Przejdź do treści
Artykuły

#06 Zdunek Wybrzeże Gdańsk – skazywani na walkę o utrzymanie, wykorzystali problemy rywali i pojechali w play-off [PODSUMOWANIE]

#06 Zdunek Wybrzeże Gdańsk – skazywani na walkę o utrzymanie, wykorzystali problemy rywali i pojechali w play-off [PODSUMOWANIE]
Fot. Sandra Rejzner

Autor: Paweł Płóciniak

#06 Zdunek Wybrzeże Gdańsk – skazywani na walkę o utrzymanie, wykorzystali problemy rywali i pojechali w play-off [PODSUMOWANIE]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2023 awansował do fazy play-off 1. ligi, gdzie odpadli już na etapie ćwierćfinałów, co w ostatecznym rozrachunku złożyło się na szóstą lokatę na koniec rozgrywek. Biorąc pod uwagę przedsezonowe typowania, kibice drużyny z Pomorza mogą być zadowoleni z występów swoich ulubieńców.

Na sezon 2023 Gdańszczanie wymienili prawie wszystkiego ogniwa w swoim zespole, pomimo ogłoszenia pozostania Rasmusa Jensena, Timo Lahtiego oraz Adriana Gały. Spowodowane to było problemami z rozliczeniami klubu, przez co inni zawodnicy reprezentujący barwy w 2022 roku Jakub Jamróg oraz Wiktor Trofimow walczyli przez zimę o zaległe pieniądze.

Ostatecznie w Gdańsku zdołali zbudować skład z zawodników nie za bardzo chcianych przez inne kluby. Drużynę zasiliło trzech Duńczyków Nicolai Klindt, Michael Jepsen Jensen oraz Mads Hansen. Krajową formację seniorską tworzył Daniel Kaczmarek, skład seniorski uzupełnił wypożyczony z Fogo Unii Leszno Keynan Rew. Młodzieżowcami była dwójka wypożyczona z Grudziądza Miłosz Wysocki oraz Seweryn Orgacki.

Sezon ligowy Zdunek Wybrzeże rozpoczęło od pięciopunktowego domowego zwycięstwa z TŻ Ostrovią, która już na starcie rozgrywek musiała mierzyć się z kontuzjami. Następnie zmierzyli się z Enea Falubazem Zielona Góra, który wygrał 53:37 na Pomorzu. Kolejnym spotkaniem był mecz zaległy z drugiej kolejki mianowicie wyjazd do Łodzi, gdzie goście sprawili niespodziankę zwyciężając na motoarenie. Jak się później okazało, był to jedyny triumf na terenie rywala w sezonie.

Gdańszczanie w 4 rundzie pojechali do rozczarowującego na początku rozgrywek Rybnika, gdzie przegrali minimalnie tylko trzema punktami. Sensacyjnie w następnym spotkaniu w Gdańsku triumfowała drużyna z Niemiec Trans MF Landshut Devils. W dalszej części sezonu drużyna Eryka Jóźwiaka wygrywała tylko na swoim torze z Poznaniem, Orłem Łódź oraz Abramczyk Polonią Bydgoszcz.

5 zwycięstw oraz dwa punkty bonusowe wystarczyły nie tylko do utrzymania w 1. lidze żużlowej, ale też do awansu do fazy play-off. W ćwierćfinale zmierzyli się z Enea Falubazem Zielona Góra, gdzie musieli sobie radzić bez swojego lidera Nicolaia Klindta, który doznał kontuzji podczas spotkania ostatniej rundy zasadniczej. Dwie wysokie porażki w fazie play-off 60:30 na swoim torze oraz 59:31 na wyjeździe ze zwycięzcą rundy zasadniczej zakończyły sezon 2023 Wybrzeża Gdańsk.

Niekwestionowanym liderem drużyny był Nicolai Klindt, Duńczyk wystąpił w czternastu spotkań, w których wykręcił średnią 2,110. Z dobrej strony pokazał się zawodnik do lat 24 Mads Hansen, czym zapracował sobie na transfer do PGE Ekstraligi. W przyszłym sezonie znowu dojdzie do dużych zmian, w kadrze Wybrzeża wiadomo już, że zostaje Nicolai Klindt, a zaprezentowani zostałe nowe nabytki Mateusz Tonder, Tom Brennan oraz indywidualny vicemistrz świata z 2014 roku Krzysztof Kasprzak.

Poniżej statystyki drużyny Zdunek Wybrzeża Gdańsk w rozgrywkach 1. ligi żużlowej w sezonie 2023:

Zawodnicy sklasyfikowani:

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Nicolai Klindt1473322013600202,11010,64
2.Mads Hansen1681252027500131,9268,88
3.Keynan Rew16721422231100201,6676,81
4.Daniel Kaczmarek16741617212000001,5546,44
5.Michael Jepsen Jensen1558921131220101,5526,31
6.Miłosz Wysocki165488112310301,0193,19
7.Seweryn Orgacki164901122922300,3060,88

Zawodnicy niesklasyfikowani:

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Norbert Kościuch819129600101,0002,29
2.Gustav Grahn53000201000,0000,00

Wyniki w sezonie 2023:

  1. Arged Malesa Ostrów 46:41 (D)
  2. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 43:47 (W)
  3. Enea Falubaz Zielona Góra 37:53 (D)
  4. ROW Rybnik 46:43 (W)
  5. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 49:41 (W)
  6. Trans MF Landshut Devils 44:46 (D)
  7. InvestHousePlus PSŻ Poznań 49:41 (W)
  8. InvestHousePlus PSŻ Poznań 49:40 (D)
  9. Trans MF Landshut Devils 51:39 (W)
  10. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 47:43 (D)
  11. ROW Rybnik 40:50 (D)
  12. Enea Falubaz Zielona Góra 49:41 (W)
  13. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 51:39 (D)
  14. Arged Malesa Ostrów 51:39 (W)

Ćwierćfinały
Zdunek Wybrzeże Gdańsk – Enea Falubaz Zielona Góra 30:60
Enea Falubaz Zielona Góra – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 59:31

Bilans:

16 meczów, 12 punktów, 2 bonusy, 5 zwycięstw, 0 remisów, 9 porażek, -45 bilans małych punktów w rundzie zasadniczej

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×