Przejdź do treści
Artykuły

Marzec zmieni Żużlową Ligę! Francis Gusts w oczekiwaniu

Francis Gusts
fot. Roman Biliński

Autor: Redakcja

Marzec zmieni Żużlową Ligę! Francis Gusts w oczekiwaniu

Obecnie w pierwszej lidze żużlowej sytuacja jest niezwykle wyrównana, a nawet niewielkie zmiany w składach drużyn mogą znacząco wpłynąć na układ sił. Transfer młodego talentu Francisa Gustsa to z pewnością wydarzenie, które może przesunąć równowagę w lidze. Szczególnie że mówimy o tak utalentowanym zawodniku poniżej 24 roku życia.

Kluby już ustawiły się w kolejce, próbując zdobyć usługi tego młodego żużlowca. Niektórzy działacze próbowali przekonać Betard Spartę do wypożyczenia Gustsa już teraz, ale prezes Andrzej Rusko pozostał nieugięty i postanowił zatrzymać łotewską perełkę w drużynie na wszelki wypadek.

Warto zauważyć, że podobna sytuacja miała miejsce w poprzednim sezonie. Gusts „przezimował” w Sparcie, by w kwietniu przenieść się na wypożyczenie do drużyny z I ligi. Wybór padł na Arged Malesę Ostrów, która nie była uważana za jednego z głównych faworytów do pozyskania tego 20-latka. To wynikało z pozostania w klubie Jakuba Krawczyka oraz wypożyczenia Wiktora Jasińskiego z ebut.pl Stali. Dla Łotysza po prostu zabrakło miejsca.

Przyjrzyjmy się także aspektowi marketingowemu. Wypożyczenie zawodnika ze Sparty zawsze przyciąga uwagę i stanowi dobrą strategię marketingową. Jednak Gusts zyskał sobie uznanie przede wszystkim w sezonie 2022, kiedy reprezentując InvestHousePlus PSŻ, był najskuteczniejszym zawodnikiem w II lidze. W poprzednim sezonie w I lidze jego wyniki były już mniej imponujące (średnia biegowa 1,373). Trzeba także pamiętać, że młody żużlowiec zmagał się z poważną kontuzją pod koniec sezonu 2022, a także borykał się z licznymi problemami zdrowotnymi w minionej kampanii. W maju bowiem doznał złamania nadgarstka.

Kilka tygodni temu kilka klubów, w tym te z Poznania, Rzeszowa oraz Gdańska, wyraziły zainteresowanie możliwością wypożyczenia Gustsa. Jednak wszyscy usłyszeli, że Łotysz nie będzie dostępny na wypożyczenie przed marcem. Nie jest to jeszcze ostateczna decyzja, istnieje bowiem możliwość, że pozwolenie na wypożyczenie zostanie udzielone później. W środowisku żużlowym krążą plotki, że te trzy kluby wciąż są zainteresowane zawodnikiem i w marcu prezes Rusko może otrzymać kolejne propozycje w tej sprawie. Francis Gusts ma ogromny potencjał, może stać się jednym z najlepszych zawodników poniżej 24 roku życia w I lidze.

Warto podkreślić, że w Sparcie nie jest planowane wypożyczenie Gustsa w listopadzie z kilku powodów. Po pierwsze, zawodnik ma ważny kontrakt, a sztab szkoleniowy chce ocenić jego formę po zimowych przygotowaniach. Po drugie, Wrocławianie chcą mieć dodatkowego zawodnika na wypadek ewentualnych kontuzji, co było problemem podczas ostatniego sezonu. Po trzecie, do grona seniorów dołączy Bartłomiej Kowalski, co dodatkowo wzbogaci rywalizację w drużynie. Dodatkowy zawodnik do rywalizacji, nazywany „straszakiem”, na pewno okaże się cennym aktywem dla drużyny.

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *