Przejdź do treści
Artykuły

Kluby nie mają prawa żądać zaświadczenia o szczepieniu.

Kluby

Autor: Redakcja

Kluby nie mają prawa żądać zaświadczenia o szczepieniu.

Podczas ostatniej kolejki PGE Ekstraligi kluby mogły wpuszczać większą liczbę kibiców na stadiony. Warunek był taki, że do zaleceń nie wliczano osób zaszczepionych. Już podczas zaległego meczu pomiędzy Motorem Lublin i Moje Bermudy Stal Gorzów można było zauważyć większą liczbę kibiców na stadionie. Osoba chcąca zakupić bilet na mecz wybierała opcję ” z certyfikatem”. Bardzo dużo zastrzeżeń do sposobu potwierdzania zaszczepienia i okazywania zaświadczeń np. ochroniarzowi na bramie wyraził Urząd Ochrony Danych Osobowych. Chodzi o Rozporządzenie z dnia 6 maja 2021 roku. Poniżej treść z oficjalnej strony internetowej UODO:

Przepisy wskazanego rozporządzenia nie regulują możliwości żądania od osób uczestniczących w takim wydarzeniu udostępnienia informacji na temat ich szczepienia. Nie określają też, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Nie przewidują też „konkretnych środków ochrony”, o których mowa w powołanym wyżej art. 9 ust. 2 lit. i RODO.

Dlatego nie można uznać ich za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania.

Czy zatem kluby PGE Ekstraligi złamały obowiązujące w Polsce prawo? Nasuwa się pytanie. Dlaczego nikt wcześniej z zainteresowanych nie skonsultował tych działań z podmiotem odpowiedzialnym za ochronę danych osobowych w naszym kraju. Dane o stanie zdrowia są danymi wrażliwymi. Za takie na pewno trzeba uznać status osoby zaszczepionej.

źródło: https://uodo.gov.pl/

fot. Sonia Kaps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *