Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Nie powstanie futurystyczny, zadaszony stadion żużlowy w Lublinie?! „Zasłoni Stare Miasto”

Żużel
Fot. UM Lublin

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Nie powstanie futurystyczny, zadaszony stadion żużlowy w Lublinie?! „Zasłoni Stare Miasto”

Jakiś czas temu powstał pomysł wybudowania najnowocześniejszego w Polsce i na świecie stadionu żużlowego, na którym swoje mecze miałby w przyszłości rozgrywać Platinum Motor Lublin. Teraz okazuje się, że inwestycja może nie dojść do skutku, ze względu na to, że obiekt… zasłaniałby Stare Miasto, co dla Fundacji Wolności, która zgłosiła w tej sprawie apel o unieważnienie inwestycji, jest niedopuszczalne.

Talent wypożyczony z Unii do 2. Ligi!

Nie stadion żużlowy a wielofunkcyjny obiekt

Jak informuje portal Jawny Lublin stadion, na którym rozgrywane byłyby mecze żużlowe lubelskich „Koziołków” w praktyce nie byłby stadionem. Oficjalnie nazywa się go „wielofunkcyjnym obiektem sportowo-rekreacyjnym z funkcją stadionu żużlowego”. Bez wątpienia byłby to niesamowity obiekt, na którym mogłyby się odbywać nie tylko zawody żużlowe, ale również koncerty, a także mecze innych dyscyplin sportu – chociażby piłki ręcznej. Wszystko to oczywiście pod pełnym zadaszeniem, co w kontekście zawodów żużlowych całkowicie zamknęłoby dyskusje o złej pogodzie.

Fundacja protestuje

Fundacja Wolności zaprotestowała uchwałę Rady Miasta Lublin z czerwca tego roku, która dotyczyła właśnie zagospodarowania przestrzennego obszaru miasta pod budowę wielofunkcyjnego obiektu sportowego. Oczywiście do realizacji jest jeszcze daleka droga (nie ma nawet oficjalnego projektu całego przedsięwzięcia), ale Fundacja już reaguje. Powodem apelu o unieważnienie uchwały Rady Miasta jest planowana wysokość obiektu sportowego, która ma wynieść aż 33 metry. Jest to niezgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin z 2019 roku.

Dla terenu, gdzie miałby powstać stadion – czyli usług sportu i rekreacji (innych niż Arena Lublin i hale sportowe) – studium dopuszcza intensywność zabudowy maksymalnie 1,0 a wysokość zabudowy maksymalnie 18m. W planie miejscowym wskaźniki te wynoszą 1,4 oraz 33 oraz 41 m! Dodatkowo w planie miejscowym dla obiektów sportowo-rekreacyjnych o charakterze namiotowym dopuszczono maksymalną wysokość zabudowy 22 m, co także jest niezgodne ze studium”. – czytamy w tekście Fundacji Wolność.

Stadion zasłoni widok na Stare Miasto

Cały problem tkwi w tym, że zgodnie z zasadami zagospodarowania przestrzennego w Lublinie, Stare Miasto nie może być w miejscu planowanej inwestycji zasłaniane przez zbyt wysoki budynek.

Na terenach znajdujących się w Strefie Ochrony Widoków, położonych w odległości większej niż 2,5 km od Wieży Trynitarskiej nowa zabudowa powinna stanowić neutralne tło dla ekspozycji zespołu staromiejskiego pod względem: wysokości, formy i kolorystyki elewacji i dachów. Nie należy lokalizować obiektów wyższych niż 25 m a realizacja nowej zabudowy oraz obiektów reklamowych nie może przesłaniać bądź rozdzielać ekspozycji widokowej Starego Miasta ani przewyższać sylwety Starego Miasta„. – taki zapis widnieje w studium.

Melodia przyszłości

Póki co istnieje tylko koncepcja obiektu wielofunkcyjnego w Lublinie. Nie powstał nawet oficjalny projekt budowli, która służyłaby również jako stadion żużlowy. Fundacja Wolności chce jednak zapobiec rozpoczęciu prac, które są w ich opinii niezgodne ze studium uwarunkowań i kierunków gospodarki przestrzennej w mieście Lublin. Jak zakończy się ten spór, dowiemy się jednak w przyszłości. Na razie w Lublinie mają tylko plany, a do budowy oraz ewentualnej przeprowadzki żużlowego Motoru jeszcze daleka droga.

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×