Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Przyjemski, złoty chłopak polską nadzieją na medal w Speedway Grand Prix 2

Speedway Grand Prix
Fot. Emilia Hamerska-Lengas

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Przyjemski, złoty chłopak polską nadzieją na medal w Speedway Grand Prix 2

W obliczu zakończenia startów w gronie juniorskim przez Mateusza Cierniaka i Bartłomieja Kowalskiego oraz kontuzji Damiana Ratajczaka w reprezentacji Polski objawiają się nowi zawodnicy, których stać na walkę o medale. Taką największą nadzieją jest obecny młodzieżowiec Orlen Oil Motoru Lublin, Wiktor Przyjemski.

Wychowanek Polonii Bydgoszcz ma spore doświadczenie w zawodach międzynarodowych. Był stałym uczestnikiem cyklu SGP2 przed dwoma laty i pojechał w dwóch rundach. Zdecydowanie nie poszło mu w Pradze, gdzie nie zdobył choćby punktu, rundę w Cardiff opuścił z powodu urazu, natomiast w Toruniu dostał się do półfinału, zdobywając 9 „oczek.

Reprezentował już barwy Polski w rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów, czyli SoN2. W 2022 roku zakończył rywalizację z powodu kontuzji po pierwszym biegu, który wygrał, a przed rokiem pojawił się na torze pięć razy i zdobył 17 punktów (obowiązuje punktacja 4-3-2-0). Notował również inne sukcesy, jest aktualnym Mistrzem Europy Juniorów U19, czy był członkiem drużyny, która w dwóch ostatnich edycjach zwyciężyła w Mistrzostwach Europy Par w tej samej kategorii wiekowej.

W rozgrywkach ligowych Wiktor Przyjemski najmocniej udowadnia swoją wartość spośród wszystkich młodzieżowców. Co prawda zagraniczni juniorzy nie mogą startować pod numerami przeznaczonymi dla zawodników U21, ale tylko Jesper Knudsen regularnie rywalizuje w polskiej lidze, jednak w Metalkas 2. Ekstralidze nie zdobywa średnio nawet punktu na bieg. W jakichkolwiek rozgrywkach ligowych w naszym kraju nie można jedynie oglądać Philip Hellstroem-Baengs oraz Mikkela Andersena, którzy skupiają się na rywalizacji w rodzimych ligach

W cyklu SGP2 ujrzymy również trzech reprezentantów Polski. Są nimi: klubowy partner Przyjemskiego, Bartosz Bańbor, Jakub Krawczyk oraz Sebastian Szostak. Jednakże nie są to zawodnicy na poziomie najlepszego młodzieżowca PGE Ekstraligi. Poziom pozostałych zawodników jest na tyle wyrównany, że ciężko wytypować pozycje reszty Polaków. Cykl SGP2, podobnie jak rywalizacja seniorska, ma dwóch zawodników, których bardzo mocno brakuje w stawce. W tegorocznej walce o Indywidualne Mistrzostwo Świata Juniorów udziału nie wezmą Keynan Rew oraz Norick Blodorn. Australijczyka po prostu zabrakło w eliminacjach, natomiast Niemiec wybrał starty w SEC, zamiast udziału w jednym z turniejów eliminacyjnych i z tego powodu głównym kandydatem do złota wydaje się być Wiktor Przyjemski.

lista startowa srebrnego kasku
Fot. Roman Biliński
żużel na żywo
Fot. Emilia Hamerska-Lengas

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *