Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Lebiediew wygrywa Tauron SEC w Debreczynie! Polak na podium [RELACJA]

Tauron SEC w Debreczynie
Fot. Czarny Productions

Autor: Jakub Bielak

Lebiediew wygrywa Tauron SEC w Debreczynie! Polak na podium [RELACJA]

W Debreczynie odbyła się pierwsza runda cyklu Tauron Speedway Euro Championship 2024. Zawody na Węgrzech nie obfitowały w wiele emocji, ale polscy kibice mogli cieszyć się z tego, że dwójka Polakó odegrała w zawodach kluczowe role. Ostatecznie zwyciężył jednak Andrzej Lebiediew. Za jego plecami uplasowali się Maciej Janowski oraz Jacob Thorssell. W finale zameldował się również Patryk Dudek. „Duzers” popełnił jednak błąd na pierwszym łuku i został wykluczony z finałowego rozdania.

W Debreczynie w sobotnie popołudnie było naprawdę gorąco. W pierwszej serii zawodów „chodził” tylko krawężnik i to do niego wszyscy żużlowcy dążyli jak najszybciej. Zwycięstwa na swoim koncie zapisali Jacob Thorssell, Kacper Woryna, Patryk Dudek oraz Bartłomiej Kowalski. Aż trzech Polaków rozpoczęło więc od wygranej, ale niestety jeden nie zaczął turnieju dobrze. Mowa o Macieju Janowskim, który został wykluczony po spowodowaniu upadku Piotra Pawlickiego. Zawiódł również Leon Madsen, który bez walki przyjechał do mety ostatni.

Duńczyk nie popisał się, delikatnie mówiąc, również w swoim kolejnym starcie. Znowu przyjechał do mety ostatni i nawet nie zaatakował trzeciego Jewgienija Kostygowsa. Z tonu spuścili także Polacy. Drugą „trójkę” dopisał do swojego dorobku niezwykle szybki Patryk Dudek, ale Woryna i Pawlicki przyjechali do mety jako trzeci, Kowalski ostatni, a Janowski drugi. Oprócz „Duzersa” na czele tabeli znajdowali się po dwóch startach Lebiediew, Thorssell i Thomsen, wszyscy z pięcioma punktami.

Trzecia seria przyniosła parę niespodzianek. Największą z nich było to, że niepokonany dotąd Patryk Dudek przyjechał tym razem do mety ostatni, nie podejmując tak naprawdę walki z rywalami. Prowadzenie w turnieju objął tym samym Andrzej Lebiediew. Do czołówki dobił z powrotem Kacper Woryna. Rybniczanin wygrał swój drugi wyścig sobotniego popołudnia.

Przedostatnia seria rundy zasadniczej rozpoczęła się od indywidualnego zwycięstwa Piotra Pawlickiego. Polak bez większych problemów pokonał Rasmusa Jensena, Jacoba Thorssella i Noricka Bloedorna. Niestety chwilę później inny z biało-czerwonych mocno utrudnił sobie walkę o najwyższe pozycje, Kacper Woryna przyjechał do mety na ostatnim miejscu. Na zwycięską ścieżkę powrócił szybko Patryk Dudek. Najlepszy pozostawał jednak Andrzej Lebiediew. Łotysz pojechał kolejny świetny wyścig z mocnymi rywalami i mknął do wielkiego finału.

Ostatnia seria przyniosła ostateczne rozstrzygnięcia. Rundę zasadniczą z ogromną przewagą wygrał Andrzej Lebiediew, a drugim z zawodników, którzy awansowali bezpośrednio do finału został Patryk Dudek. W biegu barażowym zmierzyć się z kolei mieli Maciej Janowski, Jacob Thorssell, Kacper Woryna oraz Mikkel Michelsen. Z tej czwórki do ostatniego wyścigu dnia przepustkę wywalczyli „Magic” oraz reprezentant Szwecji. Mikkel Michelsen i Kacper Woryna próbowali walczyć z Thorssellem, ale obaj skapitulowali.

W wielkim finale Patryk Dudek poszedł va banque w pierwszym łuku i pojechał bardzo szeroko. Luźna nawierzchnia go jednak wciągnęła i upadł on bez kontaktu z rywalem, w skutek czego został wykluczony z powtórki. W niej kapitalną walkę stoczyli Andrzej Lebiediew oraz Maciej Janowski. Wydawało się, że Polak ograł Łotysza na trasie, ale potem ten odbił pozycję i wygrał pierwszą rundę Tauron SEC w Debreczynie!

Wyniki 1. rundy Tauron SEC w Debreczynie

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Andrzej Lebiediew23333317
2Maciej Janowskiw23233212+3
3Jacob Thorssell321132111+2
4Patryk Dudek33031w10
5Mikkel Michelsen11332110+1
6Kacper Woryna3130209+0
7Anders Thomsen232119
8Piotr Pawlicki212319
9Timo Lahti131218
10Rasmus Jensen122207
11Vaclav Milik020226
12Leon Madsen001135
13Jewgienij Kostygow110125
14Bartłomiej Kowalski301004
15Norick Blodoern202004
16Norbert Magosi000000
Lebiediew
Fot. Marta Astachow
Sparta Wrocław
Fot. Łukasz Wilk

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *