Przejdź do treści
Artykuły

Czy pamiętasz jak to było? Mikołajkowe i Gwiazdkowe Turnieje Żużlowe

Turnieje Żużlowe

Autor: Edyta Wojdeł

Czy pamiętasz jak to było? Mikołajkowe i Gwiazdkowe Turnieje Żużlowe

Czasami wystarczy sięgnąć trochę pamięcią, by przypomnieć sobie, że jeszcze nie aż tak dawno, żużlowe zmagania wcale nie kończyły się tak wcześnie, jak dziś. Dla wszystkich fanów czarnego sportu Mikołajkowe i Gwiazdkowe Turnieje Żużlowe były bez wątpienia, nie lada gratką.

Nie ulega wątpliwości, że w kategorii „prawie zimowych” żużlowych zmagań, swego czasu, prym wiódł towarzyski Turniej Gwiazdkowy organizowany od 1993 roku w Pile. Na czele tychże zmaganiach, w kontekście wygranych, stał, doskonale znany fanom żużla, Tomasz Gollob, który czterokrotnie zajmował zaszczytne pierwsze miejsce pilskiego podium. Tuż za nim, jako drugi najbardziej utytułowany podczas Gwiazdkowych zmagań był, obecny trener Polskiej Reprezentacji na Żużlu, Rafał Dobrucki. Mentor naszych obecnych reprezentantów, zdobycie złota w Pile świętował jedynie o raz mniej od Tomasza Golloba.

received 6989608774419246
Fot. Wiesław Szmagaj

Niestety pilski Turniej Gwiazdkowy znalazł swój pierwszy schyłek w 2005 roku. Cztery lata później został on co prawda reaktywowany, a zwycięstwem cieszył się ówczesny zawodnik łódzkiego Orła – Stanisław Burza. Niestety był to jednorazowy powrót „zimowych” żużlowych zmagań i od roku 2010 nie mieliśmy już okazji na ich dalsze podziwianie.

W ubiegłym sezonie Główna Komisja Sportu Żużlowego w porozumieniu z telewizją Canal + oraz władzami Startu Gniezno, podjęła kolejną próbę reaktywacji pamiętnych zmagań z Piły. Niestety pomysł nie doczekał się realizacji. Wynikało to z faktu, iż pośród obecnych przedstawicieli czarnego sportu nie było zbytniego, a żeby nie powiedzieć, że prawie żadnego, zainteresowania. Nie wiele w tym zaskakującego, biorąc pod uwagę ilość żużlowych zmagań w trakcie roku. Większość zawodników bowiem, okres przedświąteczny wykorzystuje na regenerację, poświęca czas rodzinom, czy też delektuje się zaległymi „wakacyjnymi” wyjazdami. Odpowiedni odpoczynek przecież należy się każdemu, a ponadto jest równie istotnym elementem przygotowań do kolejnego, bez wątpienia nie mniej intensywnego, półrocza.

Jednakże, nie tylko Polacy wykazywali zainteresowanie ostatnią przedświąteczną dawką żużlowych emocji. W 2021 roku Frank Mauer, prezes niemieckiego, drugoligowego Wölfe Wittstock, zdecydował się na organizację Mikołajkowego turnieju „Nikolaus Speedway Rennen” w klasie 250 oraz 500 cc. Frank Mauer miał również zakusy na organizację Turnieju Gwiazdkowego, jednakże jego płonne nadzieje przepadły wraz z narastającymi, w tamtym czasie, obostrzeniami związanymi z epidemią Covid19.

Mówi się jednak, że nadzieja zawsze umiera ostatnia, a doskonałym przykładem tego są organizowane od 28 lat Mikołajkowe zawody w podgorzowskich Stanowicach. Ta „mini żużlowa” impreza, pomimo drobnych przeciwności, związanych z rzekomymi uchybieniami organizacyjnymi, odbyła się również i w tym roku. 2 grudnia ujemna temperatura oraz śnieg nie przeszkodziły najmłodszym żużlowym adeptom, nie tylko z Polski, w udziale w Międzynarodowym Mikołajkowym Pikniku Żużlowym. W Stanowicach pojawiła się młodzież zarówno z Gorzowa, jak również z Leszna, a także niemieckich Stralsundu, Wolfslake, Neubrandenburga, czy Ludwigslust. Ta tląca się od tak długiego czasu żużlowa iskra, może wciąż być subtelną perspektywą dla wszystkich fanów czarnego sportu, na powrót do „zimowych” zmagań.

received 279768284608113
Fot. Wiesław Szmagaj

BEST SPEEDWAY TV NA YouTube – CIEKAWOSTKI, NEWSY I WIELE WIĘCEJ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *