Niespodziewane zwycięstwo Spartan nad Falubazem

Co to były za emocje! RM Solar Falubaz Zielona Góra przegrywa spotkanie z Betard Spartą Wrocław 41:49. Rajderem meczu został Maciej Janowski, który w pięciu startach zdobył dwanaście punktów i jeden bonus. 


Już w pierwszym wyścigu mieliśmy kontrowersję. Piotr Protasiewicz upadł po kontakcie z “odlotowym” Chris’em Holder’em. Sędzia wczorajszych zawodów zadecydował, aby powtórka odbyła się w pełnej obsadzie. Do Macieja Janowskiego bardzo szybko dołączył Australijczyk. Protasiewicz starał się dogonić parę gości, jednak bezskutecznie. Pierwszy łuk biegu młodzieżowego należał do juniorów Falubazu. Na drugim okrążeniu Gleb Chugunov wyprzedził na trasie Damiana Pawliczaka i na mecie prawie dogonił Norberta Krakowiaka. Trzecie ściganie kończy się bezproblemową wygraną Tai’a Woffinden’a. Jepsen Jensen i Dudek parowo blokowali ostatniego Maksyma Drabika. Następna gonitwa również zakończyła się remisem. Na ostatnim okrążeniu Martin Vaculik wyprzedził Max’a Fricke’a. Chugunov przyjechał przed Pawliczakiem. 

IMG 4095 1

Początek drugiej serii to mocny cios wrocławian. Skuteczna jazda parą poskutkowała podwójnym zwycięstwem duetu Australijczyków – Chris’a Holder’a i Max’a Fricke’a. Piotr Protasiewicz był blisko i czekał na błąd swoich rywali. W biegu szóstym Patryk Dudek przedarł się w pierwszym wirażu pomiędzy przeciwnikami, a napędzony Maciej Janowski objechał zielonogórzanina na drugim okrążeniu. W wyścigu siódmym mieliśmy dwie rezerwy – Liszka za Curzytka i Dudek za Lindbaeck’a. Gospodarze wygrali start i do mety przywieźli wygraną pięć do jednego. Vaculik skutecznie bronił się przed atakami Woffinden’a. Po tym biegu ze względu na ciemne chmury zbierające się nad Zieloną Górą nie odbyło się równanie toru. Żużlowcy Betard Sparty byli wyraźnie wolni w trakcie ósmego ścigania, jednak udało im się wyprzedzić Mateusza Tondera. Patryk Dudek był daleko z przodu.

W biegu dziewiątym znów podwójna wiktoria Macieja Janowskiego i Maksyma Drabika. Wrocławianie wpadli na finisz ze znaczną przewagą nad gospodarzami. Następny wyścig to również zwycięstwo Spartan. Podręcznikowa jazda parą Chugunov’a i Woffinden’a. Piotrowi Protasiewiczowi nie udało się ich dogonić. 

Najlepszym refleksem w jedenastym biegu wykazał się Martin Vaculik, jednak szybko wyprzedził go popularny Magic. Dwunaste ściganie i następna kontrowersja. Doszło do zmiany – za Michała Curzytka desygnowany został Przemysław Liszka. Okazało się, że wychowanek Betard Sparty nie miał regulaminowej możliwości na start, więc Krzysztof Meyze wykluczył Curzytka za przekroczenie czasu dwóch minut. W powtórce atomowy start Maksa Drabika, którego minął duet zawodników Falubazu. Osamotniony Torres pokonał jednak Krakowiaka. Następny wyścig zakończył się wygraną Vaculika. Holder i Woffinden przyjechali na punktowanych pozycjach. Już wtedy Sparta była pewna zwycięstwa i wywalczenia punktu bonusowego.

Pierwszy z biegów nominowanych zwyciężył Tai Woffinden, którego gonił Piotr Protasiewicz. Chugunov napędzał się po szerokiej, ale popełnił błąd i jego motocykl znacznie wyhamował. Ostatni wyścig wieczoru należał do Patryka Dudka i Martin’a Vaculik’a, którzy dowieźli do mety pięć “oczek”. Na dystansie Słowaka gonił Janowski, jednakże nie udało mu się go pokonać. Spartanie zwyciężyli pierwszy mecz wyjazdowy, pokonując RM Solar Falubaz Zielona Góra ośmioma punktami.  

Punktacja: 

RM Solar Falubaz Zielona Góra:

 • 9. Antonio Lindbaeck – 1 (0,-,1,0,-0
 • 10. Martin Vaculik – 12+2 (3,2*,0,2,3,2*)
 • 11. Piotr Protasiewicz – 8 (1,1,1,3,2)
 • 12. Michael Jepsen Jensen – 1+1 (1*,0,0,-)
 • 13. Patryk Dudek – 13 (2,2,3,3,0,3)
 • 14. Damian Pawliczak – 1 (1,0,-)
 • 15. Norbert Krakowiak – 5+1 (3,0,1,1*)
 • 16. Mateusz Tonder – 0 (0)

Betard Sparta Wrocław:

 • 1. Maciej Janowski – 12+1 (3,3,2*,3,1)
 • 2. Maksym Drabik – 6 (0,1,3,2,-)
 • 3. Chris Holder – 8+2 (2*,2*,2,2,0)
 • 4. Max Fricke – 7+1 (2,3,1*,1)
 • 5. Tai Woffinden – 10+2 (3,1,2*,1*,3)
 • 6. Gleb Chugunov – 6+1 (2,1*,3,0)
 • 7. Michał Curzytek – 0 (0,-,M)
 • 8. Przemysław Liszka – 0 (0)

fot. speedwayekstraliga.pl

One Reply to “Niespodziewane zwycięstwo Spartan nad Falubazem”

 1. Bardzo rzetelna relacja ze spotkania.Gratuluję obirktywneho spojrzenia na to ,co dzialo sie na torze. Bardzo lubię Twoje teksty,sa swieże i takie naturalne.Fajnie ,ze tu jesteś !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *