Żużel - Best Speedway Tv : Wiadomości Żużlowe

Przejdź do treści
Artykuły

Sezon 2022 sprawdzianem dla młodzieżowców

2022

Autor: Aleksandra Bronisz

Sezon 2022 sprawdzianem dla młodzieżowców

O tym, jak ważną rolę w drużynie odgrywają juniorzy, przekonaliśmy się już niejeden raz. Zwycięski bieg juniorski często zaważył na końcowym wyniku meczu. W ostatnim sezonie naprawdę dobrymi juniorami mógł się pochwalić Motor Lublin czy Włókniarz Częstochowa.

Młodzieżowa para lubelskich Koziołków, czyli Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak tworzyli na torze zgrany duet. Idealnie dopełniali zespół i dokładali ważne punkty dla drużyny. W sezonie 2021 wygrali łącznie 23 biegi i zdobyli 203 punkty.
Plusem posiadania dobrego juniora jest fakt, że trener może wystawić go w zastępstwie za zawodnika, który akurat odnotowuje słabszy występ. Takie decyzje mógł również podejmować sztab trenerski Motoru Lublin, ponieważ zarówno Lampart, jak i Cierniak potrafią rywalizować z najlepszymi i nie odpuszczają aż do samej mety.

Podobnie wygląda sytuacja w drużynie z Częstochowy. Jakub Miśkowiak reprezentujący barwy częstochowskich Lwów jest bez dwóch zdań jednym z najlepszych juniorów w Ekstralidze. Nie bez powodu w 2021 roku został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów i aż 5 razy kończył z dwucyfrowym wynikiem na koniec meczu ligowego. Wraz z Mateuszem Świdnickim zdobywali cenne punkty jako juniorzy Włókniarza. Świadczy o tym między innymi to, że 8 razy zakończyli bieg juniorski w rezultacie 5:1.

Jednak czy w sezonie 2022 młodzieżowcy nie będą zbyt przemęczeni? Czołowi młodzi zawodnicy zespołów ekstraligowych będą startowali również w Ekstralidze U24. Oprócz tego dojdą zawody DMPJ i różne indywidualne rozgrywki.
Oczywiście plusem jest aspekt rozjeżdżenia. Na brak jazdy na pewno młodzieżowcy nie będą mogli narzekać. Szlifowanie talentów w młodości może pozwolić im na odniesienie sukcesów w przyszłości. Jednak czy nie jest tak, że „co za dużo to niezdrowo”? Większa ilość zawodów, zwłaszcza tych w obsadzie juniorskiej to większe ryzyko nabawienia się kontuzji. Zawody młodzieżowe często obfitują w upadki. Kontuzja jednego z czołowych juniorów zespołu znacząco wpłynęłaby na siłę drużyny w meczu ligowym.

Fot. Paweł Wilczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×