Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Młoda gwiazda Speedway Grand Prix 2 celuje w złoty medal!

Speedway Grand Prix 2
Fot. Taylor Lanning

Autor: Redakcja

Żużel. Młoda gwiazda Speedway Grand Prix 2 celuje w złoty medal!

Szwedzka gwiazda speedway’a, Casper Henriksson, ma nadzieję na zdobycie medalu w FIM Speedway U21 World Championship, reprezentując swój kraj w inauguracyjnych zawodach 3P Logistics FIM SGP2 w Malilli, które odbędą się w piątek.

Henriksson triumfował w zeszłą sobotę w kwalifikacjach we francuskim Macon, zapewniając sobie miejsce w SGP2 po raz trzeci z rzędu. Trzyrundowa seria rozpocznie się na torze Skrotfrag Arena w Malilli, co jest pierwszym z trzech wydarzeń FIM Speedway Grand Prix na żużlu zaplanowanych na ten weekend. W sobotę wieczorem o godzinie 19:00 odbędzie się 3P Logistics FIM Speedway GP of Sweden, a w sobotnie popołudnie o godzinie 12:00 rozpocznie się FIM Speedway Youth World Cup (SGP4) dla najmłodszych zawodników w wieku 11-13 lat.

Henriksson liczy na rozpoczęcie pełnego emocji weekendu od zwycięstwa dla Szwecji w SGP2, rywalizując z utalentowanymi zawodnikami z siedmiu różnych krajów: Polski, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Ukrainy i Norwegii.

Zawodnik Lejonen zajął piąte miejsce w mistrzostwach 2023, zdobywając drugie miejsce w ostatniej rundzie w Vojens we wrześniu oraz czwarte miejsce w drugiej rundzie w Gorzowie w czerwcu. Jest najwyżej sklasyfikowanym powracającym zawodnikiem, ponieważ żaden z czterech najlepszych zawodników z zeszłego roku nie rywalizuje w 2024 roku.

Henriksson ma nadzieję rozpocząć swoją walkę o tytuł od dobrego występu przed szwedzką publicznością. Powiedział: „Mam nadzieję, że będę miał przewagę domową na torze w Malilli. Jeździłem tutaj wiele razy. W zeszłym roku mieliśmy tutaj Mistrzostwa Szwecji do lat 21 i zdobyłem 15 punktów. Mam dobre wspomnienia z Malilli, więc nie mogę się doczekać powrotu.”

-„W zeszłym roku byłem tak blisko medalu – zająłem piąte miejsce. Staram się w tym sezonie zdobyć medal. Kiedy patrzę na listę startową, widzę, że pokonałem każdego. Jeśli będę miał dobry dzień i wszystko będzie działać, może to być perfekcyjna noc i mam nadzieję, że również perfekcyjny sezon.”

Przyszła gwiazda Speedway GP?

Forma Henrikssona w zeszłorocznej serii SGP2 wyróżniła go jako jednego z młodych Szwedów z potencjałem do dołączenia do światowego numeru 2, Fredrika Lindgrena, na scenie Speedway GP w przyszłości. Będzie również rywalizować z innym szwedzkim talentem, Philipem Hellström-Bangsem, który zajął siódme miejsce w SGP2 w zeszłym roku. Henriksson jeździ z ikonami Speedway GP, Bartoszem Zmarzlikiem i Dominikiem Kuberą, w swoim szwedzkim klubie Lejonen i marzy o dołączeniu do nich oraz Lindgrena w Speedway GP pewnego dnia.

„To główny cel. Trudno jest dostać się do serii przez rundy kwalifikacyjne, ale zawsze to było marzenie. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby znaleźć się w tej serii, ponieważ dla wielu zawodników speedwaya to główny cel w karierze – jeździć w GP.”

Nowości Speedway Grand Prix 2 w 2024 rok

Po raz pierwszy w historii, wydarzenia SGP2 będą obejmować kwalifikacje. Zawodnicy wyjadą na tor w czterech grupach po czterech, z każdą czwórką mającą dwa bloki po dwie minuty na uzyskanie najszybszego czasu okrążenia. Zawodnik, który osiągnie najszybsze okrążenie, ma pierwszy wybór pozycji startowych na wieczorne zawody SGP2, a kolejni zawodnicy wybierają w kolejności od najszybszego do najwolniejszego.

Warner Bros. Discovery Sports, jako część swojej wizji dla kolejnego pokolenia zawodników, od 2022 roku organizuje FIM Speedway Under-21 World Championship jako część weekendów Speedway GP, odbywających się na najsłynniejszych torach w sporcie.

Henriksson przyznaje, że jazda w pełnym formacie Speedway GP w SGP2 to idealne przygotowanie do awansu do seniorskiego Speedway GP World Championship w przyszłości. – „To świetna okazja. To dobre, że format jest taki sam, dzięki czemu można być bardziej pewnym siebie i nie być zaskoczonym, gdy po raz pierwszy znajdziesz się w Speedway GP. Naprawdę podoba mi się, że wszystko jest takie samo jak u dużych chłopaków w GP.”

Pretendenci do złota SGP 2

Henriksson i Hellström-Bangs będą reprezentować Szwecję wraz z dziką kartą pierwszej rundy, Antonem Janssonem, który jeździ dla szwedzkiego klubu Smederna w Bauhaus Elitserien.

Dania ma najwięcej przedstawicieli w tegorocznej linii SGP2 z pięcioma zawodnikami. Wśród nich są srebrny medalista SON2 2023, Jesper Knudsen, oraz Bastian Pedersen – bratanek trzykrotnego mistrza świata Speedway GP, Nickiego Pedersena.

Dołączają do nich najlepsza dwójka FIM SGP3 2022, Mikkel Andersen i Villads Nagel, oraz William Drejer, który zajął trzecie miejsce w FIM SGP2 of Denmark – Vojens 2023, mimo że zaczynał wieczór jako rezerwowy na torze.

Dwukrotny złoty medalista SON2 z Polski, Wiktor Przyjemski, wraca do SGP2 po rocznej przerwie, z rodakami Jakubem Krawczykiem, Sebastianem Szostakiem i zwycięzcą Polskiego Srebrnego Kasku, Bartoszem Banborem, wszyscy, debiutując w rywalizacji o championat u21.

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem w stawce jest Łotysz Francis Gusts, który startuje w FIM Speedway Under-21 World Championship po raz czwarty z rzędu. Będzie to również jego ostatni udział, ponieważ 2 stycznia skończył 21 lat. Gdyby był dwa dni starszy, nie mógłby rywalizować.

Ukraiński zawodnik Nazar Parnitskyi wchodzi do pełnej stawki po byciu pierwszym rezerwowym w 2023 roku. Zdobył 15 punktów maksymalnych w swoich kwalifikacjach w Ludwigslust, Niemcy, co czyni go najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem wchodzącym do mistrzostw.

W serii startuje również szybko rozwijający się norweski międzynarodowy zawodnik Mathias Pollestad, który zajął szóste miejsce w 2023 roku, oraz mistrz Wielkiej Brytanii do lat 21 i 19 z 2022 roku, Leon Flint, który zajął siódme miejsce w FIM SGP2 of Great Britain – Cardiff w 2022 roku.

żużel
Fot. Sonia Kaps
Start Gniezno
Fot. Roman Biliński

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *