Przejdź do treści
Artykuły

Ryszard Nieścieruk- Wielki Mag żużla

Ryszard Nieścieruk- Wielki Mag żużla

Autor: Jagoda Burka

Ryszard Nieścieruk- Wielki Mag żużla

14 lipca będziemy obchodzić dwudziestą piątą rocznicę śmierci Ryszarda Nieścieruka. Została stworzona petycja, by aleja prowadząca do Stadionu Olimpijskiego nazywała się jego imieniem. Kim był “Wielki Mag” i co łączyło go z Wrocławiem?

Nieścieruk był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i uzyskał tytuł doktora. Pływał dla Warty Poznań. Swoją przygodę z czarnym sportem rozpoczął w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Początkowo pracował jako kierownik drużyny, a następnie jako trener i specjalista od zajęć ogólnorozwojowych. W sezonach 75’-77’ trzykrotnie sięgał po tytuł DMP i raz po tytuł wicemistrzowski. 

Główna Komisja Sportu Żużlowego doceniła jego fachowość i powierzyła mu prowadzenie Reprezentacji Polski. W 1977 roku kadra narodowa pod jego wodzą wywalczyła we Wrocławiu srebro Drużynowych Mistrzostw Świata. Następne lata spędził prowadząc drużyny z Grudziądza (1980) i Bydgoszczy (1983-1990). Wybronił on Polonię przed spadkiem w sezonie 83’ i zdobył trzy medale: dwa srebrne (1986–1987) i jeden brązowy (1998). 

Od 1991 roku był szkoleniowcem Sparty-Aspro Wrocław. Dzięki niemu klub awansował do ekstraklasy po jedenastu latach występów w drugiej lidze. Drużyna z Wrocławia po raz kolejny znalazła się w bardzo ciężkiej sytuacji- korporacja Aspro wycofała się ze sponsorowania żużla. Wtedy pojawia się Andrzej Rusko. Wraz z Ryszardem Nieścierukiem stworzyli Wrocławskie Towarzystwo Sportowe. W sezonach 93’ i 94’ dwukrotnie zdobywał tytuł Drużynowego Mistrza Polski ze Spartą Wrocław. Pseudonim “Wielki Mag” został mu nadany przez felietonistę “Tygodnika Żużlowego” ze względu na jego trenerski talent i taktyczny zmysł. 

14 lipca 1995 roku w drodze do czeskiego Divisova, gdzie znajdowała się fabryka Jawy, Nieścieruk zasłabł. Dariusz Śledź, z którym wówczas przebywał przewiózł go do szpitala. Niestety nie udało się go uratować. Spartanie sięgneli po trzecie mistrzostwo z rzędu, które zadedykowali zmarłemu trenerowi. 

Do dnia dzisiejszego kibice Betard Sparty Wrocław wywieszają transparent “Trzy tytuły mistrza mamy, wszystkie tobie zawdzięczamy”, by upamiętnić postać Ryszarda Nieścieruka. Ze względu na to, że nie odbywa się już jego memoriał, wrocławianie wyszli z inicjatywą złożenia do Rady Miejskiej Wrocławia wniosku, aby aleję prowadzącą do wrocławskiego stadionu nazwać jego imieniem.

foto. żródło facebook/WTS Sparta Wrocław

2 odpowiedzi do “Ryszard Nieścieruk- Wielki Mag żużla

  1. Kolejny tekst,ktory czyta sie z zainteresowaniem.Podoba się zestawienie elementow biograficznych trenera z elementami pamięci wdzięcznych kibiców.Inicjatywa nazwania alei imieniem trenera nader cenna i potrzebna. Mam nadzieję na inne ciekawe artykuly Jagody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *