bstv 1536x162 6
Młode polskie talenty, które zadebiutują jeszcze w tym roku! 5

Młode polskie talenty, które zadebiutują jeszcze w tym roku!

Od lat polskie kluby zajmują się szkoleniem najlepszych żużlowców na świecie. Aktualnie mamy w naszych ligach wielu świetnych juniorów takich jak Lampart, Miśkowiak czy Żupiński, ale oprócz nich jest też wielu innych (być może mniej znanych) młodszych zawodników. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć sylwetki kilku żużlowców z rocznika 2005, którzy mają realne szanse, by jeszcze w tym roku zadebiutować w zawodowych ligach.


Wiktor Przyjemski (23 maja 2005 r.)

Wychowanek Polonii Bydgoszcz wciąż ma 15 lat, ale małymi krokami zbliżają się jego urodziny, co oznacza, że już za niedługo będzie mógł wystartować w polskiej lidze. Wiktor Przyjemski karierę rozpoczynał w BTŻ Polonia Bydgoszcz pod okiem Jacka Woźniak, gdzie trenował m.in. z Krzysztofem Lewandowskim i Kacprem Łobodzińskim. Wiktor swoje pierwsze sukcesy osiągał już na miniżużlu, ale głośno jest o nim zwłaszcza w ostatnim czasie ze względu na jego wyniki w DMPJ. W zeszłym roku szło mu tam dobrze, ale w tym sezonie po 4. rundach zgromadził średnią 2.17, a na torze w Bydgoszczy dwa razy z rzędu zdobył komplet punktów, co jest sporym sukcesem, biorąc pod uwagę fakt, że jest młodszy od większości rywali. Polonia nie ma aktualnie mocnej formacji juniorskiej, a kontuzjowany jest Błażykowski, więc wejście do pierwszego składu Polonii powinno być dla Przyjemskiego formalnością. Trochę o młodym zawodniku Bydgoszczy powiedział dla nas menadżer drużyny Krzysztof Kanclerz – „Duży potencjał, wielki talent, skromny i pracowity chłopak. Jego ostatnie wyniki nie są przypadkiem, Wiktor ma dobre zaplecze i jest świetnie spasowany z naszym torem. Trochę czasu minie i będzie o nim głośno”.

Paweł Trześniewski (28 lipca 2005)

Kolejnym talentem z rocznika 2005 jest Paweł Trześniewski. Młody żużlowiec urodził się w Opolu, ale obecnie jest zawodnikiem ROW-u Rybnik i wielką nadzieją tego klubu. Warto również dodać, że jest on najmłodszym zawodnikiem z tego zestawienia, więc na swoje starty będzie musiał poczekać aż do końcówki lipca. Paweł mimo młodego wieku ma spore doświadczenie, bo brał już udział w wielu zawodach dla różnych kategorii w Polsce i za granicą, a w 2019 roku zdobył 3. miejsce w Pucharze Ekstraligi. Miał też styczność z ice speedwayem. W tym i zeszłym roku jeździł w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, gdzie notował całkiem dobre wyniki. „Ma w sobie to coś, z czego rodzą się wielkie talenty. Rybnik powinien mieć z niego w przyszłości dużą pociechę” – tak o Pawle Trześniewski wypowiedział się trener rybnickiej młodzieży Antoni Skupień, a podczas okresu przygotowawczego był chwalony nawet przez Marka Cieślaka.

Damian Ratajczak (23 maja 2005)

Podobnie jak Wiktor Przyjemski Damian Ratajczak również swoje 16 urodziny będzie obchodzi 23 maja. Wychowanek Unii Leszno już teraz w DMPJ robi lepsze wyniki niż jego starsi koledzy z drużyny, a w Lesznie jest traktowany jak następca Kubery i Smektały. Zanim rozpoczął swoją przygodę ze speedwayem, jeździł na motocrossie, a licencje w klasie 250cc zdał po dwóch miesiącach jazdy na żużlu. Fakt, że Damian nie może jeszcze jeździć w lidze, nie przeszkodził mu w dostaniu się do Reprezentacji Polski, a podczas tegorocznego finału Brązowego Kasku zdobył aż 6 punktów i zakończył rywalizację na 12. miejscu. Jeszcze przed rozpoczęciem tego sezonu w Best Speedway Magazyn był chwalony za swoje wyniki w ZKJ (Zaplecze Kadry Juniorów) przez Rafała Dobruckiego – „W końcówce sezonu (red. 2020) wywarł na mnie ogromne wrażenie. Ma zaledwie 15 lat, a bardzo dobrze się zapowiada. Podoba mi się u niego to, że nie szuka problemów w sprzęcie, ale zamiast tego stara się niwelować własne błędy”. Warto dodać, że Ratajczak będzie miał spory komfort. Leszno nie wywiera na nim presji, więc przed debiutem w PGE Ekstralidze być może będzie miał możliwość oswojenia się z seniorskim żużlem w 2. Lidze jako zawodnik Kolejarza Rawicz.

fot. Emilia Hamerska-Lengas

źródło wypowiedzi: Krzysztof Kanclerz, Antoni Skupień, Rafał Dobrucki (Best Speedway Magazyn)

bst2 2
Młode polskie talenty, które zadebiutują jeszcze w tym roku! 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *