Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Od zawodnika do trenera młodzieży. Kamil Brzozowski o pracy w Ostrowie

żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Paweł Schonert

Żużel. Od zawodnika do trenera młodzieży. Kamil Brzozowski o pracy w Ostrowie

Jakub Krawczyk, Sebastian Szostak czy Jakub Poczta. To przykłądy znakomitcyh młodzieżowców, którzy swoje pierwsze kroki w karierze stawiali w Ostrowie. Klub z Wielkopolskim od pewnego czasu znany jest ze świetnego szkolenia młodzieży. O ostrowską młodzież w minionym okienku transferowym biły się największe kluby. Aby we właściwy sposób móc opiekować się adeptami sportu żużlowego każdy klub musi mieć oddelegowane odpowiednie osoby w tym celu. Oczywiście wszyscy w środowisku wiedzą, że trener Mariusz Staszewski ma znakomitą rekę do młodzieży. Jednakże jako trener pierwszej drużyny zarówno w trakcie sezonu jak i po jego zakończeniu ma na głowie mnóstwo obowiązków.

Zakończył karierę, ale został przy żużlu

Aby zadbać o odpowiedni rozwój także tych najmłodszych w Ostrowie trener Staszewski postanowił poprosić o wsparcie Kamila Brzozowskiego. Zaowdnik, który zakończył w sezonie 2021 karierę w Kolejarzu Opole został rok póżniej trenerem drużyny U-24 w ekstraligowej wówczas Arged Malesie Ostrów. O kulisach zakończenia kariery oraz o wpływie Mariusza Staszewskiego na przenosiny do Ostrowa wychowanek Stali Gorzów opowiedział w wywiadzie dla Kuriera Ostrowskiego:

„Jeszcze gdy byłem zawodnikiem jeździłem na kursy trenera, i ostatni mój sezon w Opolu, kiedy nie czułem już tego, ten żużel nie sprawiał mi ani przyjemności ani frajdy. Dużo rozmawiałem wtedy z trenerem Mariuszem i zawsze mi powtarzał, szczególnie od końcowki sezonu, Brzoza poczekaj tam, jak awansujemy będziemy Cię potrzebować, i damy radę we dwójkę. I tak to wszysto sie zaczęło”

Ostrow juniorzy 3
Fot. Paweł Wilczyński

Dobre relacje z trenerem Staszewskim kluczowe

Zawodnik w wywiadzie podkreślił, że jego relacja z trenerem Ostrovii była zażyła przez niemal cały czas trwania jego kariery. Podczas rozmów doszli oni do wniosku, że Kamil powinien zaopiekować się najmłodszymi. W klubie z Wielkopolski młodych adeptów, od dłuższego czasu jest wielu i opieka doświadczonego zawodnika, który może przekazać im wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną jest bezcenna. O swojej roli w zespole i zadaniach Brzozowski mówi:

„Przeważnie w trakcie sezonu, kiedy jest cały kalendarz tych zawodów, gdy jest liga, jest drużynówka, DMPJ, siadamy i układamy sobie cały plan zajęć. Gdzie, kto jedzie na zawody, jakie robimy treningi, czy to są pitbike czy minitor czy też duży tor czy zawody 250cc lub puchary GKSŻ-u. Są też eliminacje do mistrzostw Europy. Ustalaliśmy cały ten plan i przeważnie w trakcie sezonu gdy trener był na miejscu to on zajmował się dużym torem a jeździłem na zawody 250cc albo na minitor albo na pitbike.”

Znaczenie młodzieży rośnie

O tym jak ważna jest rola szkolenia młodzieży, wie każdy zapalony kibic sportu żużlowego. Nie da się osiągać najważniejszych celów sportowych bez skutecznych zawodników na pozycjach młodzieżowych. Przez lata udowadniała to Unia Leszno, teraz Motor Lublin a na zapleczu Ekstraligii właśnie Arged Malesa Ostrów. Niewątpliwie olbrzymia w tym rola Mariusza Staszewskiego, którego od dwóch lat wspiera Kamil Brzozowski, a zatem możemy spodziewać się kolejnych zdolnych adeptów z Ostrowa.

Ostrow juniorzy 1
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *