Przejdź do treści
Artykuły

Żużel. Najlepsze transfery żużlowe ostatnich lat

Żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jan Kamiński

Żużel. Najlepsze transfery żużlowe ostatnich lat

Transfery zawodników pomiędzy klubami są czymś, co często wzbudza wielkie emocje i elektryzuje kibiców. Sport żużlowy widział w swojej historii masę takich sytuacji. Warto się jednak skupić na tych, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat. Kolejność transferów jest losowa, ponieważ dla każdego najlepszy może być inny transfer.

Bartosz Zmarzlik do Motoru Lublin

Nie da się ukryć, że transfer Bartosza Zmarzlika do Drużynowego Mistrza Polski z Lublina był jednym z najgłośniejszych wydarzeń związanych z sezonem 2023. Był on już wtedy trzykrotnym zwycięzcą cyklu Grand Prix i po 12 sezonach spędzonych na jeździe dla Stali Gorzów, czyli klubu, w którym się wychował, pierwszy raz zmienił barwy. W swoim pierwszym sezonie dla ekipy „Koziołków” został najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi i pomógł lublinianom w obronie tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Zmiana otoczenia nie przeszkodziła mu także w odniesieniu kolejnych sukcesów indywidualnych, 4 tytuł Indywidualnego Mistrza Świata jest tego najlepszym dowodem.

383734374 10227909340653217 5344579733746820481 n
Fot. Paweł Wilczyński

Patryk Dudek do Apatora Toruń

Patryk Dudek, podobnie jak wspomniany wcześniej Bartosz Zmarzlik jeszcze kilka lat temu mogli kojarzyć się jako zawodnicy z nielicznego grona tych, którzy przez długi czas kontynuowali swoje kariery w macierzystych klubach. Jednak w przypadku byłego zawodnika Falubazu Zielona Góra na decyzję znacznie mógł wpłynąć fakt, że „Myszy” spadły na niższy szczebel rozgrywkowy. Za skutkowało to tym, że od 2022 roku występuje w drużynie Apatora Toruń. Po lepszym pierwszym sezonie, w którym wykręcił średnią na poziomie 2 punktów na bieg, przyszedł drugi nieco słabszy. Drużynowo odniósł jednak sukces i mógł się cieszyć z brązowego medalu rozgrywek ligowych.

Żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Artiom Łaguta do Sparty Wrocław

W takim zestawieniu nie można zapomnieć o byłym zawodniku grudziądzkich „Gołębi”. Chodzi oczywiście o Artioma Łagutę, który od 2021 roku reprezentuje barwy Sparty Wrocław, gdzie liczył na walkę o najwyższe cele. Transfer zaowocował tym, że w tym samym roku wrocławianie wywalczyli tytuł Drużynowego Mistrza Polski, a Rosjanin z polskim paszportem był znaczącą postacią zwycięskiego zespołu. Przerwał on wtedy również dominację Bartosza Zmarzlika, triumfując w cyklu Grand Prix. Następny rok mógł być jednak dla niego rozczarowaniem. Sankcje nałożone na zawodników pochodzenia rosyjskiego nie pozwoliły mu na jazdę przez cały sezon. Powrót w rozgrywkach 2023 był jednak całkiem udany, gdyż był zdecydowanie najlepiej punktującym żużlowcem wrocławian.

384127340 10227909336613116 1414924603987236533 n
Fot. Paweł Wilczyński

Mateusz Cierniak do Motoru Lublin

W 2021 roku klub zmienił Mateusz Cierniak. Miał on wtedy 19 lat, a jego jazda w Unii Tarnów pozwalała zakładać, że ma on potencjał zostać gwiazdą wśród ekstraligowych młodzieżowców. Z roku na rok poprawiał swoje wyniki, stając się coraz ważniejszym elementem układanki trenera Macieja Kuciapy. Jego średniej biegopunktowej z ostatniego sezonu nie powstydziliby się niektórzy doświadczeni seniorzy. Ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę zarówno dla klubu jak i zawodnika. Po ustąpieniu Sparcie Wrocław w debiutanckim sezonie w dwóch następnych wraz z drużyną mógł świętować złoty medal za wygranie PGE Ekstraligi. Ostatnie 2 lata okraszone były również tytułami Indywidualnymi Mistrzostwami Świata Juniorów.

złoto
Fot. Kazimierz Kożuch

Emil Sajfutdinow do Apatora Toruń

Kolejny na liście jest Emil Sajfutdinow. Dołączył on do toruńskich „Aniołów” w tym samym okresie co Patryk Dudek, lecz przez taką samą sytuację, jaka spotkała Artioma Łagutę debiut w nowej drużynie musiał odłożyć na 2023 rok. Pomimo przerwy nie zawiódł i kibice mogli cieszyć się takimi jego występami, do jakich przyzwyczaił, jeszcze startując w barwach leszczyńskich „Byków”. W klasyfikacji o najskuteczniejszego zawodnika ligi ustąpił jedynie Bartoszowi Zmarzlikowi notując średnią biegową na poziomie 2.443 punktu.

376408870 6849680751736569 4731794282699817109 n
Fot. Łukasz Wilk

Martin Vaculik do Stali Gorzów

Słowak po dwóch latach spędzonych w Falubazie Zielona Góra zdecydował się na powrót do Gorzowa i od 2021 znów stanowił o sile Stali. Ten ruch mógł szczególnie elektryzować kibiców, zważając na wagę derbów województwa lubuskiego. Zawsze był nieodłącznym elementem drużyny jako druga siła zaraz po Bartoszu Zmarzliku. W 2022 roku otarli się nawet o tytuł Drużynowego Mistrza Polski, kapitulując w finale z Motorem Lublin. W obliczu odejścia z zespołu Polaka stał się niekwestionowanym liderem gorzowian i pokazał Stanisławowi Chomskiemu, że jest w stanie wspiąć się na wyżyny, aby dać drużynie to, czego potrzebuje. Swoją dobrą jazdę zwieńczył brązowym medalem cyklu Grand Prix w minionym sezonie.

Czeskiej Extralidze
Fot. Arek Siwek

Daniel Bewley do Sparty Wrocław

Mogłoby się wydawać, że wrocławianie w 2020 roku sprowadzili zawodnika, który nie nadawał się do rywalizacji o najwyższe cele na ekstraligowych torach. Jak się później jednak okazało, wsparcie, które otrzymał ze swojego środowiska oraz rozwój, jaki poczynił, pozwoliły mu stać się jedną z ważniejszych postaci najwyższego szczebla rozgrywkowego w Polsce. Był już ważną częścią zwycięskiego składu z 2021 roku. Jego statystyki z sezonu na sezon rosły, co pozwoliło mu na to, aby w 2023 roku w końcu uplasować się w pierwszej 10 najlepiej punktujących zawodników ligi. Brytyjczyk z czasem wypracował sobie również stałą pozycję w cyklu Grand Prix, pierwsze wygrane tam rundy również ma za sobą. Może to więc napawać kibiców optymizmem.

Daniel Bewley
Fot. Taylor Lanning

Dominik Kubera do Motoru Lublin

Wychowanek Unii Leszno, z którą zdobył 5 tytułów Drużynowego Mistrza Polski, przed sezonem 2021 postanowił zmienić otoczenie i od tamtego momentu reprezentuje barwy Motoru Lublin. Dla „Koziołków” była to decyzja idealna. Dominik bez problemu poradził sobie z przejściem w wiek seniora i po srebrze w debiutanckim sezonie do swojej kolekcji mógł dołożyć dwa kolejne złote medale za triumf w rozgrywkach PGE Ekstraligi. W minionym sezonie pomimo kontuzji, która wykluczyła go ze znacznej ilości spotkań zanotował lepszą średnią biegopunktową niż sprowadzeni przed sezonem Fredrik Lindgren oraz Jack Holder. Doskonale wyniki przyniosły nagrodę, ponieważ w przyszłym roku będzie mógł pierwszy raz wystartować jako stały uczestnik cyklu Grand Prix.

383747380 10227909336133104 4500013726876553946 n
Fot. Paweł Wilczyński

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *