednak jak nie było, tak nie ma. Nawet Oliver Berntzon i Kim Nilsson, którym udało się w osttatnich latach spędzić sezon w cyklu Grand Prix, w Ekstralidze nie mają czego szukać. Berntzon występował tam w 2022 w barwach Arged Malesy Ostrów, jednak obecnie nikt już nie rozpatruje go jako opcję w elicie. W niższych polskich ligach rywalizują młodzi Szwedzi, jednak jeszcze sporo im brakuje, by wejść na poziom światowej czołówki.

Reprezentacja szwecji zuzel
Fot. Taylor Lanning

Nowy program szkoleniowy – na czele Linus Sundstroem

W Szwecji zauważają problem i starają się znaleźć rozwiązanie. Po przedwczesnym zakończeniu aktywnej kariery żużlowej, młodzieżą zaczął opiekować się Linus Sundstroem. 33-latka doskonale pamiętają kibice przede wszystkim z Gorzowa oraz Rybnika. Sundstroem przestał jeździć na żużlu z powodu trapiących go kontuzji. Chciał jednak zostać przy dyscyplinie, więc szwedzki związek motorowy – SVEMO – ogłosił go już na początku 2022 roku trenerem narodowym juniorów.

Szczegóły prowadzonej przez niego działalności możemy przeczytać w „Tygodniku Żużlowym”. Stworzono projekt SVEMO Track Racing Days, a więc serię weekendowych szkoleń i treningów na terenie całego kraju. Pomysł Sundstroema został przyjęty bardzo pozytywnie zarówno przez samą federację, jak i wszystkich młodych zawodników, którzy mają okazję trenować i rywalizować ze sobą na terenie zdecydowanej większości obiektów w Szwecji. Być może ten progrem okaże się kluczem do pojawienia się młodych, zdolnych juniorów z Kraju Trzech Koron. Na efekty będzie trzeba jednak co najmniej parę lat poczekać.

Sundstroem
Fot. Arkadiusz Siwek

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *