Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Hitowe starcie pod znakiem debiutów i powrotów. Komu rewolucja w składzie wyjdzie na dobre? Abramczyk Polonia Bydgoszcz – Arged Malesa Ostrów Wielkopolski [ZAPOWIEDŹ]

Żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Hitowe starcie pod znakiem debiutów i powrotów. Komu rewolucja w składzie wyjdzie na dobre? Abramczyk Polonia Bydgoszcz – Arged Malesa Ostrów Wielkopolski [ZAPOWIEDŹ]

Czas na pierwszą w tym roku żużlową niedzielę, którą rozpocznie wielki hit Metalkas 2. Ekstraligi, Abramczyk Polonia Bydgoszcz będzie podejmować na własnym torze Arged Malesę Ostrów Wielkopolski!

Niedzielne spotkanie jest tym z cyklu bardzo elektryzujących. Kibice czekali na nie całą zimę i w końcu się doczekali. Głównym powodem tego, jest fakt, że to jest spotkanie dwóch największych faworytów do awansu do PGE Ekstraligi. Zarówno ostrowianie i bydgoszczanie dokonali znaczących roszad w składzie, które mają dać im upragnione zwycięstwo w lidze. Najlepszym dowodem na liczbę zmian w składach obu drużyn będzie to, że jedynymi zawodnikami, którzy jeździli w nich przed rokiem są: u gospodarzy Mateusz Szczepaniak, Andreas Lyager i Olivier Buszkiewicz, a u gości Tobiasz Musielak i Sebastian Szostak.

Do dwóch powrotów doszło w zespole Polonii Bydgoszcz, Krzysztof Buczkowski wrócił na Sportową po dziesięciu latach przerwy, natomiast Kai Huckenbeck po trzech. I to na tych dwóch zawodnikach Polonia opiera swoją siłę. Poza nimi zespół Tomasza Bajerskiego ma dwóch debiutantów, który co ciekawe byli w przeszłości związani z Ostrovią. Nowym zawodnikiem U24 został Tim Sorensen, a juniorem wypożyczony z Tauron Włókniarza Częstochowa, Franciszek Karczewski.

Duńczyk był zawodnikiem ostrowskiego klubu przed dwoma laty, a Karczewski swoje pierwsze kroki w żużlu stawiał pod okiem trenera Staszewskiego. Do jeszcze większych roszad doszło w Ostrowie. Do Tobiasza Musielaka i Sebastiana dołączyli Chris Holder, który po roku przerwy wraca do Ostrowa oraz czterech debiutantów w osobach Frederika Jakobsena, Gleba Czugunowa, Wiktora Jasińskiego i młodszego brata Sebastiana, Gracjana, dla którego będzie to również debiut w zawodach ligowych.

Faworytem tego meczu jest oczywiście Abramczyk Polonia Bydgoszcz, ale goście również nie są bez szans. Głównym atutem gospodarzy jest oczywiście ich tor. Podczas Kryterium Asów świetnie prezentowali się na nim Krzysztof Buczkowski i Kai Huckenbeck. W bardzo mocnej stawce obaj zdobyli po 9 punktów zajmując sąsiednie pozycje. Na korzyść bydgoszczan wypada zestawienie formacji juniorskiej. Duet Karczewski i Buszkiewicz ma większe doświadczenie w lidze w porównaniu do braci Szostaków. Sebastian jest oczywiście najbardziej objeżdżonym z tej czwórki, ale jego młodszy brat dopiero stawia swoje pierwsze kroki w lidze.

Natomiast atutów w zespole Mariusza Staszewskiego możemy szukać wśród postawy seniorów. Ostrowski zespół wielokrotnie przyzwyczajał kibiców, że najważniejszy jest dobry, równy zespół, a nie świetne występy jednego zawodnika. Na przedsezonowych sparingach drużyny Mariusza Staszewskiego zdecydowanie najlepiej spisywał się Gleb Czugunow. Zawodnik ściągnięty z GKM-u w każdym test meczu albo zdobywał dwucyfrówkę albo kończył swój udział wcześniej zdobywając komplet punktów. Pozytywnie prezentował się Wiktor Jasiński i to jego można upatrywać jako jednego z czołowych zawodników U24 w Metalkas 2. Ekstralidze. Postawa pozostałej części drużyny była lepsza z każdym sparingiem i goście przystępują do inauguracji sezonu ligowego ze sporymi nadziejami.

Na uwadze trzeba mieć fakt, że w czwartkowym sparingu groźne upadki zanotowali Krzysztof Buczkowski, Kai Huckenbeck i Tim Sorensen. Prezes Jerzy Kanclerz mówił na łamach Gazety Pomorskiej, że występ tych zawodników nie powinien być zagrożony “Tim Sorensen jest w pełni gotowy do jazdy i zmobilizowany na niedzielny mecz. Kai Huckenbeck jest mocno poobijany, ale nie ma żadnych złamań. Jest w składzie na niedzielne spotkanie. Krzysztof Buczkowski z kolei ma niewielki uraz palca prawej ręki, ma założony opatrunek. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że z Arged Malesą pojedziemy w optymalnym składzie”. Słowa prezesa Polonii napawają optymizmem, ale trzeba pamiętać, że skutki upadku mogą dawać się we znaki w późniejszym czasie. 

Dla Wiktora Jasińskiego, Gleba Czugunowa i oczywiście Gracjana Szostaka będzie to pierwszy start w Bydgoszczy podczas ligowego spotkania. Sporo czasu upłynęło odkąd ostatni raz przy Sportowej 2 ścigali się Chris Holder i Frederik Jakobsen. Mistrz Świata z 2012 roku jechał tu przed czterema laty, a Jakobsen rok później. Sama historia starć bydgosko-ostrowskich jest w ostatnich latach bardzo bogata. od 2018 roku tylko dwa razy nie było meczu pomiędzy tymi zespołami. Przed rokiem zdecydowanie wygrała Polonia, bo aż różnicą dwudziestu dwóch punktów.

Spośród zawodników nadal jeżdżących w obu klubach najlepszy był Andreas Lyager, który zdobył 9 punktów. Najbliżej wygranej podopieczni Mariusza staszewskiego byli w 2021, gdy przegrali zaledwie dwoma punktami. Ten mecz pamiętają Andreas Lyager i Sebastian Szostak. Duńczyk zdobył 14 punktów i bonus, ale w sześciu startach, a dorobek juniora Ostrovii to 5 oczek. Na poziomie zaplecza PGE Ekstraligi w ostatnich latach odbyło się jeszcze jedno spotkanie.

Przed czterema laty bydgoszczanie rozgromili Ostrovię wygrywając 58-31. Również jedynymi zawodnikami, którzy nadal jeżdżą w obu klubach są Andreas Lyager i Sebastian Szostak. Dorobek Duńczyka to 11+2 w pięciu biegach, a Polaka cztery zera.

Tor w Bydgoszczy w dotychczasowych zawodach pozwalał na świetne ściganie i przy dwóch wyrównanych drużynach jest to przepis na świetne zawody.
Początek meczu o 14:00, sędzią będzie Artur Kuśmierz, komisarzem toru Łukasz Izak, komisarzem technicznym Ryszard Walus, a transmisja na antenie Canal+ Sport 5.

Awizowane składy:

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
9. Andreas Lyager
10. Kai Huckenbeck
11. Mateusz Szczepaniak
12. Tim Soerensen
13. Krzysztof Buczkowski
14. Oliver Buszkiewicz
15. Franciszek Karczewski
16.

Arged Malesa Ostrów
1. Chris Holder
2. Frederik Jakobsen
3. Tobiasz Musielak
4. Wiktor Jasiński
5. Gleb Czugunow
6. Sebastian Szostak
7. Gracjan Szostak
8.

Kryterium Asów
Fot. Sonia Kaps
Żużel
Fot. Sonia Kaps

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *