Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Ile pieniędzy otrzyma Motor? Radni wystosowali prośbę, jest odpowiedź z miasta

Żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Ile pieniędzy otrzyma Motor? Radni wystosowali prośbę, jest odpowiedź z miasta

Platinum Motor Lublin został w sezonie 2023 Drużynowym Mistrzem Polski. Tym samym obronił tytuł wywalczony przed rokiem. Spora w tym zasługa gigantycznego jak na warunki żużlowe budżetu, jaki od lat sukcesywnie buduje się w Lublinie. Część z tych pieniędzy pochodzi oczywiście z miasta.

Interpelacja radnych o większe pieniądze

Jak informuje lublin24.pl radni złożyli to prezydenta miasta interpelację, która ma na celu uzyskanie kwoty dużo większej niż w zeszłym roku na promocję miasta poprzez sport dla żużlowego Motoru. Mowa o 4,5 milionach złotych. Dla porównania, w rou 2023 kwota wsparcia z miasta wyniosła 3 miliony, a więc proponowany przez radnych wzrost jest znaczący.

Współpraca pomiędzy Miastem i klubem przynosi korzyści dla obu stron. To dzięki wsparciu m.in. z budżetu Miasta wiatach ubiegłych, drużyna mogła odpowiednio przygotować się i dzięki stabilnym finansom zdobyć w 2021 roku medal Wicemistrza Polski oraz w latach 2022-2023 dwukrotnie świętować Mistrzostwo Polski. Za wynikami sportowymi idzie w parze atmosfera, jaka panuje na stadionie jak i poza nim. To dzięki zachowaniu lubelskich kibiców i ich kreatywności, o Lublinie mówi się w całej Polsce, jak i poza granicami naszego kraju – informują radni.

Uwaga na Bartosza Zmarzlika

Lokalni politycy zwracają uwagę na postać Bartosza Zmarzlika. Najlepszy żużlowiec świata przez kolejne dwa lata będzie startował w barwach „Koziołków”, co niewątpliwie jest magnesem na sponsorów, a także zwraca uwagę kibiców z innych rejonów Polski właśnie na stolicę województwa lubelskiego.

Przedłużenie kontraktu Bartosza Zmarzlika z Motorem Lublin na kolejne dwa lata, aż do 2025 roku świadczy o tym, że klub rozwija się w odpowiednim kierunku i jego wartość marketingowa będzie dalej wzrastała, co przełoży się na promocję Miasta. Dodatkowo pozytywne zachowanie lubelskich kibiców żużla i odpowiedni poziom sportowy zawodników powoduje, że Lublin chętnie jest odwiedzany przez mieszkańców naszego województwa jak i kibiców innych drużyn z całej Polski – argumentują radni.

Kwota dofinansowania nie jest znana

W odpowiedzi na wspomnianą wyżej interpelację z ramienia miasta wypowiedziała się Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, a więc zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji. Przedstawicielka miasta przypomniała radnym, że już od 2022 roku w Lublinie nie zawiera się umów z klubami sportowymi na promocję miasta poprzez sport. Pieniądze, które mogą otrzymać kluby pochodzą z umów dotacyjnych na realizację zadań. Jednocześnie zastępca prezydenta podkreśliła, że obecnie kwota dofinansowania nie jest znana.

Kluby sportowe, w tym te działające w formie spółek prawa handlowego, mogą ubiegać się o nie w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych z zakresu sportu. Tym samym od 2022 roku nie zawieramy z klubami sportowymi umów na promocję miasta, tylko umowy dotacyjne na realizację zadań w zakresie kultury fizycznej […] Przyszłoroczna kwota dofinansowania będzie znana po rozstrzygnięciu otwartych konkursów ofert – czytamy odpowiedź Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak na lublin24.pl.

20230630 DSC07420
20230630 DSC07335

Fot. Kazimierz Kożuch

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *