Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Pora na mistrzostwa Europy na żużlu! Tauron SEC rusza na Węgrzech [ZAPOWIEDŹ]

Tauron SEC
Fot. Edyta Wojdeł

Autor: Jakub Bielak

Pora na mistrzostwa Europy na żużlu! Tauron SEC rusza na Węgrzech [ZAPOWIEDŹ]

W sobotnie popołudnie, 8 czerwca rozpocznie się walka o tytuł indywidualnego mistrza Europy na żużlu. Stawką cyklu nie tylko jest złoty medal i tytuł najlepszego żużlowca Starego Kontynentu, ale również zagwarantowany udział w przyszłorocznym cyklu Speedway Grand Prix. Pierwsza z czterech rund odbędzie się na Węgrzech, a konkretnie w Debreczynie.

Cykl Tauron Speedway Euro Championship wpisał się już na stałe do żużlowego kalendarza. „Zaplecze Speedway Grand Prix” jak niektórzy zwykli mawiać o tym cyklu jest w tym sezonie wykątkowo mocno obsadzone. Wystarczy powiedzieć, że wśród stałych uczestników jest trzech tegorocznych jeźdźców z GP, a do tego trzech zawodników, którzy w elicie ścigali się jeszcze rok temu. Dokładając do tego wielu ambitnych zawodników, którzy dopiero pukają do światowej czołówki lub chcą do niej wrócić, tworzy nam się naprawdę piętnastka świetnych zawodników.

Niestety SEC nie ruszy w takiej obsadzie, jaką chcieliby organizatorzy. Podobnie jak przed rokiem pierwszą rundę cyklu ominie Janusz Kołodziej. Zawodnik Fogo Unii Leszno powoli wraca do zdrowia po urazie ręki, jednak z zawodów w Debreczynie jednak się wycofał. Na liście startowej turnieju na Węgrzech zastąpi go jego własny wychowanek, Bartłomiej Kowalski. Zabraknie również Dimitriego Berge, który otrzymał jedną ze stałych dzikich kart na Tauron SEC 2024. Niestety Francuz najprawdopodobniej straci większą część sezonu z powodu kontuzji, więc w jego miejsce będzie startował pierwszy rezerwowy cyklu, Jacob Thorssell.

W cyklu poza Bartłomiejem Kowalskim, a w dalszej jego fazie Januszem Kołodziejem, obejrzymy jeszcze aż czterech Polaków. Są nimi Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Kacper Woryna oraz Patryk Dudek. Dla Janowskiego i Dudka będzie to świetna okazja, by właśnie poprzez wygranie SEC powrócić do cyklu Speedway Grand Prix po roku nieobecności. Pawlicki i Woryna również będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony.

Poza Polakami największych faworytów do końcowego triumfu należy upatrywać w trzech Duńczykach: Mikkelu Michelsenie, Leonie Madsenie oraz Andersie Thomsenie. Michelsen broni tytułu, a mistrzem Europy był już łącznie trzy razy, Triumfował bowiem również w latach 2019 oraz 2021. Leon Madsen zdobył z kolei tytuł mistrza Europy dwukrotnie: w 2018 oraz 2022 roku. Od lat dwójka żużlowców aktualnie jeżdżących dla Krono-Plast Włókniarza Częstochowa jest wizytówką cyklu. W tym roku dołącza do nich Anders Thomsen, który również powinien włączyć się do walki o tytuł.

Nie wolno również skreślać zawodników z tak zwanego drugiego szeregu. Wielkie ambicje i cele związane z Tauron SEC 2024 mają zapewne Andrzej Lebiediew, Rasmus Jensen, Timo Lahti, Norick Blodorn czy Vaclav Milik. Zaskoczyć może również Jevgenijs Kostigovs. Na Węgrzech warto też spoglądać na startującego z dziką kartą Norberta Magosi. Jest to legenda speedwaya w tym kraju. 49-letni zawodnik będzie chciał udowodnić, że nawet w tym wieku może nawiązać walkę z najlepszymi żużlowcami Starego Kontynentu. Rezerwowymi podczas zbliżającego się turnieju będą Matic Ivacic oraz Roland Kovacs.

Tauron SEC 2024 ruszy w sobotnie popołudnie w Debreczynie. Następnie żużlowcy zawitają do Grudziądza 20 lipca, potem 24 sierpnia do Guestrow, a wielki finał i rozdanie medali odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach na Stadionie Śląskim w Chorzowie 21 września. Początek zawodów w Debreczynie punktualnie o 15:00. Relację LIVE będzie można śledzić na naszym portalu.

Lista startowa pierwszej rundy TAURON SEC 2024 w Debreczynie:
1. Jacob Thorssell (Szwecja)
2. Mikkel Michelsen (Dania)
3. Vaclav Milik (Czechy)
4. Andzejs Lebedevs (Łotwa)
5. Jevgenijs Kostigovs (Łotwa)
6. Maciej Janowski (Polska)
7. Piotr Pawlicki (Polska)
8. Kacper Woryna (Polska)
9. Leon Madsen (Dania)
10. Patryk Dudek (Polska)
11. Anders Thomsen (Dania)
12. Rasmus Jensen (Dania)
13. Timo Lahti (Szwecja)
14. Norick Blodorn (Niemcy)
15. Bartłomiej Kowalski (Polska)
16. Norbert Magosi (Węgry)
17. Matic Ivacic (Słowenia)
18. Roland Kovács (Węgry)

Wozniak sec
Fot. Paweł Wilczyński
Dzikie karty
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *