Przejdź do treści
Artykuły

Kiedy zaczyna się sezon żużlowy – odpowiadamy

Kiedy zaczyna się sezon żużlowy
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Krzysztof Choroszy

Kiedy zaczyna się sezon żużlowy – odpowiadamy

Powoli zbliżamy się już do początku grudnia, a co za tym idzie sezon już dawno za nami. Mimo wielu aktualnych wydarzeń, jak zmiany w nazwach rozgrywek, czy formatu i systemu w nich obowiązującego, kibice żużla nie mogą emocjonować się tym, co w tej dyscyplinie najważniejsze, czyli ściganiem. Na to jednak będziemy musieli jeszcze sporo poczekać.

Turnieje w Australii

Co prawda znajdą się tacy zawodnicy, którzy za Oceanem w słonecznej Australii będą mieli możliwość jazdy na tamtejszych owalach. Nie tyczy się to tylko Australijczyków, walczących o miano najlepszego żużlowca kraju na początku stycznia, lecz także innych zawodników, jak Tai Woffinden, Dan Bewley oraz Rasmus Jensen. Będą oni brali udział w licznie organizowanych tam turniejach towarzyskich.

Speedway Grand Prix
Fot. Taylor Lanning

Przygotowania klubów do sezonu

W Polsce za to wiele klubów rozpoczyna już przygotowania do nowego sezonu. Zawodnicy trenują fizycznie, aby od samego początku być w najlepszej możliwej dyspozycji. Prócz spraw kadrowych, nie zapomina się też o swoich fanach. Kolejne kluby startują ze sprzedażą karnetów na 2024 rok. Tutaj warto przytoczyć przykład Motoru Lublin, którego sympatycy w rekordowym czasie wykupili wszystkie przyszłoroczne wejściówki.

Modernizacje stadionu

Niektóre zespoły przygotowują również swoje stadiony, poprzez różnego rodzaju modernizację, jak chociażby w Gdańsku czy Zielonej Górze. Wszystko po to, aby sprostać wymogom licencyjnym oraz zapewnić jak najlepsze warunki do oglądania zawodów kibicom żużla. Wszystkie te prace mają zostać zakończone do początku przyszłorocznego sezonu żużlowego, który startuje, no właśnie kiedy?

Kiedy zaczyna się sezon żużlowy 2024?

Żużlowcy będą mogli zacząć grzać swoje motocykle już w marcu. Wtedy to wiele klubów zdecyduje się na pierwsze wyjazdy na tor. W tym aspekcie bardzo dużo zależeć będzie od pogody, gdyż w tym miesiącu nie jest ona jeszcze stabilna. Nie wiadomo jednak, jak zła musiałaby być aura, aby uniemożliwiła treningi na motorze. Fani żużla będą mogli sobie powoli „ostrzyć zęby” na oglądanie rywalizacji spod taśmy. Na przełomie marca i kwietnia będą organizowane mecze sparingowe, mające umożliwić żużlowcom odjechanie meczu przeciwko innej z drużyn. Dadzą one również namiastkę starć ligowych.

Mecze sparingowe

Póki co nie wiemy dużo na temat tego, kto z kim zmierzy się w meczach towarzyskich. Jedynym zespołem, który tak wcześnie zdecydował się o tym poinformować swoich kibiców, jest Stal Rzeszów. Rzeszowianie potwierdzili, że zmierzą się oni z aktualnym mistrzem Polski, Motorem Lublin, a także ze swoim derbowym rywalem, Unią Tarnów. O sparingach pozostałych klubów będziemy dowiadywać się już bliżej daty wyjazdu na tor.

Liga żużlowa

Liga żużlowa i jej początek jest jeszcze niewiadomą, gdyż władze PGE Ekstraligi i Speedway 2. Ekstraligi nie opublikowały jeszcze terminarza. Tak samo sprawa prezentuje się z Krajową Ligą Żużlową. Możemy jednak spekulować, że data ta dla najlepszych rozgrywek sportu żużlowego będzie którymś z dwóch pierwszych weekendów kwietnia. W tym roku żużel rozpoczął się 8 dnia tego miesiąca, będącego drugą sobotą.

Oczekiwanie

Do rozpoczęcia nowego sezonu pozostały więc jeszcze 4 miesiące. Nie jest to może dla wszystkich kibiców informacja szczególnie szczęśliwa, jednak żużel jest dyscypliną o takiej, a nie innej specyfice. Oby przyszłoroczne rozgrywki i emocje im towarzyszące były warte tego oczekiwania. Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się w nadchodzącym 2024 roku.

żużel w telewizji
Fot. Marta Astachow

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *