Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Wybrzeże musi założyć spółkę! Stadion przy ulicy Zawodników przejdzie remont!

Wybrzeże
Fot. Sonia Kaps

Autor: Krzysztof Choroszy

Wybrzeże musi założyć spółkę! Stadion przy ulicy Zawodników przejdzie remont!

Tegoroczny sezon zakończył się już dla zawodników z gdańskiego Wybrzeża, którzy ostatecznie w rozgrywkach ligowych skończyli na szóstym miejscu. Przed klubem teraz przygotowania do przyszłego roku takie jak zakontraktowanie zawodników, a także inne zmiany, które w Wybrzeżu właśnie nastąpią.

Pierwszą z nich jest założenie spółki. Wybrzeże obecnie funkcjonuje jako stowarzyszenie, a przejęcie rozgrywek 1. Ligi Żużlowej przez PGE Ekstraligę wymusi właśnie takie rozwiązania w klubach na zapleczu elity. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, ma to na jego celu profesjonalizację, aby w Polsce od 2024 roku funkcjonowały 2 w pełni profesjonalne ligi.

Zarząd Ekstraligi i osoba nowego dyrektora, to nie jedyne zmiany, jakie czekają 1. Ligę. Wszystkie kluby będą się musiały przekształcić w spółki. Liga ma ulec procesowi szybkiej profesjonalizacji. Od sezonu 2024 będziemy mieli dwie ligi w pełni zawodowe. Zmiany były konieczne, bowiem możliwości działania w dotychczasowej formule już się wyczerpały – mówi oficjalny komunikat.

Trzech zawodników Włókniarza wystąpiło w finale MIMP – Polecamy!

Jak poinformował rzecznik prasowy gdańskiego klubu, już w kwietniu na walnym zgromadzeniu stowarzyszenia Wybrzeże podjęto decyzję o podjęciu prac w celu założenia spółki akcyjnej, a takie działania nie miały związku z wymogami PZM i spółki Speedway Ekstraliga. Cała sprawa zostanie sfinalizowana w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia procesu licencyjnego.

Niezależnie od wymogów PZM i spółki Ekstraligi, w kwietniu tego roku na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże, członkowie podjęli uchwałę przygotowaną przez Zarząd o przeprowadzeniu prac mających na celu powołanie spółki akcyjnej. W kolejnych tygodniach, do rozpoczęcia procesu licencyjnego, sprawa zostanie sfinalizowana. Nie jesteśmy zaskoczeni, zdecydowana większość klubów posiada już ten status, a profesjonalizacja dyscypliny cały czas postępuje – powiedział dla portalu sport.trójmiasto.pl Rafał Sumowski, rzecznik prasowy klubu

Drugą zmianą jest remont stadionu przy Ulicy Zawodników, na którym planowana jest budowa odwodnienia liniowego toru i modernizacja oświetlenia, co w całości ma wynieść 4 miliony złotych. Jak poinformowała na łamach portalu sport.trójmiasto.pl zastępca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu ds. technicznych, projekt inwestycji złożony został już do konserwatora zabytków i Gdańskich Wód. Skorzystano również z uwag od Polskiego Związku Motorowego, których wdrożenie planowane jest na przełom września i października. Sam projekt budowy ma być gotowy do końca roku, a jej realizacja jest zależna od warunków atmosferycznych.

Stosowny projekt w tej sprawie został złożony do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Gdańskich Wód. Otrzymaliśmy też uwagi od Polskiego Związku Motorowego, a ich wdrożenie przewidujemy na przełom września i października. Do końca roku będziemy dysponować gotowym projektem budowy odwodnienia liniowego toru, natomiast sama realizacja będzie uzależniona od warunków atmosferycznych – wyjaśnia dla portalu sport.trójmiasto.pl Aleksandra Suwara, zastępca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu ds. technicznych.

W przypadku łagodnej zimy i korzystnych warunków atmosferycznych cały remont powinien zakończyć się do rozpoczęcia kolejnego sezonu. Stadion będzie wtedy już przygotowany do rozgrywek i nic nie powinno stanowić problemu dla Wybrzeża, ani w sprawie areny przy Ulicy Zawodników, ani odnośnie spółki powołanej przez gdańskie stowarzyszenie.

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *