Przeminęło z wiatrem vol. 5 – Roman Jankowski
Roman Jankowski urodził się 5 października 1957 roku w Kościanie. Przygodę z żużlem zaczął w Unii Leszno w 1975 roku. W tym samym roku zdał licencję nr 549. W barwach „Byków” ścigał się przez 25 lat i razem z Unią zdobył wiele tytułów. Najlepszą średnią w najwyższej klasie rozgrywkowej wykręcił w 1987 roku. Wynosiła ona 2,759 pkt/bieg. Ścigał się także za granicą, a dokładnie w brytyjskim Hackney Hawks. Na arenie międzynarodowej brał udział m.in. trzykrotnie w IMŚ. Najlepszy wynik uzyskał w 1987 roku, kiedy zajął 14. miejsce z ośmioma punktami. Po zakończeniu kariery został szkoleniowcem Unii Tarnów. Od 2010 roku jest trenerem Unii Leszno i współpracował już z różnymi menedżerami zespołu. Razem z „Bykami” zdobył sześć tytułów DMP jako szkoleniowiec. Od 2018 roku prowadzi także drużynę rezerw Unii Leszno z Rawicza.
1976 rok – 19-latek rok wcześniej zdaje licencję. Debiutuje w barwach Unii Leszno w meczu z Włókniarzem Częstochowa w najwyższej klasie rozgrywkowej i nie zdobywa żadnego punktu.
fot. Unia Leszno z dawnych lat – początki
1980 rok – Świetne występy Romana Jankowskiego w polskiej lidze przyczyniają się do tego, że dołącza do brytyjskiego zespołu Hackney Hawks. W tej drużynie jeździ razem z Zenonem Plechem i Andrzejem Huszczą.
fot. romanchyla.blogspot.com
1988 rok – 31-latek zdobywa miano IMP w Lesznie. Jest to dla niego drugi tego typu tytuł. Na podium staje wraz z kolegami z Unii, czyli Janem Krzystyniakiem (po lewej) oraz Zenonem Kasprzakiem (po prawej).
fot. Magazyn Żużel/Mariusz Cwojda
2001 rok – Roman Jankowski spędza ostatni sezon w Unii Leszno. Z „Bykami” zdobył razem pięć złotych medali, trzy srebrne oraz cztery brązowe w DMP jako zawodnik. W MPPK razem z Unią Leszno zwyciężył czterokrotnie.
fot. lubimyczytac.pl
2008 rok – 51-latek po pięciu sezonach od zakończenia kariery wziął udział w miniturnieju w czasie zawodów z okazji 15-lecia startów Adama Skórnickiego. Rywalizował z Samem Ermolenko i padł remis.
fot. wikipedia.org
2009 rok – Roman Jankowski rok wcześniej debiutuje na pozycji trenera w Unii Tarnów. Razem z „Jaskółkami” spada z Ekstraligi i wraca do niej.
fot. inTARner.pl
2016 rok – 59-latek od kilku sezonów pracuje, jako trener w macierzystym klubie. Współpracuje z menedżerem zespołu, którym był np. Adam Skórnicki.
fot. Mariusz Kapała
2018 rok – Roman Jankowski przejmuje także posadę szkoleniowca w drugim zespole Unii Leszno. Jest trenerem drużyny Unia Kolejarz Rawicz w 2. LŻ. W debiutanckim sezonie zajmuje z „Niedźwiadkami” 3. miejsce.
fot. Łukasz Wilk
2020 rok – 63-latek razem z „Bykami” zdobywa kolejny złoty medal w DMP. Słynie z bardzo dobrej pracy z młodzieżą, z której Unia Leszno zbiera owoce, co roku. To właśnie z pod jego rąk wypłynęli m.in. Bartosz Smektała, czy Dominik Kubera.
Fot. Michał Sikora
fot. Mariusz Kapała
- Poznaliśmy godziny meczów 1. kolejki Ekstraligi U24
- Gigantyczny budżet Motoru Lublin
- Składy na sparingowy hit w Toruniu
- Ważna data dla Wybrzeża Gdańsk
- Co? Gdzie? Kiedy? – Żużlowy Plan Tygodnia (24 – 30.03.2023)