Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/PGE EKSTRALIGA

Zapadła decyzja w sprawie protestu budowy nowego stadionu żużlowego w Lublinie!

stadionu żużlowego
Fot. Miasto Lublin

Autor: Patrycja Kowalczuk

Zapadła decyzja w sprawie protestu budowy nowego stadionu żużlowego w Lublinie!

Kilka dni temu donosiliśmy, że budowa nowego wielofunkcyjnego obiektu w Lublinie może nie dojść do skutku. Powodem takiego stanu rzeczy było złożenie protestu przez Fundację Wolność. Poznaliśmy stanowisko wojewody w tej sprawie.

Radni Miasta Lublin, w czerwcu, podjęli uchwałę, która zmieniała zapisy planu zagospodarowania przestrzennego obszaru miasta, gdzie ma powstać stadion żużlowy. Chodzi tutaj o obszar położony w dolinie Bystrzycy, gdzie kiedyś znajdował się klub jeździecki. Zmiany, które zostały podjęte przez radnych, dotyczyły intensywności zabudowy oraz maksymalnych wysokości budowanych obiektów.

Podjętym, przez radnych, zmianom przyjrzeli się działacze Fundacji Wolność, którzy dopatrzyli się kilku niezgodności w stosunku do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Swoje wnioski zawarli we wniosku o unieważnienie skierowanym do wojewody. Szerzej można o tym przeczytać tutaj.

Głos w sprawie zabrał Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski. Zwołał on konferencję prasową, na której to przedstawił swoje stanowisko.
„Podsumowując przedstawione zarzuty dotyczące uchwał z 2021 i 2023 roku dotyczące zmiany planu przestrzennego zagospodarowania oraz uchwały z 2019 roku dotycząca studium – w ocenie organu nadzoru (te zarzuty) nie stanowią podstaw do podjęcia działań nadzorczych w oczekiwanym przez Pana [Fundację] zakresie. 

W dalszej swojej wypowiedzi Wojewoda odniósł się szczegółowo do każdego zarzutu przedstawionego przez Fundację w swoim wniosku. Jednym z głównych zarzutów Fundacji była intensywność oraz wysokość zabudowy, która miała odbiegać od tej podanej w studium. Według Sprawki przytaczane wskaźniki zostały jedynie podane orientacyjnie. Natomiast zarzut o tym, że stadion będzie zasłaniał Stare Miasto, również został oddalony. Zgodnie z zapisami studium obszar, który podlega szczególnym rygorom, jest to obszar o promieniu 2,5 km liczonym od Wieży Trynitarskiej. Planowany wielofunkcyjny obiekt będzie znajdował się w odległości około 3 km od Wieży. (Pełną wypowiedź Wojewody można przeczytać tutaj.)

Podjęta przez Wojewodę decyzja napawa nadzieją kibiców Motoru, którzy już od dawna domagają się budowy nowego stadionu żużlowego. Jednak zanim usłyszymy ryk silników na nowym obiekcie, musi jeszcze upłynąć sporo wody w Bystrzycy.

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *